Ana sayfa Haber PlayStation 5 konsolu sadece geçen yıl 4,5 milyon adet sattı

PlayStation 5 konsolu sadece geçen yıl 4,5 milyon adet sattı

PS4 lansmanına benzer rakamlar ortaya çıktı

1

Sony, şirketin en son kazanç raporunun yanında yayınlanan bilgilerde de ortaya konduğu üzere 2020 yılında dünya çapında 4,5 milyon PlayStation 5 konsolu sattı. Bu rakam, Sony’nin Kasım ayındaki lansmanından bu yana konsolu ne kadar iyi toplu pazarladığını gösteriyor. Lansmandan bu yana stoklarda sürekli tükendiğini ve satın alırken uzun sıralara girilmesi gerektiğini de hatırlatırız.

PlayStation 4‘e olan talep, Ekim-Aralık çeyreğinde 1.4 milyon ünite civarında. Bu, geçen yıla göre yüzde 77 düşüşle yıllık bazda önemli ölçüde düşüş olduğunu gösteriyor. Sony, tatil çeyreğinde Temmuz’dan Eylül’e kıyasla daha az PS4 satmayı başardı.

PlayStation tarihinin en iyi dönemi

Sony’nin oyun sektörü genel olarak bir yıl öncesine göre çok daha iyi performans gösterdi. Analist Daniel Ahmad bunun PlayStation tarihindeki en iyi kısa dönem olduğunu belirtti. Gelir, kısmen PS5 satışlarından kaynaklanan yüzde 40 artışla 883,2 milyar yen’e (8,4 milyar $) ulaştı. Yüksek oyun satışları, PlayStation Plus abonelikleri ve PS4 donanımındaki daha iyi marjlar nedeniyle işletme karı yüzde 50 artışla 80,2 milyar yen’e (763,3 milyon $) ulaştı.

Bununla birlikte Sony, PS5’in piyasaya sürülmesiyle ilgili harcamaların kar kazançlarının bir kısmını telafi ettiğini açıkladı. Ayrıca PlayStation 5 konsolu donanımının maliyetinden daha düşük bir fiyata satıldığını doğruladı. Şirket, “üretim maliyetlerinden daha düşük olan PS5 donanımı için stratejik fiyat noktaları” nedeniyle bir kayıp yaşandığını söyledi.

Satın almak isteyenler için bunu yapabilene kadar PS5 satış rakamlarını okumanın çok bir anlamı yok. Ancak en azından, konsolun lansmanı boyut olarak PS4’ler ile genel olarak karşılaştırılabilir görünüyor; PS4 de ayrıca lansman çeyreğinde 4,5 milyon adet satmıştı.

Microsoft ise Xbox Series X veya Series S için belirli satış rakamlarını kazanç raporuyla açıklamadı. Ancak şirket Xbox donanım gelirinin yıllık bazda yüzde 86 arttığını söyledi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here