Ana sayfa Donanım Apple yeni MacBook Pro modellerinin aşırı ısındığını kabul etti!

Apple yeni MacBook Pro modellerinin aşırı ısındığını kabul etti!

1
Görsel: The Verge

Geçtiğimiz günlerde hiç beklenmeyen şekilde dizüstü bilgisayar serisinin üst modellerini güncelleyen Apple, bu cihazlarda yeni işlemcilere yer verdi. Sadece TouchBar sahibi modellerin sahip olduğu bu donanımsal güçlenme, işlemci çekirdeklerini çoğu modelde iki katına çıkardı. Bu sayısal artış, görünüşe göre Apple’ın ince ve kompakt MacBook Pro gövdelerine ağır geldi. İlk günlerde ortaya çıkan test videoları gösterdi ki MacBook Pro 2018 modelleri, yük altında neredeyse anında aşırı ısınıp performans kesintisine gidiyor. Bu durum tahmin edileceği üzere Pro kullanıcılar için hiç de iyi değil.

Kendisinden beklenmeyen şekilde özür de dileyen Apple, “Yeni sisteminden beklenen ölçüde performans alamayan tüm kullanıcılarımızdan özür dileriz.” dedi. Hatayı düzeltmek için bir yazılım güncellemesi yayınlayan Apple, bu konuya da bir açıklık getirdi. The Verge ile Apple yetkilileri arasında geçen konuşmada ortaya çıkan performans kısıtlamasının çok spesifik ve ağır bir iş yükü altında ortaya çıktığı belirtiliyor. Firmaya göre bu sebeple satış öncesi testlerde yazılım hatası tespit edilemeyip böyle bir sıkıntıya yol açmış durumda.

Yazılımda eksik olan bir dijital anahtar yüzünden termal sistemin tam olarak çalışamadığını belirten firma, yeni güncellemenin çoktan yayınlandığını ve problemin çözüldüğünü iddia ediyor.

Geekbench test yazılımının babası tarafından bu tartışmalara son vermek için geçenlerde özel olarak hazırlanan test programı, yeni nesil i9 işlemcili MacBook Pro’nun i7 işlemcili modelden daha yavaş çalıştığını göstermişti. Bu yavaşlamanın suçlusu aşırı ısınma, Intel Core i9’unj potansiyeline gölge düşürüyordu. Apple’ın yayınladığı güncellemeden sonra testi tekrarlayan John Poole, performansta bir artış gördü fakat yine de aradaki fark son derece düşük.

Peki Apple’a güvenebilir miyiz?

Apple’ın klavye fiyaskosunda sessizleştirme adı altında toz problemini çözmesi, daha doğrusu üzerini örtmesi, firmaya olan güvenimizi oldukça etkilemişti. İşlemcilerin performansının düşüklüğünün altında yatan yetersiz termal donanımlar bu kez de yazılım hatası şeklinde kapatılmaya çalışılıyor olabilir mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here