Japon teknoloji devi Sony’den ilk vlog kamerası ZV-1 karşımızda. Peki bizi nasıl bir makine bekliyor?

Bu zamana kadar nasıl beklenildi bilmiyoruz. Sadece Sony için değil, tüm markalar için sormak istiyorum: Vlog sektörü öyle büyüdü gitti ki, neden özellikle sırf bu alanda özel cihazlar üretilmedi? Tabi ki bazı istisnaları saymıyoruz. Mesela Canon’dan EOS M50 gibi. Birkaç örneği de yok değil. Ama Sony, biraz geç mi kaldı? Diğer yandan birçok yorumcuya göre ‘geç olsun güç olmasın’ da denildi. Çünkü ZV-1 serisi gayet başarılı ve ergonomik duruyor. 

Sony, yeni modeli ZV-1 ile diyor ki: cep telefonlarınızla çekim rahatlığınızın da, hızınızın da, ve hatta daha pahalı aynasız kameralardaki kalitenin de yerini dolduracak bir cihazdan bahsediyoruz. Öyle küçük ve ergonomik ki, rahatlıkla sürekli yanınızda taşıyabileceksiniz. Diğer yandan özellikleri de öyle yeterli ki, çok daha pahalı cihazlara ihtiyaç duymayacaksınız. Peki bu iddialar gerçekten doğru mu? İsterseniz kısaca ZV-1’e bir gözatalım. 

Cebinize sığıyor. Başta da belirttiğimiz gibi en önemli özelliği, boyutu ve ergonomikliği. Cebinize sığacak kadar küçük bir cihazdan bahsediyoruz. 

Kompakt bir kamera. Canon EOS M50 ile karşılaştırılması güç. Çünkü lensleri değiştirilemiyor. Sony RX100’ün biraz geliştirilmiş modeli gibi düşünebilirsiniz. 

Fiyatı fena değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde 700-800 Dolar civarına satılıyor. Ancak Türkiye’de 6500-7000 TL civarında fiyatlar gördük. Henüz her sitede de yok zaten. 

Ekranı öne bakıyor. Evet, vlog kamerasının ilk şartlarından biri budur zaten. Yandan açılan  3.0 “(7.6cm)’lik dokunmatik ekran ile çekimler sırasında ve sonrasında kendinizi izleyebiliyor olmak çok da güzel oluyor. 

Vlogger kiti. Türkiye’de ve dünyada ‘isteyen müşteriler’ vlog kiti ile birlikte alabiliyor. Aynı paketi Canon da EOS M50 için yapmıştı. Ama Sony’de gelen kamera tutacağının ‘tuşlarla’ daha fonksiyonel olduğunu belirtmek gerekir. Daha hızlı ve kolay şekilde kayda başlayabilir ya da komutlar verebilirsiniz. 

Mikrofon girişi önemli. 3,5mm’lik standart mikrofon girişi bulunan Sony ZV-1 ile harici mikrofonunuzla daha net sesli çekimler yapabilirsiniz. 

4K Kayıt. Artık vazgeçilmez bir özellik olsa da, özellikle kompakt bir kamerada 4K özelliğini görebiliyor olmak, vlogger’lar için duygulandırıcı olsa gerek. Artık video kaliteleri artıyor, farkediyorsanız. 

Aşağıda ZV-1’in kısaca genel özelliklerini de paylaşıyorum. Başta da belirttiğim gibi, bu tarz kompakt cihazların sayısının artması gerek. Bakalım hep birlikte sektörü takip edip göreceğiz. 

Genel Özellikler

  • 20.1MP 1 “Exmor RS BSI CMOS Sensör
  • ZEISS 24-70mm-Eşdeğ. f / 1.8-2.8 Mercek
  • UHD 4K Video kaydı
  • 7.6 cm (3 inç) Yandan Açılır Dokunmatik LCD Ekran
  • Dahili Wi-Fi / Bluetooth
  • 3.5mm Harici Mikrofon Girişi
  • Ağırlık – 294 g

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here