Ana sayfa Haber Wikipedia’dan yeni politika

Wikipedia’dan yeni politika

Wikipedia, tacizle mücadele etmek için yeni Evrensel Davranış Kuralları sunuyor. Şirket hala bu yeni politikaları nasıl uygulayacağı üzerinde çalışıyor.

0

Wikipedia, site için küresel bir standart oluşturmayı amaçlayan ve çeşitli, kapsayıcı ve erişilebilir bir yenilik ortaya çıkardı. Şirket tacizle mücadele çabalarını sürdüren bir Evrensel Davranış Kuralları getirdi.

Resmi davranış kuralları dünyanın dört bir yanından 1.500’den fazla gönüllünün katkıda bulunduğu kitle kaynaklı bir projeydi. Bu proje kısa ve kullanıcılar tarafından kolayca anlaşılabilir olacak şekilde tasarlandı. Canlı 1.600 kelimeyle ölçüm yapılıyor.

PlayStation 5 konsolu sadece geçen yıl 4,5 milyon adet sattı

WIKIPEDIA DAVRANIŞ KURALLARI İKİYE AYRILMIŞTIR

Genel olarak, yeni davranış kuralları iki kategoriye ayrılmıştır. Bunlar kullanıcılardan gelen olumlu davranış ve şirketin cesaretini kırmaya çalıştığı kabul edilemez davranış.

Beklenen davranış, başkalarına karşılıklı saygı duymayı, yapıcı düzenlemelerde bulunmayı içerir. Ayrıca diğer katkıda bulunan şahıs zamirleri gibi şeylere saygı duymayı gerektirir. Davranış kuralları ayrıca kullanıcıları, projelerde birbirlerine destek olmaya teşvik eder.

Diğer taraftan, davranış kuralları açık bir şekilde tacizi ve bir kişiyi korkutmayı veya üzmeyi amaçlayan herhangi bir davranışı belirtir. Wikipedia’da içerik vandalizmi, nefret söylemi gibi gücün kötüye kullanılması da benzer şekilde yasaklanmıştır.

Davranış kuralları, şirketin geçen yıl Wikipedia ve diğer Wikimedia sitelerinde duyurulan bir gönderiyi takip ediyor. Buna göre taciz ve uygunsuz davranışlara karşı daha resmi politikalar yürürlüğe koyma planları bulunuyor.

Yeni Evrensel Davranış Kuralları, şirketin kabul edilemez davranışları tanımlama çabalarının yalnızca ilk kısmıdır. Kötü davranışı tanımlamak, başlamak için iyi bir yerdir. Ancak şu anda, Wikimedia, kötü aktörler diğer kullanıcıları taciz etmesiyle ilgili bir politika belirlemedi. Ayrıca yanlış bilgi yaydığında ne olacağıyla ilgili herhangi bir evrensel politikayı henüz düzenlemedi.

Wikimedia, Evrensel Davranış Kurallarının hem yerel hem de bölgesel Wikipedia projelerinin yeni gereksinimleri ve bu kuralları çiğneyenler için herhangi bir sonucu nasıl uygulayacağını belirleyecek olan bu ikinci aşaması üzerinde zaten çalışıyor. Ancak şirket burada hala erken aşamalarda – projenin bu kısmı muhtemelen 2021’in sonlarına kadar tamamlanmayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here