Ana sayfa Haber PlayStation 5 kullanıcı arayüzü yayınlandı

PlayStation 5 kullanıcı arayüzü yayınlandı

Sony, nihayet PlayStation 5 konsolunun kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğini 11 dakikalık yeni bir videoda açıkladı.

0

Sony, nihayet bu hafta PlayStation 5 oyun konsolunun bir başka yönünü açıkladı ve oyuncuların yeni nesil konsollarını açtıklarında deneyimleyeceği arayüzü tanıttı. PlayStation 5 kullanıcı arayüzü, yeni blokların ve seçeneklerin neye benzeyeceğini bu tanıtımda belirtti. Ayrıca ne yapacaklarını açıklayan yorumlarla bir oyuna devam etmenin ve farklı seçeneklere göz atmanın nasıl olacağını gösteren bir videoda gösterildi.

Video, kullanıcı arayüzünün iki yönüne odaklanıyor: ana ekran ve Kontrol Merkezi. İlk olarak, ikisinden daha basit olan ana ekran hakkında konuşalım.

Yeni ana ekran, PlayStation 4’ü kullanmış olan herkese tanıdık gelecektir. Gözden geçirebileceğiniz aynı yatay döşeme sistemine sahip. Altlarında ek bilgiler ortaya çıkıyor. Karolar küçültüldü ve eskisi kadar yer kaplamadı.

AMAZFIT BİP U PİYASAYA SÜRÜLDÜ

VİDEODA PS5 ARAYÜZÜNDE NELER GÖRÜNÜYOR?

Videoda, bir oyun döşemesinin üzerine gelindiğinde altındaki oyun merkezini, oyun aktivitelerini, video klipleri ile ekran görüntülerini ve oyun haberlerini göstereceğini görebiliriz. Bunların tümü PS5 oyunlarında mevcuttur ve bazıları geriye dönük uyumlu PS4 oyunları için de mevcut olacaktır.

Ayrıca tüm oyunlarınızı, oyun içeriğinizi, oyun haberlerini ve ayrıca PlayStation donanımıyla ilgili haberleri gösteren yeni bir ‘Keşfet’ sekmesi de var. Bu sekme başlangıçta yalnızca ABD’de sunulacak. Sonunda diğer bölgelerde de kullanıma sunulacaktır.

PlayStation Store, bir kez daha ana ekranda en soldaki sekme. Bu sefer iyi olan şey, mağazanın artık işletim sisteminin bir parçası olması. Sadece yüklenmesi zaman alan başka bir uygulama olmamasıdır. Bu, mağazadaki içeriğe erişimi çok daha hızlı hale getirmelidir.

Oyunlarda olduğu gibi, PS5’teki medya uygulamaları da kendi sekmeleriyle kendi bölümlerini alır. Ancak bu bölüm ön izleme sırasında gösterilmez.

PLAYSTATION 5 ARAYÜZÜNDEKİ EN ÖNEMLİ ÖZELLİK

Sırada, PlayStation 5 yazılımının en büyük yeni özelliği olan ‘Kontrol Merkezi’ var. Özellik, PlayStation düğmesine basılarak çağrılır. Ekranın altında, oyun değiştirme, bildirimler, arkadaş listeniz, ses ayarlarınız, kumanda ayarlarınız ve güç gibi şeyler için hızlı erişim seçenekleri göreceksiniz.

Ancak kontrol merkezinin ana özelliği yeni kartlardır. Kartlar, oyuna veya uygulamaya bağlı olarak değişecek bağlama özel seçenekler sunar.

Buradaki ana kartlardan biri Etkinliklerdir. Aktiviteler, konsol kullanıcı arayüzünde yeni PS5 başlıklarıyla derin entegrasyon sağlayan bir özelliktir. Sistem, belirli bir oyunda yapabileceğiniz şeyler için bu Aktivite kartlarını oluşturacak ve aynı zamanda bulunduğunuz seviyeyle ilgili aktiviteler için bir kart gösterecektir.

Buradaki ana kartlardan biri ‘Etkinliklerdir’. Aktiviteler, konsol kullanıcı arayüzünde yeni PS5 başlıklarıyla derin entegrasyon sağlayan bir özelliktir. Sistem, belirli bir oyunda yapabileceğiniz şeyler için bu ‘Aktivite’ kartlarını oluşturacak. Aynı zamanda bulunduğunuz seviyeyle ilgili aktiviteler için bir kart gösterecektir.

Örneğin, Sackboy A Big Adventure’da, seviyeyi başka bir şeye değiştirmenize izin veren bir ‘Etkinlikler’ kartı alacaksınız. Bu seviyede, bekleyen hedefleri görmenizi sağlayan bir kart göreceksiniz. Oradan, bu hedefleri tamamlamak için o belirli noktadaki seviyeye doğrudan atlayabilirsiniz.

Size daha fazla yardımcı olmak için, bazı oyunlar, hedefleri spoiler olmadan tamamlamanıza yardımcı olacak ipuçları ve video kılavuzları sağlayan oyun yardımı da sunacaktır. İpucu bir resim veya bir video olabilir ve siz oyunu oynarken resim içinde resim penceresinin yanında veya içinde oynatılabilir.

BU ÖZELLİK SADECE PS5’TE OLACAK

Bu özellik oyuna bağlı olarak ve yalnızca PS5 oyunları için mevcut olacaktır. Oyun yardımı da yalnızca PlayStation Plus abonelerine sunulacak.

Ayrıca arkadaşlarınız tarafından başlatılan yeni bir sesli sohbet partisi için bildirimler alırsınız. Mevcut oyununuzda kalırken buna katılabilirsiniz. Arkadaşlarınız da şu anda oynadıkları oyunun bir videosunu paylaşabilir. Siz kendi oyununuzu oynarken bunu resim içinde resimli videoda izleyebilirsiniz.

Ayrıca topladığınız kupalar, oynadığınız oyunla ilgili haberler ve kaydetmiş olabileceğiniz ekran görüntüleri ve video klipler gibi şeyler için kartlar da göreceksiniz.

Videolar artık 4K çözünürlüğe kadar çekilebilir ve daha önce olduğu gibi sosyal medyada paylaşılabilir. İşin güzel yanı, kontrol cihazına yerleştirilmiş mikrofonu sesinizi kullanarak sadece altyazıyı girebilmeniz. Konsolun neredeyse her yerine sesinizle metin girebileceğinizi ve konsol kullanımının en sinir bozucu deneyimlerinden birini çok daha kolay hale getirebileceğinizi hayal ediyoruz.

Bu videoda gördüğümüz hemen hemen her şey bunlar. Konsol 12 Kasım’da piyasaya sürüldüğünde daha fazla UI özelliği görmeyi dört gözle bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here