Ana sayfa Donanım OPPO 6G Planlarına Başladı

OPPO 6G Planlarına Başladı

0

OPPO, 6G bağlantı planlarına şimdiden başlamış gibi duruyor. Son zamanlarda 5G bağlantısı tüm yeni telefonlarda karşımıza çıkıyor. Nispeten yeni olan bu bağlantı türü henüz ülkemizde de yok. Ancak bunun haberlerini geçtiğimiz aylarda duymuştuk.

5G bağlantısı her yere yayılmaya devam ediyor. Yeni telefon modellerinin neredeyse tamamında 5G bağlantı desteği mevcut. Ancak OPPO’nun gözünün ileride olduğunu öğreniyoruz. Şirket şimdiden 6G bağlantısı için planlar yapmaya başlıyor.

OPPO 6G ve Yapay Zeka
OPPO 6G ve Yapay Zeka

Benzer İçerik: Huawei Kendi Kendini Süren Bisiklet Prototipi Geliştirdi


OPPO 6G için 2035 tarihini öngörüyor

5G bağlantısı şu anda tüm şirketlerin uyum sağladığı bağlantı türü. Ancak bazı şirketler şimdiden geleceği düşünüyor. Bu şirketlerden olan OPPO’dan, şirketin yeni nesil bağlantının günlük yaşamlarımızı nasıl etkileyeceğini öngördüğünü açıkladığı bir 6G teknik incelemesi alıyoruz.

Makaleye göre şirket, 6G ağ mimarisinin “insanların yapay zeka ile etkileşim şeklini yeniden şekillendireceğini” ve “herkes tarafından kullanılabilecek gerçekten kamuya hizmet eden bir teknoloji haline geleceğini” düşünüyor.

Raporda verilen bir örnekten bahsedecek olursak rapora göre otonom araçlar fütüristik teknolojinin altın tavuğu olacak. Bu araçlar, hava durumu, yayalar vb. gibi fiziksel ortamdaki nesnelerin konumuna göre “en uygun AI algoritmasını” ve optimum iletişimi atayabilecek. Ayrıca araçlar birbirleri ile bilgi alışverişi yapacak ve yolcunun en güvenli ve konforlu yolculuğunu kendilerine sağlayacaklar.

6G teknolojisi yapay zeka ile birlikte çalışacak

OPPO’nun 5G Baş Bilimcisi Henry Tang, standardizasyonun 2025’te başlaması gerektiğini söyledi. Ek olarak 2035 civarında ticari uygulamaya geçeceklerini açıkladı. Yetkililerin beklentileri yapay zeka birimlerinin dünyadaki insan sayısını çok aşması yönünde. Böylece daha kolay iletişim kurabilecekler. Ayrıca sadece insanların değil, her türlü zekanın ihtiyaçlarına hizmet edecek bir ortam için birlikte çalışacaklar.

Bunlara yönelik OPPO’nun şimdiden 6G teknolojisi için bir araştırma ekibi kurduğunu makaleden öğreniyoruz. Şirket bu konuda şimdiden hazırlıklara başlıyor. Söyledikleri tarih henüz çok uzak olsa da şimdiden işe başlamaları iyiye işaret ediyor. Çünkü şirketin yapacağı çok fazla adım var. Özellikle de dünyanın pek çok köşesinde 3G bağlantısının yaygın olduğu bir dünyada yaşadığımızı düşününce işler daha da zorlaşıyor. Ancak ileri teknoloji konusunda hız kesmeden araştırmalar devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here