Ana sayfa Donanım Güncel Nikon, Aynasız Fotoğraf Makinesi Z fc Modelini Duyurdu 

Nikon, Aynasız Fotoğraf Makinesi Z fc Modelini Duyurdu 

Nikon Z fc, ikonik tasarımı Z serisi yenilikle birleştiriyor.

0

Amsterdam – Hollanda, 29 Haziran 2021: Nikon, “miras” tasarımın kullanıldığı ilk Z serisi fotoğraf makinesi olan Nikon Z fc DX biçimli aynasız fotoğraf makinesini duyurdu. Nikon Z fc’nin dış tasarımında 1982’de piyasaya sürülen ve Nikon tarihinde çok önemli bir üründür. İkonik Nikon FM2 SLR film fotoğraf makinesinden ilham alınmıştır. Nikon, fotoğraf makinesinin yanı sıra iki yeni objektif setini piyasaya sürüyor. NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Gümüş Renkli Versiyon ve NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE.  

Nikon Z fc’nin kompakt ve hafif gövdesi son derece portatiftir. Ayrıca, üstün çalışma ve işleme kabiliyeti sunuyor. Böylece hem mevcut kullanıcılar hem de ilk kez aynasız fotoğraf makinesi kullanacaklar için kullanımı kolaylaştırıyor. 


Benzer İçerik: Nikon, Yeni Amiral Gemisi Z9’u Duyurdu!


 

Nikon Z fc’nin başlıca özellikleri arasında şunlar bulunuyor: 

 

 Efsanevi bir fotoğraf makinesinden ilham  alan tasarım 

Buradaki tüm ayrıntılarda tutku var. Nikon Z fc’nin gövdesindeki beşli prizma tasarımı ve siyah ile gümüş öğeler arasında bir dengeye sahip. Ayrıca elektronik vizör (EVF) için dairesel bir göz merceğinin kullanıyor. Bu sayede, kadranların tasarımı ve 1970-80’li yıllardan alınan Nikon logo yazısı da FM2’yi yansıtıyor. Üstelik magnezyum alaşımının kullanılması sayesinde güvenilir sağlamlık elde ediliyor. 

Kolaylaştırılmış çalıştırma ve yaratıcı ifade 

Nikon Z fc’nin gövdesinin üst kısmında üç kadran ve diyaframı gösteren küçük bir pencere bulunur. Kadranlar; deklanşör hızını, pozlama telafisini ve ISO duyarlılığını kontrol ederek basit çalıştırma şekliyle ayarların değiştirilmesini sağlıyor. Ayrıca, kullanıcıların bir düğmeye basarak çeşitli ayarları hızlı bir şekilde yapmalarına olanak tanıyor. Üstelik, i düğmesi ve i menüsü, kullanıcının kişisel çekim tercihlerine göre özelleştirilebiliyor. 

Bir Nikon Z serisi fotoğraf makinesinde ilk kez Nikon Z fc, OTOMATİK mod sırasında pozlama telafisini destekliyor. Böylece, kullanıcıların parlaklığı artırarak ve silüetleri geliştirerek vb. istedikleri ifadeyi elde etmelerini sağlıyor. Ayrıca bu fotoğraf makinesi, benzersiz ifadeler sunan 20 Creative Picture Control seçeneğine sahiptir. Kullanıcılar; renk, tonlama ve doygunluk gibi farklı parametrelere sahip temaları seçebiliyor. Çeşitli ruh hâllerini yansıtabilir ve ayrıca efektleri kendi zevklerine göre ayarlayabilirler. 

Gelişmiş netleme kabiliyetleri ve değişken  açılı çekim 

Nikon Z fc, orijinal olarak Nikon Z 7II ve Nikon Z 6II modellerinde sunulan özellikleri destekliyor. Geniş alan AF (B) AF alanı modu destekleniyor ve netleme alanını sınırlayarak gözlerin ve yüzlerin net bir şekilde yakalanmasını sağlıyor. Kadrajda birkaç kişi olduğunda hedeflenen konunun gözlerine sürekli netleme sağlıyor. Ayrıca, hareket eden bir evcil hayvanın gözlerinin izlenmesi de sağlanabiliyor. 

ISO 100 51.200* değerinin geniş standart duyarlılık aralığını kapsayarak karanlık ortamlarda net durağan fotoğraflar ve videolar çekmeyi mümkün hâle getiriyor. Ayrıca Z serisi fotoğraf makineleri arasında ilk kez değişken açılı ekranı kullanıyor. Böylece, düşük veya yüksek açılardan dikey çekim imkânı sağlıyor. Ekran öne döndüğünde fotoğraf makinesi de otomatik olarak selfie portre moduna geçiyor. Böylece, dokunmatik olarak çalıştırılabilen sorunsuz selfie çekimi sağlıyor. 

Uygulama ile daha fazla bağlantı özelliği: SnapBridge Sürüm 2.8 

SnapBridge uygulaması, fotoğraf makinesiyle kaydedilen  fotoğrafları ve videoları akıllı bir cihaza** aktarmaya yarıyor. Böylece, kullanıcıların bunları sosyal medyada paylaşmalarını kolaylaştırıyor. En son fotoğraf makinesi donanım yazılımı da uygulama aracılığıyla edinilebiliyor.  

SnapBridge Sürüm 2.8, yeni kullanıcı arayüzü sayesinde ön plan  modu ve arka plan modu olmak üzere artık iki otomatik bağlantı modunu destekliyor. Ön plan modu, yalnızca uygulama etkinleştirildiğinde fotoğraf makinesine bağlanarak fotoğraf makinesi pil tüketimini azaltıyor. Arka plan modu ise uygulama etkinleştirilmediğinde bile görüntüleri otomatik olarak aktaran sabit bir bağlantıya sahip. 

Fotoğraf makinesinin diğer özellikleri 

  • Organik EL panelinin kullanıldığı EVF ile minimum sapma ile doğal  bir görüntü elde edilir.  
  • DX tabanlı film görüntü alanı kullanılarak kırpmadan 4K UHD’yi  destekleyen video kaydı.  
  • Video kaydı için özel Devamlı AF’yi (AF-F) destekler.  
  • Yalnızca görüntü boyutu ve kare hızı seçilerek ağır çekim video  çekimi kolaylaştırılmıştır.  
  • Nikon Z fc’nin bir web fotoğraf makinesi olarak kullanılmasını sağlayan yazılım olan Webcam Utility’yi destekler.  
  • Ürün paketi ve beraberindeki fotoğraf makinesi askısı, Nikon Z fc’nin eski tasarımının stiliyle uyumludur.  
  • Fotoğraf makinesi açıkken ve ayrıca USB ile şarj işlemi esnasında  USB güç dağıtımını destekler.

 

Sette bulunan objektifler: NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Gümüş Renkli Versiyon ve NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE 

NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Gümüş Renkli Versiyon, Nikon Z fc ile uyumlu gümüş renkli bir dış tasarıma sahip NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.4 VR tabanlı standart bir zoom özellikli objektiftir. Bu objektif, 32 mm’lik toplam uzunluğu ve 135 gramlık toplam ağırlığı ile kompakt ve hafiftir. Zoom aralığının tamamında yüksek çözünürlük sunar ve taşıması kolay bir objektiftir. NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Gümüş Renkli Versiyon, manzara ve enstantane çekimlerden portre fotoğraflarına kadar çeşitli günlük sahnelerde kullanılabilir. 

NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE, portreler ve natürmort fotoğraflar için ideal olan kompakt ve hafif bir objektiftir ve ayrıca prime objektiflere özgü olan mükemmel bokeh efekti sağlar. Bu objektif, FM2’nin piyasaya sürüldüğü zamanlardan kalma klasik NIKKOR objektiflerinden ilham alan miras tasarımına sahiptir. Nikon Z fc ile aynı kaplamanın kullanıldığı NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE, kendine has klasik estetik özellikleri ile uyumludur. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here