Ana sayfa Haber iOS 15 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Alacak Telefonların Listesi

iOS 15 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Alacak Telefonların Listesi

0

iOS 15, Apple’ın WWDC ’21 etkinliğinde resmi olarak karşımıza çıktı. Bu yeni ve büyük iOS güncellemesinin detaylarını sonunda öğrendik. Aynı zamanda çıkış zamanından da haberimiz oldu. İşte detaylar!

iOS 14 güncellemesinden sonra şirket, hayat kalitesini artıran ve iOS’un temel özelliklerini geliştiren güncellemeyle karşımızda. Bu senenin geliştirici etkinliğinde yine Apple’ın yeni güncellemelerinden haberdar olduk. Şimdi de yeni güncellemenin detaylarını inceleyelim.

iOS 15
iOS 15

Göz atmak isteyebilirsiniz: Apple, Uzaktan Kablosuz Şarj Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor


FaceTime yenilikleri

FaceTime konuşmaları çok daha doğal, rahat ve gerçeğe yakın hale geliyor. İlk olarak uygulama, uzamsal ses desteği alarak konuşmaların yüz yüze konuşurken olduğu gibi akmasına izin verecek. Bunun yanında uygulama, sesinizi gürültünün önünde tutan ses yalıtımına sahip olacak. FaceTime’da yeni bir ızgara görünümü ve portre modu da mevcut.

SharePlay ile birlikte çevrimiçi vakit geçirmek mümkün

Son olarak uygulama, SharePlay ile Apple Music ile birlikte şarkı dinleme, eşzamanlı olarak bir TV programı veya film izleme veya uygulamaları birlikte görüntülemek için ekran paylaşma gibi özelliklere sahip olacak. SharePlay, iPhone, iPad ve Mac’te çalışacak ve kontroller, oturumda bulunan herkese açık olacak. Disney+, ESPN+, HBO Max, Hulu, MasterClass, Paramount+, Pluto TV, TikTok ve Twitch gibi en popüler medya uygulamalarından bazıları SharePlay desteğini ilk duyduğumuz uygulamalar arasında. Ek olarak, belki de en ilgi çekici olanı, Android ve Windows kullanıcıları nihayet FaceTime’ın web tabanlı bir sürümüne katılabilecekler.

Bildirim yenilikleri

Bildirimler de nihayet yeniden düzenlenmiş. Yeni bir iOS15 özelliği olan Bildirim Özeti sayesinde, bildirim listesi artık kilit ekranınızı karmaşıklaştırmayacak. Günlük Bildirim Özetinizi istediğiniz zaman görebileceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda yeni güncelleme, düzgün görünen ve fazla yer kaplamayan kişiselleştirilmiş bir bildirim paketi oluşturacak. Bunların yanında, uygulama simgeleri ve arayan veya mesaj atan kişilerin avatarları da artık daha büyük olacak.

Diğer bir yenilik ise, bildirim tercihlerinizi değiştiren ve ayarınıza bağlı olarak bildirimlere ve uygulamalara maruz kalmanızı sınırlayan yeni Odak özelliğidir. Örneğin, iPhone’unuzda Rahatsız Etmeyin özelliğini etkinleştirirseniz, durumunuz Mesajlar uygulamasında kişilerinize gösterilecek.

iOS 15 yenilikleri

Tüm bunlara ek olarak, Safari de yeni bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Yeni sağlık uygulaması ile de ailenizle bilgilerinizi paylaşıp onların bilgilerine ulaşabileceksiniz. Yeni güncellemenin listedeki tüm telefonlara sonbaharda geleceğini biliyoruz. Bunun yanında geliştirici betası şuan açık durumda. Herkese açık beta ise gelecek ay karşımıza çıkacak.

iOS 15 güncellemesi alacak cihazlar:

iPhone:

  • 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max
  • 11, 11 Pro, 11 Pro Max
  • XS, XS Max, XR, X
  • 8, 8 Plus
  • 7, 7 Plus
  • 6s, 6s Plus
  • SE (1. nesil), SE (2. nesil)

Diğer cihazlar: 

  • iPod touch (7. nesil)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here