Ana sayfa Haber Apple CEO’su App Store Hakkında Açıklama Yaptı

Apple CEO’su App Store Hakkında Açıklama Yaptı

0

Apple CEO’su, App Store’un katı politikalarının sebebi hakkında açıklama yaptı. Epic Games ile davalık olan şirket, aldıkları komisyonu ve katı kurallarının sebebini açıkladı.

Apple’ın Epic Games ile olan davasından önceki haberlerimizde de söz etmiştik. Epic Games, App Store için “duvarlarla kaplı” ifadesine yer vermişti. Davanın sebebi ise Epic Games’in Fortnite için kendi ödeme sistemini kullanmasıydı. Ayrıca şirket, yüzde 30 oranındaki komisyonu ödemek istemiyordu. Bunun üzerine Fortnite, App Store’dan kaldırılmıştı. Epic Games ise Apple’ı, rekabeti engellemek suçuyla dava etmişti.


Göz atmak isteyebilirsiniz; Apple, Yeni iPod touch Modelini Sonbaharda Tanıtabilir


Apple CEO’su Tim Cook, App Store politikalarının sebebini açıkladı

Tim Cook, Apple’ın, iPhone güvenliği ve gizliliğine yönelik olası tehditler nedeniyle App Store üzerinde sıkı bir kontrol sahibi olması gerektiğini belirtti. CEO, “Çoğu zaman cebinizde bir telefonunuz var ve anında hizmet almak istiyorsunuz. Piyasadaki iPhone sayısı nedeniyle hem kullanım durumlarının hem de tehdit profilinin sonunda çok daha büyük olacağını hissettik.” dedi.

Apple CEO'su Tim Cook
Apple CEO’su Tim Cook

Apple’ın önceden yüzde 30 komisyon kuralıyla Spotify ve Netflix’ten eleştiri aldığını da duyduk. Ancak bunun yanında, Snapchat CEO’su, Apple’ın politikalarını övmüştü. Yüzde 30 oranındaki komisyonun, Apple’ın sunduğu muhteşem teknolojinin yanında hiçbir şey olduğu iddia etmişti. Aynı zamanda “iPhone olmadan ve Apple’ın yarattığı muhteşem platform olmadan Snapchat’in var olamayacağına inanıyoruz.” diye de ekledi.

Tim Cook, “Kullanıcıların verilerini gizli tutmak ve güvenliği sağlamak için” dedi

Epic’in hukuk ekibinin sorgulamasına yanıt olarak Cook, geliştiricilere yönelik App Store kurallarının müşterilerinin kişisel verilerini gizli tutarken bu müşterilerin farkında olmadan kötü amaçlı yazılım yüklemelerini engellemek için tasarlandığını söyledi. Apple’ın CEO’su, App Store’u desteklemek için geliştirici ücretlerinin gerekli olduğunu ekledi.

Bunun yanında, Google da Play Store üzerinden yapılan uygulama içi satın alımlarda yüzde 30’a varan oranda kesinti alıyor. Fakat Android kullanıcılarının üçüncü taraf uygulama mağazalarından uygulamaları başka yere yüklemelerine de izin veriyor. iOS ise buna izin vermiyor. Tim Cook, bunun kullanıcıların bilgilerini gizli tutmak ve zararlı yazılımları engellemek olduğunu açıkladı. Bu savunmanın nasıl bir sonucu olacağını zamanla göreceğiz. Duruşmanın Pazartesi günü kapanış tartışmalarına geçecek. Fakat yargıcın kararını vermesi muhtemelen biraz zaman alacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here