Ana sayfa Donanım Mor iPhone ve Sonrası 

Mor iPhone ve Sonrası 

0

Apple, neden ara lansman döneminde mor renge sahip bir iPhone tanıttı? Bu tarihte bir ilk… 2000’li yıllar ve Steve Jobs dönemi, ardından Tim Cook… Apple’ın mevcut CEO’su Tim Cook ile birlikte Apple, tarihi boyunca görülmemiş bir ürün ve hizmet çeşitliliğine ulaştı. Geniş çevreler bu değişimi ‘çağın rekabetçi koşullarına uyum’ ile nitelerken azımsanmayacak sayıdaki gelenekçiler ise ‘saçma’ buluyor.  

iPhone 5, bir sene sonra iPhone 5s… Apple’ın yılda 1 kez sadece 1 adet iPhone tanıtımı gerçekleştirdiği devir uzun yıllar önce kapandı. Teknoloji şirketinin model isimlendirmeleri bir zamanlar o kadar aşina olunan konulardı ki herkes iPhone 5’i, 6’yı bilir ve tanırdı. Günümüzde bu mümkün değil. Apple’ın bir yıl içerisinde duyurusunu gerçekleştirdiği model sayısı ve ekran boyutu çeşitliliği arttı, artık herkesin bildiği, emin olduğu iPhone’lar ellerde değil, insanlar sadece tahmin edebiliyor: “iPhone 12 Pro, iPhone 12 mi” “Sanırım arkasında bir lensi daha fazla, iPhone 11 değil…” 

 


Göz atmak isteyebilirsiniz; Apple AirPods 3 Bu Sene Geliyor


Az ama öz mü çeşitlilik mi?  

Zamana kapitalistlerinin asla tartışmadığı yanıt: Elbette çeşitlilik. Tim Cook, Steve Jobs gibi gelenekçi biri değil. Gerçek bir Gelir-Elde-Etme-Lideri. Apple CEO’su değil Apple GEEL bile denebilir ona.  

Şirketin günümüzdeki ürün portföyü 10 yıl öncesinin neredeyse 100 katına ulaşmış durumda. Uzun süredir her şeyin bolca satıldığı bir yer Apple. Yeni iPhone 12 ve 12 mini’ye ‘bir ara lansmanda’ mor rengin eklenmesi, bu argümanı destekleyen ilginç detaylardan. Daha önce görülmemiş bir şey aynı zamanda. Ancak şuna en ufak şüphe yok ki dahiyane bir pazarlama adımı. iPhone 12 ve 12 mini satışlarının azalmaya başlayacağı bir döneme (iPhone 13’ün sonbahardaki tanıtım tarihine usulca yaklaşılırken) adeta hatırlatma zili. “Hey, iPhone 12’nin mor rengini denediniz mi?” zili.  

 

Doğru bir adım 

Açıkça görülüyor ki şirket, daha fazla gelir için atılabilecek doğru adımları sıralamaya devam ediyor. Mor iPhone 12 fikri de bunlardan biri. Zira yaz dönemine girilirken birçok kişi akıllı telefonunu yenisiyle değiştirecek, öğrencilere bolca hediye gelecek… Böylesi bir dönemde mor renkli iPhone son derece akıllıca. Ek olarak E-ticaretin özellikle kadınlar tarafından çok yoğun kullanıldığı gerçeğinden hareketle, yeni ve ‘fresh’ bir renkle beklentilere yanıt vermek hiç de fena bir fikir değil.  

Öte yandan ‘kış döneminde de kar rengi iPhone mu’ yani? Diye sorabilirsiniz. Eğer göstergeler böyle bir ihtiyacı doğrularsa önümüzdeki süreçte bu tip şeylerle karşılaşmamız sürpriz olmaz.  

Peki mor renge sahip iPhone 12 ve 12 mini’ye dair neler öne çıkıyor? Önceki ‘renkteki’ modellerle arasında bir fark var mı bu ‘yeni rengin?’ İşte yanıtlar… 

 

Öne çıkanlar… 

Bu yeni renk, iPhone 12’nin hassaslıkla işlenmiş arka camıyla mükemmel renk uyumu sağlıyor. Ayrıca, düz alüminyum kenarlarını harika bir şekilde belirginleştiriyor. Her iki modelde de güçlü bilişimsel fotoğraf teknolojileri ve böylece bir akıllı telefonla çekilebilecek en kaliteli videoları sunan gelişmiş çift kamera sistemi bulunuyor.  

Tüm kenarlara uzanan geniş Super Retina XDR ekranlar OLED ile daha parlak ve daha etkileyici bir kullanıcı deneyimi sağlarken, Ceramic Shield ön yüzey ise iPhone’da dayanıklılık bakımından şimdiye kadar yapılan en büyük sıçramayı gerçekleştiriyor. Bir akıllı telefondaki en hızlı çip olan Apple tasarımı A14 Bionic çip, tüm iPhone 12 deneyimine güç verirken pil ömrünü de verimli bir biçimde yönetiyor. iPhone 12 modelleri ayrıca en iyi 5G deneyimini sunuyor.  

 

Dayanıklı tasarım ve ekran 

6.1 inç iPhone 12 ve 5.4 inç iPhone 12 mini’nin üst düzey tasarımı, etkileyici olduğu kadar dayanıklı da. iPhone 12 mini, dünyanın 5G uyumlu en küçük akıllı telefonu. iPhone 12’nin kullandığı tüm teknolojileri bünyesinde topluyor. Üstelik, etkileyici büyüklükte boydan boya uzanan bir ekranla geliyor. Şık düz kenar tasarımı ile havacılık ve uzay endüstrisi standartlarına sahip. Alüminyum kasalara sahip olan her iki modelde de, yüksek sıcaklıkta kristalizasyon adımı sağlıyor. Ayrıca, düşmelere karşı performansı 4 kat artıran Ceramic Shield ön yüzey bulunuyor. 

iPhone 12 ve iPhone 12 mini’de, yüksek renk doğruluğunu sağlayan Super Retina XDR tam ekran bulunuyor. Bu yeni OLED ekran; piksel hassaslığında parlaklığa ve gerçek siyahlar için 2.000.000:1 kontrast oranına sahip. Bunun yanı sıra, yüksek çözünürlüklü videolar ve daha fazla detay içeren fotoğraflar için etkileyici HDR görüntüleme deneyimi sunuyor. Ayrıca, iPhone 11’in yaklaşık iki katı maksimum parlaklık sunuyor.  

 

Çift kamera sistemi 

iPhone 12 ve iPhone 12 mini, gücünü A14 Bionic çipten alan bilişimsel fotoğraf teknolojilere sahip. Ayrıca, çift kamera sistemi sayesinde, fotoğraf çekmeyi kolaylaştırıyor. Ultra Geniş kamera ve ƒ/1.6 diyafram özellikli Geniş kamera içeriyor. Üstelik, bu gelişmiş kamera sistemi, yüzde 27 daha fazla ışık alıyor. Böylece, loş ışıkta fotoğraflar ve videolar çekmenizi sağlıyor.  

 

A14 Bionic 

A14 Bionic akıllı telefon sektöründe üretilen ilk çip. Daha hızlı ve daha etkili. Böylece, akıllı telefondaki en hızlı CPU ve GPU ile konsol kalitesinde oyun deneyimi sağlıyor.

Ayrıca, güçlü bilişimsel fotoğraf teknolojilerini ve daha fazlasını mümkün kılıyor. Aynı zamanda harika bir pil ömrü de sağlıyor. Ayrıca, yapay öğrenme teknolojisinin sınırlarını zorlayan A14 Bionic, 16 çekirdekli bir Neural Engine’e sahip. Bu 16 çekirdekli Neural Engine, saniyede 11 trilyon işlemi tamamlıyor. Böylece, en yoğun yapay öğrenme modellerinde bile daha yüksek performans sağlıyor. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here