Ana sayfa Makale Online Oynanabilen En İyi Fps Oyunları

Online Oynanabilen En İyi Fps Oyunları

FPS türünün meraklıları için aralarında kült yapımların da yer aldığı baştan çıkarıcı bir liste…

0

Oyun oynamayı sevenlerin en çok tercih ettiği türlerden biri de FPS. Bu oyunlar her zaman özel bir ilgiyle karşılandı. Hatta çok sevildiği için FPS oyunları için özel mouse’lar, çeşitli eklentiler (patch’ler) bile mevcut mevcut. Online FPS oyunları da bu ilgiyi arttırmış durumda ama gönüllerin şampiyonu her zaman PC! Biz de bu argümanın güçlü savunucuları olarak siz değerli okurlarımız için tamamen ücretsiz en iyi FPS oyunlarını bir araya getirdik. Bu türü sevenler için harikulade bir liste hazırladık. İşte o muhteşem FPS yıldızları…

Ironsight

2 Şubat 2018’de yayınlanan Ironsight, PC platformunda oynanabilen en çarpıcı FPS yapımları arasında konumlanıyor. O muazzam grafikler, güçlü dinamikler elbette bu ünvanının taçlandırıcı faktörleri arasında yer alıyor. İlk çıktığı günden bu yana görsel zenginliği ve Call of Duty oyunlarına benzerliği ile oyun severlerin beğenisini kazanan Ironsight, çoğu incelemede ücretsiz PFS oyunu Black Squad’dan bile daha iyi olduğu sonucunu yansıtıyor.

Konusu, turlardan oluşan bir savaş oyunu temelinde olsa da tamamlayıcı ve sofistike parçaları ile Ironsight, çok daha fazlasını vadediyor. Yaşanan bir felaket sonrası doğal kaynaklar insanlığa yetmeyen bir seviyeye kadar düşüyor ve oyunda bulunan iki grup bu kaynaklar için savaşmaya başlıyor. Oyuncu bu savaşta hangi taraftar yer almak istediğini de seçebiliyor.

Warface

Kült yapım Warface, PC’ye ek olarak PlayStation ve Xbox ve Nintendo platformlarında da oynanabilen bir türünün övgüleri her zaman yetersiz bırakan süper-starı. Oyun severlerin geliştirdiği birçok oyunla hayranlık duyduğu Crytek tarafından piyasaya sürülen Warface, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler.

Crysis oyunları ile meşhur olan firmanın en formda olduğu zamanlarda geliştirdiği Warface, birçok ücretsiz FPS oyunundan ayrışmayı biliyor. Oyunda eğer iki grubun arasındaki savaşa dahil olmak istemezseniz, insanlarla takım olarak tamamlayabildiğiniz ve ödüller kazandığınız görevler var.

MechWarrior Online

Savaş makinelerinin içine hazır mısınız? MechWarrior Onlin, PC platformunda keyifle oynanan FPS yapımlarından bir diğeri. Oyun, diğer online FPS oyunlarından farklı olarak düşük temposu ile dikkat çekiyor. Durun, bu düşündüğünüz kadar kötü bir özellik değil, hatta yeni başlayanlar için harika. Çünkü çoğu FPS oyunu bir süre sonra insanı yorabilen aşırı hıza sahip. MechWarrior Online’da ise yönetilen karakterler, robotik bir savaş makinesi içinde olduğu için oyun hızı bir hayli düşük.

Oyuncu istediği savaş makinesini seçerek diğer oyunculardan hızlı olmak için hafif makineler seçebilirken, daha güçlü olmak içinse ağır makineler tercih edebiliyor. Her makine oyuncular tarafından özelleştirilebilirken, bazı makineleri kullanmak için oyun içi ödeme yapmak gerekiyor. Metacritic puanı da online FPS oyunlarına göre hiç fena değil: 100 üzerinden 68.

Quake Champions

90’lı yıllarda çıkardığı efsane FPS oyunları ile bilinen id Software firması, günümüzde de sevilen oyunlara imza attı. Bunlardan biri de hem 90’lı yıllarda hem de günümüzde de geliştirilmeye devam eden Quake serisi. Bu kapsamda 22 Ağustos 2017’de çıkan Quake Champions, PC platformunda oynanabilen en zorlu FPS’lerden.

Champions, 2018’ten bu yanan kalıcı olarak ücretsiz olurken oynanış temposu tüm Quake oyunlarında olduğu gibi aşırı derecede yüksek. Bu yüzden oyun konsollarında bulunmayan oyunun yüksek temposu sadece bilgisayarlar tarafından sağlanabiliyor. Refleksleriniz kötüyse bu oyunda başarı zor. Ayrıca iyi oyuncu ekipmanları da mutlak gerekliliklerden. Oyunun Metacritic puanı son derece iyi: 72.

Call of Duty: Warzone

10 Mart 2020’de çıkan Call of Duty: Warzone, PlayStation, Xbox ve PC platformlarında oynanabiliyor. Call of Duty serisinin ilk ücretsiz oyunu olan CoD: Mobile’da oyuncuları sunulan Warzone modu bu büyük projenin habercisi olmuştu. Mart 2020’de piyasaya sunulan Call of Duty: Warzone sadece günümüzün değil tüm zamanların en iyi online FPS oyunlarındna birisi olarak gösteriliyor. Oyunun Metacritic puanu muazzam seviyede yüksek, evet inanılmaz ama 78!

Paladins

 

Paladins PC’nin yanı sıra PlayStation, Xbox ve Nintendo platformlarında oynanabiliyor. Blizzard’ın ücretli oyunu Overwatch’a benzer yönleriyle dikkat çeken Paladins, ücretsiz olmasıyla popülerliğini koruyor. MOBA türünü sevenler için en iyi ücretsiz FPS oyunu olan Paladins’in en sevilen yanlarından biri de yönetilen hero’ların özelliklerinin detaylı şekilde düzenlenebilmesi. Ayrıca oyunda modların çok olması geçirilen süreyi hem daha keyifli kılıyo hem de arttırıyor. Oyunun Metacrtic puanı Call of Duty: Warzone’dan bile iyi: 83.

Destiny 2

Destiny 2 PC, PlayStation ve Xbox platformlarında oynanabiliyor. Çıktıktan uzun bir süre sona ücretsiz olan Destiny 2 oyunu, Halo serisini hayatımıza kazandıran Bungie stüdyosunun en önemli ürünü. Oyunun yalın hali ücretsizken eklenti paketleri için hayli yüklü ödeme yapmak gerekiyor. Buna rağmen oyunun yalın hali de insanı uzun saatler boyu PC başına kilitleyebiliyor. Oyunun Metacritic puanı Paladins ile aynı: 83.

PlanetSide 2

20 Kasım 2012’de çıkan PlanetSide 2, PC’nin yanı sıra PS4 platformlarında oynanabiliyor. Devasa bir savaş alanında klasik Team Deathmatch modunun ötesine taşınan çarpıcı oynayışıyla öne geçen PlanetSide 2, ücretsiz olmasıyla şaşırtıyor. Savaş sırasında araçların satın alınabildiği ve kontrol noktalarının anlık olarak ele geçirebilmesi oyunun dinamik formunu arttırıyor. Her savaş, farklı senaryolara sahipken kazanılan savaşlar sonrası puan toplanıyor ve bu puanlarla yeni silahlar, yetenekler ve eklentiler alınabiliyor. Oyunun Metacritic puanı zirveye yakın: 84.

Team Fortress 2

Team Fortress 2; PC, Mac ve Linux platformlarında oynanabiliyor. Steam’in iyice yaygınlaştığı dönemde satılmaya başlanan Orange Box ile hayatımıza giren Team Fortress 2, Valve tarafından üretildi. 2007’de çıkmasına rağmen günümüzde de çok yüksek oyuncu sayılarına ulaşan oyun, türünün kökeni çok eskilere dayanan yıldızları arasında. Uzun bir süre ücretli olarak dağıtıldıktan sonra günümüzde ücretsiz hale getirilen Team Fortress 2, oyun severler tarafından çok beğenilmesi nedeniyle, üreticilerine ücretsiz olduktan sonra eskisinden çok daha fazla para kazandırmaya başladı. Oyunun Metacrtic puanı bu listenin tepe noktasını da temsil eden: 92.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here