Ana sayfa Haber Türk Telekom ile Şehirler Daha Akıllı ve Güvenli 

Türk Telekom ile Şehirler Daha Akıllı ve Güvenli 

Türk Telekom’un Yeni Nesil Şehir Platformu adı altında yeni nesil ulaşım, enerji, çevre, sağlık ve güvenlik alanlarında 10 kentte hayata geçirdiği 55 akıllı çözüm; yaşam kalitesi yüksek, sürdürülebilir ve güvenli şehirlerin inşasına katkı sağlıyor. 

0

Türkiye’de dijital dönüşümün lideri Türk Telekom, yeni nesil şehir dönüşümüne yapay zekâ teknolojileriyle öncülük ediyor. Yeni Nesil Şehircilik İnisiyatifi ile 10 kentte hayata geçirdi. Trafikten kamu güvenliğine, sulamadan aydınlatmaya kadar akıllı yaşama dair tüm alanlarda enerji tasarrufu sağladı.

Türk Telekom, IoT platformunda anlamlandırdığı verilerle kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını sağladı. Aynı zamanda, sürdürülür bir kent yaşamına da destek oluyor. Türk Telekom’un ‘Yeni Nesil Şehir Platformu’ adı altında yeni nesil ulaşım, enerji, çevre, sağlık ve güvenlik alanlarında 10 kette hayata geçirdi. Bu 55 akıllı çözüm, yaşam kalitesi yüksek, sürdürülebilir ve güvenli şehirlerin inşasına katkı sağlıyor.  

 


Göz atmak isteyebilirsiniz; Türk Telekom PİLOT’tan 18 yeni girişime destek


 

Kentler için sağlıklı ve çevre dostu yenilikçi teknolojiler 

Akıllı ulaşım sistemleri ile kentlerde trafikte zaman kaybı, kaza sayısı büyük oranda azalıyor. Türk Telekom, Aksaray Belediyesi ile ‘Yeni Nesil Bisiklet Projesi’ni hayata geçirdi. Böylece, proje ile kent sakinlerine alternatif, çevre dostu ve sürdürülebilir bir ulaşım imkânı tanıdı.

 

“Belediyelerde elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30 tasarruf” 

Mustafa Eser, konuyla ilgili açıklamasında “Türk Telekom olarak teknolojinin insanların ekonomik, sosyal ve ruhsal iyilik hâllerine hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bizim için hayatın merkezi insan. Bu yaklaşımla, Yeni Nesil Şehir Platformu adı altında şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştıran çözümler geliştiriyoruz. Böylece, bu kapsamda o kentte yaşayan bireylerin ihtiyaçlarına yönelik hızlı çözümler sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca, yapay zekâ çözümleriyle, sağlıktan ulaşıma, enerjiden güvenliğe pek çok alanda kent sakinlerine daha iyi bir yaşam sunuyoruz. Hayata geçirdiğimiz akıllı çözümlerle belediyelerde bugüne kadar elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30 kaynak tasarrufu sağladı. Ayrıca, 5G ve yapay zeka konusunda da çalışmalarımız devam ediyor” dedi.  

Türk Telekom Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser

 

1,2 milyon kullanıcıya ücretsiz wi-fi hizmeti 

Türk Telekom’un yeni nesil şehircilik çalışmaları kapsamında Elektronik Denetleme Sistemi ile olumlu sonuçlar aldı. Karaman, Kars, Antalya, Kırşehir, Mersin, Edirne ve Denizli’de, Yeni Nesil Kavşak ile de Elazığ’da trafikte olumlu sonuçlar alındı. Ayrıca Kütahya Belediyesi Halka Açık Wi-Fi ve Mobil uygulama ile yeni nesil şehir çözümlerine kavuşturdu. Sosyal Medya Yönetim Yazılımı ile ‘Dijital ve İnteraktif Belediyecilik’ vizyonu destekleyen belediye sayısı 29’a yükseldi. Wi-Fi hizmeti ise açık alanlarda 1,2 milyon kullanıcıya toplam 523 TB veri kullanımını ücretsiz sağlıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here