Ana sayfa Makale Profesyoneller için En İyi 7 Grafik Tasarım Yazılımı

Profesyoneller için En İyi 7 Grafik Tasarım Yazılımı

Profesyonel tasarımcıların kreatif üretkenliğe dair yüksek beklentilerini karşılayan en ideal yazılımları bir araya getirdik.

0

Blog kurmak, e-ticaret işi için ürün fotoğrafı düzenlemek ve daha birçok ‘tasarım konusu’ için Mac’inize yükleyeceğiniz yazılımların her biri altın değerinde. Öncelikle onlar işinizin bir parçası, ancak her ne kadar zirvenin sahibi olsa da Adobe’nin sunduğu sofistike programların dışında da iddialı alternatifler söz konusu. En nihayetinde ise en iyi grafik tasarım yazılımlarını seçmek hem müşterinizin marka kimliğini bir sonraki seviyeye taşır hem de sizin verimliliğinizi. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz en iyi grafik tasarım yazılımları.

 1. Adobe Photoshop

 • Tasarım araçları: Hem mobil uygulamalar hem de web için birçok tasarım aracı sunuyor.
 • Creative Cloud: Adobe Creative Cloud ile olan senkronizasyon birçok benzersiz özellik sunuyor.
 • Kullanıcı Arayüzü: Adobe sürekli olarak daha özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzü sunmak için çalışıyor. Grafik ve Web, hareket, 3D, resim ve fotoğraf dahil olmak üzere çeşitli hedefli çalışma alanı düzenlerine sahip.
 • Açık Kaynak Kodlu GIMP Yazılımı: Eğer para ödemek istemiyorsanız, bu yazılımı ücretsiz olarak indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Gecikme ve diğer performans sorunlarını önlemek için güçlü bir makineye yüklemek daha iyi olacaktır.

 1. Adobe InDesign
 • Kullanımı Kolay: Photshop’tan farklı olarak, InDesign öğrenmek için daha az zaman gerektirir. Bu da, yeni kullanıcıların en iyi sonuçları elde etmek için metin ve grafikleri nasıl birleştireceklerini hızlı bir şekilde öğrenebilecekleri anlamına gelir.
 • Düzeni Ayarla: ‘Düzeni Ayarla’ özelliği, tasarımcının yalnızca şablonun metnini değiştirmesini sağlar ve tasarım otomatik olarak ayarlanır, bu da infografikler için mükemmeldir.
 • Sensei Teknolojisi: Adobe’nin AI destekli Sensei teknolojisi, Görüntülerin otomatik olarak yeniden boyutlandırılmasını ve düzenlenmesini sağlar.
 • Adobe InCopy: Tasarımcılar, metin, renk ve grafikleri paylaşarak ekibin diğer üyeleriyle çalışmak için Incopy’yi kullanabilir.
 1. CorelDraw Graphics Suite

 • İçerik Değişimi: Corel’in çevrimiçi dijital kütüphanesi sayesinde kayıtlı kullanıcılar binlerce yüksek çözünürlüklü fotoğrafa ve dijital görüntüye erişebilir.
 • Özelleştirilebilir Arayüz: Masaüstü, simge boyutlandırma, araç kutuları, belgelerinizin nasıl açıldığına dair seçenekler ve pencere kenarlığı renk düzeni için özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzü ortamı elde edersiniz. Kullanıcılar, iş akışlarına uygun makrolar tasarlamak için Corel’in geliştirici topluluğu web sitesini de ziyaret edebilirler.
 • Yeni Noktalama: Corel’in yeni noktalaması, sadece normal noktalarla sınırlı olmayan birçok değişken parametre sunar.
 1. Inkscape
 • Kullanıcı Deneyimi: ücretsiz vektör yazılımı için kullanıcı deneyimi oldukça etkileyici. Adobe araçlarına aşina olan tasarımcılar Inkscape’i verimli bir şekilde çalıştırabilirler.
 • Düzenli Güncellemeler: Inkscape, düzenli olarak güncellemeler ve yeni özellikler sunmasını sağlayan sağlam bir geliştirici topluluğuna sahiptir.
 • Ücretsiz: ücretsiz bir araç olarak mevcut olan Adobe Illustrator’a en sağlam ve yetenekli alternatiflerden biridir.
 • Manuel İyileştirme: Kullanıcılar, kod satırlarını değiştirmek ve yazılımı gereksinimlere göre geliştirmek veya kişiselleştirmek için açık kaynak kodundan yararlanabilir.
 1. Sketch

 • Mobil Cihazlar ve Web Siteleri İçin Harika: Yarım pikselli render veya kusurlu hizalamayı önlemek için ızgaralar, snap to grid ve snap to pixel özelliklerinden yararlanır.
 • Ekran Şablonları: iOS cihazları ve web tasarım düzenleri için çalışma alanı şablonları kütüphanesi sunar.
 • Özel Eklentiler: Tasarımcılar, sağlam topluluk desteği ile belirli işler için özel eklentileri kolayca bulabilirler.
 1. Adobe Illustrator

 • Yüksek Özelleştirilebilirlik: Adobe Illustrator, diğer özelleştirilebilirlik seçenekleriyle birlikte önceden ayarlanmış çoklu düzenlerle kolayca özelleştirilebilir.
 • Panel İçi Düzenleme: Panel içi düzenleme özelliği, tasarımcıların daha fazla verimlilikle çalışmasına yardımcı olmak için tasarımcıların aynı anda birden fazla çalışma yüzeyini düzenlemesine olanak tanır.
 • Son Derece Uyumlu: Mac ve Windows’dan farklı yapılandırmalara sahip çok sayıda cihazla son derece uyumludur.
 • Kullanıcı Arayüzü: Kullanıcı arayüzü son derece erişilebilir ve özelleştirilebilir. Herhangi bir makinede çalışmanıza yardımcı olmak için özel görüntüleme ve alandan tasarruf sağlayan özellikler sunar.
 1. Affinity Designer

 • Izgara Sistemleri: Çok yönlü ızgara sistemi, tasarımcıların izometrik video oyunu grafikleri ve simgeleri oluştururken ızgaralar oluşturmasını sağlar.
 • Yakalama Seçeneği: Tasarımcıların, ızgaralar, hizalama kılavuzları, şekiller ve diğer nesnelerin düğümleri de dahil olmak üzere birden fazla şeye bağlı olarak nesneleri ve öğeleri kilitlemesine ve konumlandırmasına olanak tanır.
 • İkili Ortam: Affinity Designer aracılığıyla, kullanıcılar başka bir uygulama açmadan hem piksel art ortamlarında hem de vektör art ortamında çalışabilirler.
 • Yakınlaştırma Özelliği: Yakınlaştırma özelliği, tasarımcıların en yüksek hassasiyet ve doğrulukla tasarım yapabilmelerini sağlayarak yüzde 1.000.000’a kadar çıkabilir.

Adobe Illustrator, Fresco, Photoshop ve diğer yazılımlarda yenilik zamanı!

Adobe Max 2020, geçtiğimiz aylarda “Herkes için Yaratıcılık” mottosuyla ilgilileriyle buluştu. Önceki Max konferanslarından farklı olarak, bu yılki etkinlik koronavirüs salgını nedeniyle sanal olarak gerçekleşti. Bu etkinlikte Adobe; Photoshop, Lightroom ve Premiere Pro dahil olmak üzere bilinen tüm ürünlerine bir güncelleme listesi getirdi.

San Jose, California merkezli şirket, iPad için Illustrator ve iPhone için Fresco gibi yeni ürünleri, mobil kullanıcılar arasında erişimini genişletmek ve yaratıcılığı artırmak için tanıttı. Adobe ayrıca, geçen yılki Max konferansında başlattığı “İçerik Özgünlüğü” girişimi kapsamında bir içerik ilişkilendirme aracının prototipini de tanıttı.

 • Illustrator’da kapsamlı ‘güzellikler’

Bu yılki Adobe Max’te farklı platformlara da çözümler arayan insanlar için en büyük duyuru, iPad için Illustrator’ın piyasaya sürülmesi oldu. Uygulama, daha önce masaüstü kullanıcılarına sağlanan temel tasarım yeteneklerine dayanıyor. Ancak Adobe, Apple Pencil için destek ekleyerek bu deneyimi özellikle iPad kullanıcıları için değiştirdi. Ek olarak, iPad’de grafik tasarımını önemli ölçüde kolaylaştırmak üzere 18.000 yazı tipi ve yeni özellikler de eklendi.

Adobe ayrıca, Illustrator’ın masaüstü kullanıcıları için yeni bir “yeniden renklendirme” özelliği getirdi. Bu ekleme, kullanıcıların sadece tek bir tıkla renk temalarını değiştirmesine imkân sağlıyor. Cihazlar arası deneyim sağlamak için, özellikle de Masaüstü ve iPad arasında geçiş yapmak isteyen kullanıcılar için özel optimizasyonlar da bulunuyor. iPad için Adobe Illustrator, aboneliklerinde Illustrator’a sahip olan tüm Creative Cloud üyeleri tarafından kullanılabilir durumda.

 • Fresco

iPad kullanıcıları için Illustrator uygulamasının yanı sıra Adobe, bu yılki Max’de iPhone için Fresco’yu da tanıttı. Başlangıçta geçen Eylül ayında iPad için mevcut olan ve Windows Touch cihazlarında Max 2019’da piyasaya sürülen boyama uygulaması, daha önce iPad ve Windows platformuna özel olan aynı işlevselliğe sahip olacak. Bununla birlikte, Fresco’nun arkasındaki Adobe ekibi, iPhone’un daha küçük ekranında kullanılabilir hale getirmek için genel deneyimi yeniden tasarladı.

iPhone kullanıcıları için gelen özelliklere ek olarak Adobe, kelimelerinizi yaratıcılığınızla birleştirebilmeniz için Fresco’ya metin desteği de getirdi. iPhone, iPad ve Windows Touch cihazlarında sorunsuz bir çoklu cihaz deneyimi sağlamak için bir bulut entegrasyonu da bulunuyor. iPhone kullanıcıları için Fresco uygulaması ücretsiz olarak indirilebilir. Fakat premium özellikleri için iPad için Fresco ve iPad için Photoshop ikilisini içeren 9.99 $’lık bir paket satın almanız gerekiyor.

 • Adobe Photoshop yepyeni özelliklere kavuştu

Sensei desteği ile birlikte Adobe Photoshop, görüntünüzün tadını değiştirmenize izin vermek için gökyüzünü ön plandan ayıran bir gökyüzü değiştirme özelliği alıyor. Ayrıca yüksek seviye görüntü manipülasyonu sağlamak için makine öğrenme algoritmalarını kullanan sinir filtreleri de bulunuyor. Benzer şekilde, işinize dayalı kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için AI kullanan bir “Keşfet” paneli de mevcut. Adobe ayrıca, görüntülerinizi geliştirmenizi sağlamak için yapay zekâ kullanan “Nesne Duyarlı Kenar Düzeltmesi” ve “Saç Düzeltmesi” seçeneklerini de ekledi.

 • Sensei’nin gücü Premiere Pro ve After Effects’i de kapsıyor

Sensei’nin gücü yalnızca Photoshop ile sınırlı değil. “Konuşmadan metne” önizlemesini alabileceğiniz Premiere Pro’da da bu güçten faydalanabiliyorsunuz. Bu özellik, video içeriğinden konuşmanın transkripsiyonuna otomatik olarak erişmek için kullanılabilir. Ayrıca başlık ve altyazıları da rahatlıkla üretebilirsiniz. Benzer şekilde After Effects, nesneyi otomatik olarak izole etmenin yanı sıra bir nesneyi kare kare seçen ve izleyen Sensei destekli Roto Brush 2’yi de ekledi. 3D görseller oluşturmayı kolaylaştırmak için yeni 3D Gizmos ve geliştirilmiş kamera araçları da var.

Adobe ayrıca, Lightroom’u daha önceki “ayrık tonlamanın” yerini alan ve farklı renk dereceleri kullanarak resimlerinizin tonlamasını değiştirme olanağı veren gelişmiş renk derecelendirmesi ile geliştirdi. Renk derecelendirmesinin mevcut ayrık tonlama ile tamamen uyumlu olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

Müjde!

Adobe 2020’de, Illustrator’ın masaüstü kullanıcıları için yeni bir “yeniden renklendirme” özelliği sundu. Bu ekleme, kullanıcıların sadece tek bir tıkla renk temalarını değiştirmesine imkân sağlıyor.

En iyi grafik tasarım yazılımlarını kullanmak hem müşterinizin marka kimliğini bir sonraki seviyeye taşır hem de sizin verimliliğinizi.

Photoshop’ta işinize dayalı kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için yapay zeka teknolojisi kullanan bir “Keşfet” paneli bile mevcut.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here