Ana sayfa Haber Twitter, Emojili Tepkileri Test Ediyor

Twitter, Emojili Tepkileri Test Ediyor

0

Twitter, görünüşe göre Facebook’dan alışık olduğumuz emoji tepkilerini uygulamaya getirmek için testler yapıyor. Jane Machun Wong’un keşfettiği bu özellik henüz test aşamasında. İşte diğer detaylar!

Twitter’ın üzerinde çalıştığı bu özelliği, Wong’un paylaştığı Tweet ile öğrendik. Bu paylaşıma göre şirket, ‘beğenme’, ‘düşünme’, ‘üzgün’, ‘gülme’ gibi emoji tepkileri üzerinde çalışıyor. Paylaşımda, 4 adet tepki emojisi görüyoruz.


Benzer İçerik: Twitter Blue Türkiye Fiyatı Ve Özellikleri Belli Oldu


Twitter, Facebook’da olan emoji tepkileri üzerinde çalışıyor

Bu emojileri şirket, muhtemelen dünyada en çok kullanılan emojilerden seçmiş. Twitter’ın yaptığı bir araştırma sonucu, 2020’de en çok kullanılan emojilerde ilk sırada ağlayarak gülen emoji var. İkinci sırayı ise ağlayan emoji almış.

Twitter içerisinde en çok kullanılan emojiler
Twitter içerisinde en çok kullanılan emojiler

Emoji tepkilerini, Facebook kullanıcıları uzun zamandır kullanıyordu. Twitter’ın da bu yeni özelliği sayesinde artık kullanıcılar paylaşımlara daha hızlı tepki verecekler. Facebook’ta ise bu emojiler arasında kalp, ağlayarak gülen yüz, beğenme tuşu, üzgün, şaşkın ve kızgın emojiler var. Bunun yanında Facebook, bazı özel günlerde özel emoji tepkileri de sunuyor. Hatta pandemi sürecinde ‘yanındayım’ emojisini de kullanıcılara sundular.

Geçtiğimiz Mart ayında TechCrunch, Twitter’ın tepki emojileri için kullanıcılarla araştırma yaptığını raporlamıştı. Bu sebeple şuanki test haberi çok da şaşırtıcı değil. Twitter’ın yaptığı anketlerde farklı çeşitlerle emoji tepki dizileri mevcut.

Twitter’a gelecek emoji tepkileri neler?

Bu tepkiler arasında beğenme, komik, ilginç, üzücü, harika, katılıyorum ve katılmıyorum seçenekleri var. Her bir dizide ise bunlar için farklı emojiler belirlenerek kullanıcılara tercihleri sorulmuş. Facebook’tan farklı olarak, Twitter’ın tepkilerinde kızgın ve şaşkın tepkileri mevcut değil. Bunun yerine ‘ilginç’ tepkisini seçmişler.

Aynı zamanda görünüşe göre şirket, 2015 yılında emoji tepkilerini test etmiş. Fakat bununla devam etmemişler. 2018 yılında ise beğenmenin yanında bir de beğenmeme tepkisini eklemişler. Fakat bu özellik de test aşamasını geçememiş.

Twitter’ın bu konuda yaptığı açıklamada ise pek bir bilgi yok. Şirket, “Her zaman kullanıcıların kendilerini daha iyi ifade edebilmesi için yeni özellikler üzerinde çalışıyoruz.” diyerek genel bir açıklama yaptı. Bu sebeple henüz özelliğin ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Fakat önümüzdeki haftalarda gelmesini bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here