Ana sayfa Haber Youtube ebeveynlere müjdeli haberi verdi

Youtube ebeveynlere müjdeli haberi verdi

YouTube’un "denetimli deneyimleri", ebeveynlerin çocuklarının görebilecekleri içeriği seçmelerine yardımcı olur. Kids uygulaması için çok büyük ancak tam erişim için çok küçük olan çocukları olan ebeveynlere yardımcı olmayı amaçladı.

0

YouTube, ebeveynlere çocuklarının video akışı platformunda erişebilecekleri içeriği daha iyi kontrol etmelerine olanak tanıyan yeni bir dizi kısıtlama olan “denetimli deneyimler” özelliğini duyuruyor. Bir blog gönderisine göre YouTube, filtrelerin ebeveynlerin büyük çocuklarını YouTube Çocuk uygulamasının dışındaki yaşa uygun içerik ve özelliklerle yavaşça tanıtmasına yardımcı olacağını umuyor. Program ilk olarak erken bir beta ile başlayacak ve daha geniş bir beta “önümüzdeki aylarda” çıkacak.

Ebeveynlerin, birçocuğun hesabında görüntülemesine izin verilen içeriği belirleyen, aralarından seçim yapabilecekleri üç katılık düzeyi vardır. YouTube’un “genellikle uygun” dediği “Keşfet” seviyesi, dokuz ve üzeri çocuklar için “Daha Fazla Keşfet”, 13 yaş ve üstü çocuklar içindir; ve yaş kısıtlaması olan içerik dışında hemen hemen her şey olan “YouTube’un çoğu”. ABD’de ve diğer birçok ülkede, 13 yaşın üzerindeki kişiler kendi denetimsiz YouTube hesaplarını oluşturabilir.

Airbnb, ‘Esnek Tarihler’ arama seçeneğini sundu

YOUTUBE HANGİ İÇERİKLERE İZİN VERECEK?

Hangi içeriğe hangi düzeylerde izin verileceği tam olarak belli değil, ancak YouTube “Keşfetme” düzeyinde “vlog’lar, eğiticiler, oyun videoları, müzik klipleri, haberler, eğitim içeriği ve daha fazlasını” içereceğini söylüyor. Adından da anlaşılacağı gibi, “Daha Fazlasını Keşfedin” seviyesi daha geniş bir video yelpazesine ve ayrıca yukarıda belirtilen “Keşfedin” kategorileri için canlı akışlara sahip olacak. Şirket, “YouTube’un çoğu” nun “yalnızca yaşlı gençler için uygun olabilecek hassas konuları” içereceğini söylüyor.

Tüm vaatlerine rağmen, YouTube’un denetlenen deneyimleri hâlâ kullanıcı girdisine, insan incelemesine ve makine öğrenimine dayanan bir sistemdir. YouTube bunun mükemmel olmayacağını biliyor ve Kids uygulamasında gördüğümüz gibi “hatalar yapacağını” kabul ediyor. Bu nedenle, ebeveynler bunu bir “kur ve unut” çözümü olarak düşünmemelidir. Yine de tetikte kalmaları gerekecek.

Bununla birlikte, yeni içerik seçenekleri Çocuk uygulaması tarafından çok sınırlı hisseden (YouTube’un küçük çocuklar için hala önerdiği), ancak tam YouTube deneyimine maruz kalamayacak kadar etkileyici olan çocukları olan ebeveynlere yardımcı olmalıdır. YouTube yanlış bilgiler ve komplolarla dolu tehlikeli bir yer olabilir, bu nedenle Google’ın ebeveynlere çocuklarını bu konuda kolaylaştırmaya yardımcı olacak araçlar sağladığını görmek güzel.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here