Ana sayfa Ürün İnceleme TP-Link Archer VR1200 Modem Router

TP-Link Archer VR1200 Modem Router

. Altyapı gibi değiştiremediğimiz etkenleri elersek, elimizde dokunabildiğimiz en büyük kriter olan modemimiz kalıyor.

1

Adil kullanım kotasının kalkmasının gündeme geldiği şu günlerde hemen hemen herkesin kafasında sınırı olmayan bir internet kullanmak var. Altyapı gibi değiştiremediğimiz etkenleri elersek, elimizde dokunabildiğimiz en büyük kriter olan modemimiz kalıyor.  TP-Link’in günümüz şartlarında süper hızlı kategorisine rahatlıkla konuşlanan modemlerinden, archer serisinin yeni üyesi VR1200 adsl/adsl2/adsl2+/vdsl2 destekli modemini inceliyoruz.

Ürünün kutu içeriğinde modem dışında, modeme takılarak dik bir şekilde durmasını sağlayan ayak, güç adaptörü, kaliteli bir ethernet kablosu, telefonla kullanım için bir adet ayırıcı ve bir adet de telefon kablosu çıkıyor. Şık ve yalın bir tasarıma sahip ürün, dahili anten ile geldiğinden sadece bir kutu şeklinde. Tasarımı belki de bu yüzden alışılagelmiş son teknoloji hissi vermiyor ama kendisi hiç de öyle değil. Kutuda kolay kurulum kılavuzu ve garanti belgesi de bulunduğunu hatırlatalım.

Cihazın kurulumu yeni nesil modemlerin çoğunda olduğu gibi gayet kolay. 4 adet Ethernet portu, adsl bağlantı girişine ek olarak modemde WAN portu da mevcut. Bu port aracılığı ile kablolu veya fiber bir modemden gelen bağlantıları da kabul eden Archer VR1200’in kurulumu için ethernet kablosu ile bağlanmanız gerekmiyor, bütün ayarları kablosuz ağa bağlanarak yapabilmektesiniz. TP-Link’in ürünleri için geliştirdiği Tether isimli uygulamayı akıllı telefonunuza kurarak buradan da hem kurulum hem de sonrası için ayarlarınızı yapabilirsiniz, ağınıza katılan diğer cihazları yönetebilirsiniz. Kullananlar zaten biliyordur ancak yeni kullanmaya başlayanlar için çok kolay ve pratik bir uygulama yapılmış ve ağ yönetimini bizim gibi ev kullanıcıları için çok basit hale getiriyor. Modem olarak kullanacaksanız splitter aracılığı ile telefon kablonuzu dsl portuna, router olarak kullanacaksanız da modeminizden çıkan ethernet kablonuzu wan portuna takarak, ister kablosuz veya kablolu olarak bilgisayarınızdan, ister tether uygulamasını kurduğunuz akıllı telefonunuzdan kablosuz olarak, yönlendirilen adımlarda bilgileri girerek kolayca kurulum yapabilirsiniz. Sıradan bir kullanıcı, gayet basit adımlarla ürün kurulumunu birkaç dakika içerisinde yapabilir.

Gelelim performans ve teknik özelliklere; cihaz ülkemiz şartlarında fiber hariç bütün bağlantıları destekliyor. Ancak fiber modemlere router olarak da kullanabiliyorsunuz. Adsl/adsl2/adsl2+ ve vdsl2 desteği olan modem ülkemiz standartlarında alabileceğiniz bütün hızları desteklemekte. Vdsl2 ile 100 Mbps ile bağlantı olanağı mümkün. Adsl standartlarında ise ülkemizde mevcut bütün hızları desteklemekte. Donanım olarak güçlü olan cihaz, performans olarak da tatmin edici. Çift bant teknolojisi ile görece yavaş ama geniş bir alanda kullanabileceğiniz 2.4GHz bantına ek olarak, yüksek hızda ama görece düşük kapsama alanında çalışan 5GHz bantı da bulunuyor. 5Ghz bandında 867Mbits/sn hızına ulaşmakta olan cihaz, bu bant ile fazlasıyla etkileyici bir kablosuz ağ deneyimi sunmakta ve özellikle video/oyun gibi takılma yaşamak istemeyeceğiniz kullanım alanlarına hizmet ediyor. 2.4Ghz bantında ise 300Mbbit/sn hız sunan cihaz, bu bantta da ortalamanın üstünde kalmış. Toplamda 1200Mbps hız sunan VR1200, bulunduğu segment için oldukça güçlü bir aday gibi görünüyor.

Archer VR1200’nin önemli bir diğer özelliği ise operatörlerin uzaktan modeme ulaşmasını sağlayan TR-069 protokolünü desteklemesi. Bu sayede modeme uzaktan erişim ve yapılandırma mümkün oluyor. Özellikle kullanıcıların bağlantı sorunu yaşadığı durumlarda bu hem operatörlere hem de kullanıcılara avantaj sağlıyor. Her tür yapılandırma uzaktan modeme erişilerek yapılabiliyor. Özellikle network alanında bilgili kullanıcılar bu portu, güvenliği tehlikede olan açık bir kapı olarak görüp, kapatmak isteseler de , hala bir çok uzaktan yardım almak isteyen kullanıcının ihtiyacı olduğunda hayat kurtaracak bir özellik olduğunu hatırlatalım.

Fiyatı: 357 TL

Artıları:

  • 1200Mbps için uygun fiyatı
  • TR-069 uzaktan erişim protokolü
  • Çift bant teknolojisi

Eksileri:

  • Görece düşük anten gücü

Yazar: Kemal Metin


Bu yazı, Newtech dergisinin, Ocak ayı sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here