Ana sayfa Oyun FPS oyunları yasaklanıyor

FPS oyunları yasaklanıyor

0

İsviçre’de alınan karar, tüm FPS oyunlarına yasak getirebilir

İsviçre +16 ve +18 sınırında bulunan oyunları yasaklama kararı aldı. İnsanların, hayvanların ya da insana benzer yaratıkların zarar gördüğü tüm oyunların satışının durdurulması kararı sonrası ülkede özellikle FPS oyunlarının çoğu yasaklanacakmış gibi gözüküyor.

Video oyunlarının şiddete neden olduğu tartışmaları İngiltere’de de devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de Alan Titchmarsh Show’a çıkan bir oyun dergisi editörü oyunların çocuklarda nefret, ırkçılık ve saldırganlık duygularını körüklediği ithamlarıyla karşı karşıya kaldı. İsviçre’nin çıkaracağı kanunla birlikte God of War III gibi merakla beklenen oyunların satışa çıkamayacağı bildiriliyor.
 

Avrupa dışına çıkıldığında ise en trajedik olay  çin’de yaşandı. Dünya çapınd milyonlarca oyuncu tarafından oynanan Counter Strike,  16 yaşındaki bir gencin bıçaklanmasına neden oldu. Xiao Wei oyunda hile yaptığı gerekçesiyle tartıştığı arkadaşı yüzünden kafasından bıçaklandı. Kafatasında 15 cm’lik bir bıçakla yürüyerek hastaneye giden Wei şans eseri hayati tehlike bile yaşamadan kurtuldu. Ancak bu son olay kural koyucuların FPS oyunlarına bakış açısını iyiden iyiye değiştirdi.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here