Ana sayfa Donanım Monster Tulpar T5 V14.1 inceleme!

Monster Tulpar T5 V14.1 inceleme!

0

ülkemizdeki oyunculuk sektörünün donanım tarafında öncü şirketlerinden biri olan Monster, sunduğu yüksek performanslı ve rakiplerine kıyasla düşük ücretli fiyat/performans laptop’ları ile Türk oyunculuğunun ayakta kalmasını sağlayan firmalardan biri. Kullandığı üst seviye oyuncu donanımları ile, her yıl en üst performansı vadeden Monster markası, Tulpar T5 V14.1 ile orta seviyede en iddialı ürünlerden biri. Hem performansı hem de sunduğu donanıma karşı fiyatı ile iddialı bir konuma yerleşen Tulpar T5 V14.1’i gelin detayları ile inceleyelim.

Monster Tulpar T5 V14.1 İncelemesi

öncelikle laptop’un tasarımından bahsetmek istiyorum. Monster markasından alışık olduğumuz agresif çizgilere kıyasla, son yıllardaki sadelik akımını biraz daha yoğun şekilde hissettiren Tulpar T5 V14.1, dışarıdan bakıldığında ilk bakışta bir oyuncu laptop’u gibi görünmüyor, ancak yakından incelediğiniz zaman özellikle havalandırma ızgaralarının tasarımı itibari ile agresif yapısını da gösteriyor. Laptop’umuz ekran yapısı ise standart kalınlıkta çerçeveler ile geliyor. Günümüz modern tasarım anlayışında çerçeveler mümkün olduğu kadar ince tutulmaya çalışılıyor olsa da, Monster Tulpar T5 V14.1’de bu anlayışı ne yazık ki göremiyoruz. Tulpar T5 V14.1’in alt kısmında ise ilk bakışta yine standart gibi gözüken, ancak klavyeye dokunduğunuz anda biraz şaşıracağınız bir durum ortaya çıkıyor. Tulpar T5 V14.1 laptop’larda görmeye pek alışık olmadığımız şekilde mekanik klavye ile birlikte geliyor. Hem de öyle mekanik hissiyatlı falan değil, gerçek mekanik şeklinde. 

 

Tamamen RGB aydınlatma ile aydınlatılan Tulpar T5 V14.1’in mekanik klavyesi, hissiyat bakımından geri bildirimi yüksek bir ses ve hissiyata sahip. Ancak burada eleştiri noktası olan bir durum söz konusu. Tuşlar mekanik de olsa basmak için sanki gerektiğinden fazla bir kuvvet uygulamanız gerekiyor. Yani klavye birazcık sert bir yapıda tasarlanmış. Bu çok ciddi bir sorun olmasa da satın almadan önce deneme şansınız varsa denemenizde fayda var. Zaten eğer beğenmezsiniz Tulpar T5 V14.1’in mekanik olmayan klavyeli sürümü de mevcut. Klavye konusunda bir diğer önemli özellikle ise RGB tuşların tamamının bağımsız aydınlatmaya sahip olması. Yani istediğiniz tuşa istediğiniz rengi verebiliyor, veya Monster’ın özel yazılımı üzerinden farklı efektler uygulayabiliyorsunuz. Efekt sayısı ise hayli fazla. Ancak aydınlatma derecesinin yumuşak geçişlere sahip olmadığını belirteyim. örneğin gökkuşağı dalga efekti uyguladığınızda, renk geçişleri ani bir şekilde yapılıyor, bu da görüntüyü birazcık bozuyor.

Monster Tulpar T5 V14.1 özellikleri

Şimdi gelelim asıl önemli noktalara, yani laptop’un donanım özelliklerine. öncelikle bilgisayarımıza can veren işlemcimizden bahsedelim. Tulpar T5 V14.1’de Intel’in 7. Nesil Core işlemcilerinden Kaby Lake mimarili i7-7700HQ kullanılmış. 4’ü fiziksel olmak üzere toplamda 8 çekirdeğe sahip olan bu işlemcinin 6 MB’lık L3 belleği bulunmakta. 14 nm’lik mimari boyutu ile üretilen işlemci, 45W gibi oldukça düşük bir güç tüketimi sağlıyor. Normal şartlarda 2.8 GHz, yük altında ise 3.8 GHz’e kadar frekansını yükseltebilen Core i7 7700HQ, günümüz oyunları için fazlasıyla yeterli bir performans sağlıyor. Hatta önümüzdeki yıllarda da işlemci konusunda bir problem yaşatmayacağı kesin gibi. 

 

RAM ve hafıza tarafında ise bilgisayarımız tek modülden oluşan 8 GB’lık bellek ile geliyor. DD4L olan bu belleğimiz tamı tamına 2400 MHz’lik frekans hızına sahip. Hafıza tarafında ise 256 GB’lık M.2 SATA SSD kullanılmış. Ancak ne yazık ki bundan başka alanımız bulunmuyor. Satın alırken ekstra ekleme yapılabilse de bu ücrete yansıyor. 256 GB’lık M.2 SSD’imiz ise hız konusunda gayet başarılı. Yazımızın sonunda SSD’nin benchmark sonuçlarını inceyebilirsiniz.

Şimdi gelelim bir oyuncu için en önemli donanıma, yani ekran kartına. Tulpar T5 V14.1’de Nvidia’nın Pascal mimarili GTX 10 serisinden GeForce GTX 1060 bulunuyor. 6 GB’lık belleğe ve 192 bit’lik bellek veri yoluna sahip olan bu ekran kartı, günümüz ekran kartları için orta seviyede bir performans sergiliyor. Ancak Tulpar T5 V14.1’ın üstün soğutma performansı ile yaptığımız testlerde performans açısından bekleneni fazlasıyla veriyor. Günümüzde en çok oynanan oyunlardan PUBG ile yaptığım testlerde, oyunun tüm ayarları Ultra’dayken, en düşük 55, en yüksek ise 80 FPS’i gördüm. Oyun ise ortalama 65 ila 70 FPS arasında gitti. Oyun içerisinde oyun keyfimizi bozacak bir takılmaya ise rastlamadık. Tulpar T5 V14.1 bu performansı ile beni ciddi anlamda şaşırttı diyebilirim. Bir diğer popüler E-Spor oyunlarından Overwatch’da yaptığım testlerde ise oyun tüm ayarlar Ultraseviyedeyken 70 FPS verdi. Oyunun içerisindeki FPS kilidi yüzünden daha fazla FPS alamasak da, oynadığım bir saatlik süre boyunca FPS 69’a bile düşmedi. Oyun boyunca daima stabil bir şekilde 70 FPS vermeyi başardı. Uzun lafın kısası Tulpar T5 V14.1, günümüzün popüler oyunlarında hiçbir sorun çıkarmayacak, hatta oyunları Ultra ayarlarda oynatabilecek kadar güçlü bir bilgisayar olmuş.

Monster Tulpar T5 V14.1 Fiyatı

Uzun lafın kısası Monster’ın yeni oyuncu laptop’u Tulpar T5 V14.1, 5.200 TL’lik fiyatı ile cebimizi birazcık zorlayacak olsa da, diğer markaların benzer teknik özelliklere sahip laptop’larına göre yine ucuz sayılabiliyor. Günümüz döviz kurunu da hesaba kattığımızda Tulpar T5 V14.1’e fiyat performans etiketi yapıştırabiliyoruz. Eğer siz de günümüz oyunlarında hiçbir sorun çıkarmadan çalışacak bir laptop arayışı içerisindeyseniz, Tulpar T5 V14.1’e kesinlikle şans verebilirsiniz. 

 

Monster Tulpar T5 V14.1 performans testleri

Monster Tulpar T5 V14.1’in diğer performans ve benchmark testlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz:

CPU-Z Benchmark:

Novabench:

PassMark:

SuperPosition Benchmark:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here