Ana sayfa Haber Twitter Yeni ‘Unmention’ Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Twitter Yeni ‘Unmention’ Özelliği Üzerinde Çalışıyor

0

Twitter, söylentilere göre yeni bir ‘unmention’ adlı özellik üzerinde çalışıyor. Bildiğiniz gibi normalde platformda engellemediğiniz sürece profilinizi herkes etiketleyebilir. Bu özellik ile platform, olumsuz Tweet’lerin ve nefret söylemlerinin önüne geçmeye çalışıyor. İşte diğer detaylar!

Platform bir süre önce Tweet’lerinize kimlerin yanıt verebileceğini seçebileceğiniz bir özellikle karşımıza çıkmıştı. Sosyal medya platformu şimdi diğer kullanıcıların sizi engellemeden sizden bahsetmesini önlemenize olanak tanıyan yeni bir araç keşfetti. Ayrıca, bu özellik, belirli kullanıcıların Tweet’lerinde sizden bahsetmesini engellemenize izin verecek şekilde karşımıza gelecek.

Twitter
Twitter

İlginizi Çekebilir: Twitter, Mavi Tik İçin Başvuruları Yeniden Açtı


Twitter, ‘bahsetmeyi geri çekme’ özelliği üzerinde çalışıyor

Twitter’ın ürün tasarımcısı Dominic Camozzi, platformdaki profilinde bir dizi ekran görüntüsü aracılığıyla olası özellik hakkında bir ipucu bıraktı. Ayrıca bu özelliği “erken konseptler” olarak nitelendirdi. Bu özellik kullanıcıların istenmeyen ilgiden kaçınmasına yardımcı olacak ve zaman tünellerinde olumsuz deneyimleri sınırlayacak.

Twitter ileti dizisinde ‘bahsetme’ olarak geçen özelliği kaldırmayı kolaylaştırmayı istediğini söyledi. Söylediklerine göre, istemediğiniz ‘bahsetme’leri kaldırmayı kolaylaştırmak istiyor. Bunu da ‘bahsetmeyi geri al’ yani ‘unmention’ özelliği ile yapacaksınız. Fakat söylediğimiz gibi özellik hala yapım aşamasında.

Bu özellik, Facebook için ‘etiketi kaldır’ özelliği ile benzer olacak

‘Bahsetme’ özelliği Facebook’da mevcut olan etiketleme özelliği ile benziyor. Facebook platformunda arkadaşlarınız sizi fotoğraflara veya gönderilere etiketliyor. Fakat bunları profilinizde göstermemeyi de seçebiliyorsunuz.

Ek olarak Dominic, bu özelliğin diğer artılarından da bahsetti. Söylediğine göre bu özellik sayesinde takip etmediğiniz biri sizden bahsettiği zaman özel bir bildirim alacaksınız. Bu bildirim üzerine o Tweet’ten bahsetmeyi geri çekerseniz, o kişi bir daha sizi etiketleyemeyecek.

Fakat bu özellik, özellikle de fazla takipçili hesapları rahatsız edecek. Bu sebeple de bu özel bildirimleri istediğiniz zaman kapatma seçeneğiniz de olacak. Böylece fazla takipçili hesaplar sürekli bildirim yağmuruna tutulmayacak.

Kısaca açıklamak gerekirse, Facebook kullananların bildiği etiket kaldırma özelliği Twitter’a gelecek gibi duruyor. Ayrıca kaynak, bu özelliğin nasıl görüneceğine dair birkaç ekran görüntüsü de paylaştı. Ancak bu özelliğin ne zaman karşımıza geleceği konusunda bir bilgimiz yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here