Ana sayfa Haber Mutasyon Ve Aşı Konusunda Sağlık Bakanı Açıklama Yaptı

Mutasyon Ve Aşı Konusunda Sağlık Bakanı Açıklama Yaptı

0
Mutasyon Ve Aşı Konusunda Sağlık Bakanı Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalara göre mutasyon ve aşı konusunda bazı önemli gelişmeler yaşanıyor. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Koronavirüs pandemisi ne yazık ki bir türlü durmadı. Dünya genelinde hızlı bir artış göstermeye devam eden salgın, ağırlıklı olarak 75 yaş ve üstündeki vatandaşları olumsuz etkiliyor. Ayrıca kronik hastalıkları olan kişiler büyük risk altında.

Tüm bunların ağırlığı altında açıklamalar yapalım Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tedbirlerde gevşeme yaşanırsa daha büyük bir dalgalanma ortaya çıkabileceğini söyledi.

Mutasyon ve aşı haberleri büyük çalkantı yarattı

Ortaya çıkan bazı haberler mutasyonun Türkiye’de görüldüğünü göstermişti. Dünyanın neredeyse büyük bir bölümüne yayılan mutasyonlu virüs kısa süre içerisinde başka yerlere de ulaştı. Burada asıl önemli olan belirli bir kontrol sağlanması.

mutasyon ve aşı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa mutasyonlu koronavirüs şu anda kontrol altında. Ayrıca vaka sayısında da yüzde 70 gibi bir düşüş yaşanıyor. Tüm bunlar iyiye doğru gidişin işaretleri.

Bilim Kurulu ile toplantı yapan Sağlık Bakanı, yeni aşıların Türkiye’ye geleceğini söylüyor. Bu aşılar öncelikli olarak sağlık çalışanlarına yapılacak. Hemen ardından 75 yaş ve üzerindeki vatandaşlar aşı olabilecek. Sıralamaya büyük bir önem gösterdiklerini ve sırası gelen herkesin aşı olacağını da ekledi.

Türkiye şu anda tamamen Çin merkezli aşıları alıyor. İlerleyen aylarda Almanya merkezli aşılar kullanılacak. Sağlık Bakanlığı’nın hem merkez hem de taşra teşkilatı yoğun bir aşı seferberliğine girişti diyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here