Ana sayfa Haber 1 Milyon TL Vurgun: İnanılmaz Bilimsel Makale Dolandırıcılığı!

1 Milyon TL Vurgun: İnanılmaz Bilimsel Makale Dolandırıcılığı!

0
Sinovac web sitesi hackerlar

Akademisyenleri hedef alan bir siber suç grubu, yaklaşık olarak 1 milyon TL vurgun yaptı. İşte bilimsel makale hırsızlığını çok başka bir noktaya taşıyan hackerların yeni taktiği.

Akademisyenleri bilimsel makale vaadiyle kandıran ve onların büyük paralar kaybetmesine neden olan bir siber suç grubu yakalandı. Bilimsel makalelerin yayınlanması için bazı özel siteler var. Bu web siteleri üzerinden makale dolandırıcılığı yapmak normal şartlarda mümkün değil. Bunun en önemli nedeni ise, genellikle böyle web sitelerin yine akademisyenler tarafından yürütülmesi.

1 milyon TL vurgun beklenmeyen yerden geldi

Sahte internet siteleri üzerinde bilimsel makale yayınlayacaklarını ifade eden bu hacker ekibi, akademisyenlerden ödeme aldı. Uluslararası makaleler her zaman için daha kıymetli görülür. Bu nedenle çok ciddi paralar yatırılabiliyor.

1 Milyon TL Vurgun: İnanılmaz Bilimsel Makale Dolandırıcılığı!

Uluslararası makale fikrine sıcak bakan bazı akademisyenler bu tür web sitelere yönelebiliyor. Ayrıca sürecin çok kolay bir şekilde işlenmesi bundaki en önemli etkenler arasında yer alıyor. Böyle platformlarda makale yayınlayabilme fikrine kapılan birçok akademisyen, platform hesabına para yatırdı. Böylece dolandırma işlemi tamamlanmış oldu.

Dolandırıcı ekibin başında olduğu tahmin edilen Y.E., K.A., M.G. ve H.A. ismindeki şahısların İran asıllı olduğu da öğrenildi. Ayrıca tüm bunlara ek olarak 3.350 dolar ele geçirildi. Yani yaklaşık olarak 26 bin TL. Mağdurlar konuyla ilgili haklarını aramaya devam ederken sizleri de siber dolandırıcılar konusunda dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Apple ve Facebook Masaya Oturdu: İkili Sonunda Anlaştı!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here