Ana sayfa Haber Türk Telekom PİLOT’tan 18 yeni girişime destek  

Türk Telekom PİLOT’tan 18 yeni girişime destek  

Türk Telekom’un girişim hızlandırma programı PİLOT’ta 9. dönem girişimleri belli oldu. Programa yapay zekâ ağırlıklı, nitelikli ve özgün teknoloji çözümleri geliştiren 18 ekip seçildi.

0

Türk Telekom, yenilikçi fikirleri olan girişimleri destekleyerek, girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi sürdürüyor. PİLOT, bu kapsamda, Türk Telekom tarafından Türkiye’de hayata geçirilen ilk kurumsal girişim hızlandırma programı. Programın 9. dönem girişimleri belli oldu. Ağırlıklı olarak yapay zekâ odaklı, nitelikli ve özgün teknolojiler geliştiren ekiplerden oluşuyor. Ayrıca, bu 18 girişimin her birine 200’er bin TL nakit desteği veriliyor.  

Yeni dönemde programa katılacak girişim sayısını ve verilen nakit desteğini artırdıklarını ifade eden Türk Telekom Strateji, Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı Barış Karakullukçu şöyle konuştu: “Türk Telekom olarak hedefimiz, ilk günden bu yana, girişimcileri desteklemek, girişimcilik ekosistemini güçlendirmek ve girişimlerle iş birliği yaparak müşterilerimize yenilikçi ürün ve hizmetler sunmak. Böylece, PİLOT ile girişimlerin en çok ihtiyaç̧ duyduğu, nakdi sermaye desteğini bir arada sunuyoruz. Ayrıca, yatırımcılara erişim imkânı sağlıyor. Böylece, TT Ventures ile yatırım yaparak girişimleri büyütüyoruz. Bu yıl itibarıyla PİLOT programına katılan ekipler arasından seçilenler, dünyanın en büyük inovasyon platformu Plug&Play’in 4 haftalık ABD programına katılma fırsatına da sahip olacaklar. Ayrıca, seçilen her bir girişimi gönülden kutluyorum.” 

 


İlginizi Çekebilir: Pandemi Süresince Türk Telekom 20% Büyüdü!


 

 Yapay zekâ ağırlıklı 18 girişim PİLOT’ta 

Yeni dönem PİLOT girişimleri şöyle; reklam doğrulama hizmeti sunan Adnsafe, akıllı tarım uygulaması Agrovisio, yapay zekâ ve derin öğrenme veri servisi Arcanor, döngüsel ekonomi yeşil fintech çözümü Barty, şarj istasyonu çözümü Bluedot, otonom iş süreçleri geliştirme platformu Cameralyze, kolektif veri açıklama servisi Co-one, maliyet tahminleme ve tedarik zinciri yönetimi çözümü Costifier, dijital platformlardaki sahte ürünleri tespit eden Counterfake, sosyal medya karar destek çözümü Earnado, yapay zekâ destekli nöro teknoloji platformu emoty.Al, yapay zekâ ve doğal dil işleme tabanlı müşteri deneyim çözümü Feedgage, tedarik zinciri yönetim platformu Freightest, yapay zekâ tabanlı desen ve doku üretim yazılımı MYTH.AI, e-ticaret analitik çözümü NeSatılır.com, 3 boyutlu kalite kontrol yapılmasını sağlayan çözüm surfvis.ai, siber güvenlik çözümü Wallids ve video analitik çözümü XENA-VISION. 

  

Geniş mentor ağına erişim ve Plug&Play Amerika Programı girişimleri bekliyor 

PİLOT’a seçilen 18 ekip, program süresince geniş mentor ağına sahip olacak. Ekipler ayrıca program süresince çeşitli eğitimlere katılacak; ofis alanı, teknoloji alt yapısı, mobil iletişim paketi ve tanıtım desteği alacak. Ayrıca, program sonunda 18 girişim arasından seçilecek ekipler, dünyanın en büyük inovasyon platformu ve girişim sermayesi platformlarından Plug&Play’in 4 haftalık Amerika programına katılacaklar. Bu sayede, fikirlerini dünya çapındaki yatırımcılara tanıtma imkânı elde edecekler. 

Türk Telekom bugüne kadar PİLOT mezunu 73 girişime toplamda 5 milyon TL nakit desteği veriyor. Mezun girişimler geçen yıl 850 kişiye istihdam sağladı. Ayrıca, 60 milyon TL ciro elde ettiler. Üstelik, mezun girişimlerden 31 tanesi yatırım aldı.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here