Ana sayfa Haber Steam, PS5 kolu desteği ekledi

Steam, PS5 kolu desteği ekledi

Steam, DualSense kolunun Steam'de desteklendiğini resmiyete kavuşturdu

0

Valve, PS5’in DualSense kolunun artık Steam’de desteklendiğini resmi olarak duyurdu. Steam Input API’ı kullanan oyunlar artık denetleyiciyi tanıyabilir ve doğru düğme atamalarını gösterebilir. Ayrıca DualSense’in LED, izleme paneli, ses ve cayro özelliklerine erişebilecekler, ancak uyarlanabilir tetikleyicileri için destekten bahsedilmiyor. İşlevsellik şu anda Steam’in herkese açık beta istemcisinde mevcut ve eğer gelecekteki testler de başarılı olursa tam sürüm yayınlanacak.

Steam, geçtiğimiz birkaç hafta içinde DualSense için kademeli olarak destek vermeye başladı. İzleme paneli, gürültü ve cayro gibi gelişmiş özelliklerle uyumluluk eklemeden ve iyileştirmeden önce, denetleyicinin kendisine destek ekleyerek başladı. Valve’in resmi duyurusunda, DualSense’in değişken miktarda tetikleme direnci sunmasına olanak tanıyan uyarlanabilir tetikleyicilerinden bahsedilmesi büyük bir eksik.

Güncelleme sayesinde, Steam Input API‘ı kullanan oyunlar artık bireysel oyun geliştiricilerinden herhangi bir çalışma gerekmeden PS5 koluyla çalışacabilecek. DualSense; Nintendo Switch Pro Controller ve PS4’ün DualShock 4 gibi daha geleneksel kontrol cihazlarına ek olarak yarış direksiyonları ve dans pedleri de içeren API tarafından desteklenen 200’den fazla kontrol cihazı arasında yerini aldı.

Valve‘a göre, PC oyunları oynamak için fare ve klavye yerine konsol kolu kullanan oyuncu sayısı son iki yılda iki katından fazla arttı ve PlayStation kollarını kullananlarda daha büyük artışlar görünüyor.

Şimdilik, işlevselliği kendiniz denemek istiyorsanız, Steam istemci beta sürümünü seçmeniz gerekecek. Kontrol cihazınızı, Bluetooth veya bir USB-C kablosuyla başka bir şeye ihtiyaç duymadan bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

PS5 kolu DualSense aynı zamanda Android ve iPhone gibi mobil cihazlara da bağlanabiliyor. Bu şekilde uyumluluk gösteren mobil oyunları da daha rahat oynamak mümkün hale geliyor. Bu bağlantı için mobil cihazınızın Bluetooth servisini kullanmanız yeterli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here