Ana sayfa Ürün İnceleme Need For Speed: Heat

Need For Speed: Heat

0

Oyun ekosisteminin yıldız segmentlerinden biri de şüphesiz yarış. Tür, adrenaline yönelik öğeleri her yaştan geniş bir kesimle buluşturmayı başarıyor. Sonuçta asfaltlarda ya da toprağın tozu altında hızlı otomobilleri kim sevmez?

Konu yarış olduğunda akla ilk gelen serilerden biri de şüphesiz Need For Speed. Türün mihenk taşı oyunlarına imza atan Electronic Arts!’ın popüler serisi, uzun bir bekleyişin ardından ekranları şenlendirdi ve Need For Speed: Heat yayınlandı. Ancak konunun ilginç bir de boyutu var…

Bu sıralar, yarış oyunları popülerliğini yavaş yavaş kaybetmeye başladı, bu bir teorem değil, gerçek. Fakat Need For Speed: Heat, her sene karşılaştığımız Forza’nın yerine geçecek gibi duruyor. Oyunu uzun saatler boyunca deneyimledik, ilk olarak tarzından bahsedeceğiz, ardından da modlar, grafikler gibi daha incelikli detaylarına göz atacağız…

Aksiyon dinmek bilmiyor…

Esasen NFS: Heat, tam da reboot tarzına sahip. Âdeta ultra reboot olarak ifade edilebilir. Bir yanda yarışçılar, öte yanda polisler ile geceniz ve gündüzünüz birbirinden farklı aksiyonlara sahne oluyor. Bu yarış oyununu ‘kusursuz’ olarak nitelendiremeyiz, ancak yakın dönemde bu alanda biraz malzeme sıkıntısı yaşadığımızı da hesaba katarsak, bu türe ilgi duyanlara şimdilik yeterli gelecektir.

Oyunda iki ayrı mod bulunuyor: Gece ve gündüz modu. Gece olduğunda illegal sokak yarışlarına giriyorsunuz ve daha fazla para kazanıyorsunuz. İllegalin olduğu yerde tabii ki kolluk kuvvetleri…

Polisleri atlatmak da sandığınız kadar basit değil. Nihayetinde illegal bir durum söz konusu ve bu yüzden para kazanmanız biraz daha kolaylaşıyor. Peki bu paralar ne işinize yarıyor? Elbette araç ve parçaların en iyilerine sahip olmanızı sağlıyor. Gündüzleri ne yaptığınıza gelecek olursak…

Gece-gündüz kariyer…

Garip gelebilir ancak, gündüzleri ‘kariyer’ yapmaya çalışıyorsunuz. Yarışlarda galip gelmeye uğraşırken adınızı ön plana çıkartarak popülaritenizi artırmanız lazım. Açık dünya temeline sahip olan NFS: Heat, kafanız estiğinde sokaklarda birkaç tur atmanıza da izin veriyor. Öte yandan bütün yarışlar belli seviyeler ile donatılmış.

Oynanış

Araç seviyeniz ile bu seviyeler arasında bir uyumsuzluk varsa, oynayışınız hafif sıkıntılı oluyor. Bu durum, rakiplerinizde de böyle. Diyelim yarış seviyesi 200 ve üstüyse, araç seviyenizin de bu derecede fazla olması lazım.

Frostbite 3 teknolojisini barındıran Need For Speed: Heat, sıklıkla sizi yağmurlu bir havaya maruz bırakıyor. Galiba oyunun geliştiricileri şov yapmayı amaçlamış ve grafiklerle gövde gösterisi yapmak istemiş.

Biraz önce, oyunda açık dünya teması hâkim olduğunu dile getirmiştik. Bunu biraz daha açacak olursak, âdeta ucu bucağı olmayan bir dünnın sizi beklediğini söyleyebiliriz. Yani, nerede duracağınız, oyun tarafından işaret edilmiyor.

Senaryo

Öte yandan NFS: Heat’in senaryosu, çok enteresan ve hayrete düşüren cinsten. Esâsen oldukça sıradan fakat başlangıcının çok etkileyici olduğunu itiraf etmek durumundayız. Senaryoda Palm City yabancısı ünvanıyla giriş yapıyorsunuz.

Bu arada bir grup ile tanışıyorsunuz ve o gruptakilerin problemlerine de çözüm bulmaya çalışıyorsunuz.

Öte yandan maalesef bazı polislerin yaptığı kötülükleri düzeltmek de size kalıyor.

Oyunumuzda illegal yarışların sonunu getirmeyi hedefleyen ve görevini yerine getiren hakiki polisler var ancak bunun haricinde mesleğini suistimal eden polis müsveddeleri de işimizi bir hayli zorlaştırıyor. Haha, kötüler her yerde!

Özelleştirmeler

Hem karakterinizi hem de aracınızı özelleştirebilirsiniz. Polis kovalamacasından söz etmişken, şunu da ekleyelim: Gece yarışları esnasında yakayı ele verirseniz, aranma seviyenizde artış olacaktır. Bu da yarışların sizin için çok daha zor olacağı anlamına gelir.

Özetle NFS: Heat, standart yarış oyunlarından biri. Tabii ki ‘muhteşem’ sayılmaz ancak birkaç küçük problemi görmezden gelirsek, yarış oyunundan beklenen şeyleri karşıladığı söylenebilir.

Künye

Need for Speed ​​Heat, Ghost Games tarafından geliştirildi. Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için Electronic Arts tarafından yayınlandı. Bir yarış oyunu. Need for Speed ​​serisinin yirmi dördüncü bölümü ve köklü serinin 25. yıldönümünü anıyor.

Artılar:

  • Grafikler
  • Oynanış
  • Modlar
  • Özelleştirmeler
  • Senaryo

Eksiler:

  • Bazı mantık hataları

NewTech Puanı: 88

Oyun muhteşem değil, ama keyifli, adrenalin ve hız dolu saatler için ideal.

Oyunda iki ayrı mod bulunuyor: Gece ve gündüz modu. Oyunda gece olduğunda illegal sokak yarışlarına giriyorsunuz ve daha fazla para kazanıyorsunuz.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here