Ana sayfa Makale iPhone 12 Serisi: İlham Veren Dört Yeni Model

iPhone 12 Serisi: İlham Veren Dört Yeni Model

Apple’ın en yeni yıldızları donanım, tasarım, performans ve öne çıkan diğer detayları ile karşınızda…

0
Apple iPhone 13 parmak izi

Apple’ın her sene Eylül ayının başlarında düzenlenen ‘iPhone lansmanı’, bu sene koronavirüs etkisiyle Ekim ayına sarktı ve merakla beklenen akıllı telefon serisi nihayet tüm detayları ile lanse edildi. Şirket tarihinde bir ilk olarak Apple, tek lansmanda 4 iPhone birden duyurdu. Farklı ekran boyutları ve özelliklerle gelen modellerde temel alınan politika farklı bütçelere yönelik daha fazla seçenek sunulmasıydı.
Bu kapsamda;

  • iPhone 12
  • iPhone 12 mini
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max tanıtıldı.

Söz konusu modelleri, öne çıkan yönleri başta olmak üzere ayrıntılı şekilde ele aldık. İlk olarak serinin bir nevi ‘klasiği’ olan en rafine model iPhone 12 ve onun küçük kardeşi iPhone 12 mini ile başlıyoruz…

iPhone 12 ve iPhone 12 mini

Apple, 5G teknolojisine sahip iPhone 12 ve iPhone 12 mini’yi açıkladı. Daha parlak ve etkileyici bir görüntüleme deneyimi için kenardan kenara büyük Super Retina XDR ekranlar ve yeni Ceramic Shield ön yüzey ile yeni bir tasarıma kavuşan iPhone 12 modelleri, iPhone’da dayanıklılık bakımından şimdiye kadar yapılan en büyük sıçramayı gerçekleştiriyor.

Bir akıllı telefonda bugüne kadar kullanılan en hızlı çip olma özelliğine sahip Apple tasarımı A14 Bionic, iPhone’daki her deneyime güç katıyor ve gelişmiş çift kamera sistemiyle birlikte sunduğu etkileyici yeni bilişimsel fotoğrafçılık özellikleriyle şimdiye dek bir akıllı telefonda elde edilen en kaliteli videoları çekmenizi sağlıyor.

iPhone 12 modelleri, güçlü kablosuz şarj özellikleri ve iPhone’a kolayca tutturulan aksesuarlardan oluşan yeni bir ekosistem sunan MagSafe’in yanı sıra, iPhone’a kolaylıkla bağlanabilen yepyeni bir aksesuar ekosistemini de sunuyor.

6.1 inç iPhone 12 ve 5.4 inç iPhone 12 mini’nin yeni yükseltilmiş tasarımı, etkileyici bir görüntüleme deneyimi için kenardan kenara Super Retina XDR ekranlara sahip.

iPhone 12 ve iPhone 12 mini etkileyici bir görünüme sahip alüminyum kasa ve beş renk seçeneğiyle sunuluyor: mavi, yeşil, siyah, beyaz ve (PRODUCT)RED.

5G deneyimi

iPhone 12 ve iPhone 12, birinci sınıf donanım ve birinci sınıf yazılımların entegrasyonuyla desteklediği gelişmiş bir 5G deneyimini küresel bir ölçeğe taşıyor. iPhone’da 5G’nin sağladığı daha hızlı indirme ve yükleme, daha kaliteli online video izleme, daha akıcı bir oyun deneyimi, uygulamalarda gerçek zamanlı etkileşim, yüksek çözünürlüklü FaceTime görüşmeler ve daha fazlası için daha yüksek hızlar sunuyor. Kullanıcılar, herkese açık Wi-Fi bağlantı noktalarına bağlanma ihtiyacını ortadan kaldıran, daha güvenli ve hızlı bağlantı teknolojisinden de yararlanabilecekler.

Bir akıllı telefondaki en fazla 5G bandına sahip olan iPhone 12 modelleri tüm dünyada en geniş 5G kapsama alanını sağlıyor. ABD’deki modeller, iPhone 12 modellerinin, yoğun nüfuslu alanlarda bile 4 Gbps’ye kadar yüksek hızlara erişmesini sağlayan, 5G’nin daha yüksek frekanslı versiyonu olan milimetre dalga boyunu destekliyor. iPhone 12 modelleri ayrıca, 5G ihtiyaçlarını akıllı bir şekilde değerlendirerek veri kullanımını, hızı ve gücü gerçek zamanlı olarak dengeleyerek pil ömrünü uzatan Akıllı Veri özelliğine de sahip.

A14 Bionic: Yenilik ve performans

 

A14 Bionic akıllı telefon sektöründe 5 nanometre üretim teknolojisiyle üretilen ilk çip. Her zamankinden daha hızlı ve daha etkili olan A14 Bionic, en hızlı rakip akıllı telefon çiplerine göre yüzde 50’ye kadar daha yüksek CPU ve GPU hızlarıyla konsol kalitesinde oyun deneyimlerini, güçlü bilişimsel fotoğrafçılığı ve daha fazlasını mümkün kılarken aynı zamanda ideal bir pil ömrü sağlıyor.

 

Yapay öğrenme teknolojisinin sınırlarını zorlayan A14 Bionic, yüzde 80 performans artışı sağlayan 16 çekirdekli bir Neural Engine’e sahiptir. Bu 16 çekirdekli Neural Engine, saniyede 11 trilyon işlemi tamamlayarak en yoğun yapay öğrenme modellerinde bile daha yüksek performans sağlar.

 

Ekran

6.1 inç iPhone 12 ve 5.4 inç iPhone 12 mini’nin üst düzey yeni tasarımı, etkileyici olduğu kadar dayanıklı da. Dünyanın 5G uyumlu en küçük, en ince, en hafif akıllı telefonu olan iPhone 12 mini, iPhone 12’nin kullandığı tüm teknolojileri bünyesinde toplamak üzere yeniden tasarlanarak kompakt bir boyuta getirilirken, etkileyici büyüklükte boydan boya uzanan bir ekranla geliyor. Şık düz kenar tasarımı ile havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyum kasalara sahip olan her iki modelde de, yüksek sıcaklıkta kristalizasyon adımıyla cam matrisi içinde nano ölçekli seramik kristalleri oluşturarak camın ötesine geçen ve düşmelere karşı performansı 4 kat artıran Ceramic Shield ön yüzey bulunuyor.

iPhone 12 ve iPhone 12 mini’de, kenardan kenara uzanan ve sektördeki en yüksek renk doğruluğunu sağlayan sistem genelinde renk yönetimi özelliğine sahip Super Retina XDR tam ekran bulunuyor. Her iki model de gerçek siyahlar için 2.000.000:1 kontrast oranına sahip, yüksek çözünürlüklü videolar ve daha fazla detay içeren fotoğraflar için etkileyici HDR görüntüleme deneyimi sunuyor ve ekranlarının maksimum parlaklığı iPhone 11’in yaklaşık iki katı.

iPhone 12 ve iPhone 12 mini, 30 dakikaya kadar 6 metre derine dalmaya dayanıklı sektör lideri IP68 derecesine sahip ve kahve ve gazlı içecekler gibi, her gün yaşanabilecek sıvı dökülmelerine karşı koruma sağlıyor.

Yeni çift kamera sistemi

iPhone 12 ve iPhone 12 mini, gücünü A14 Bionic çipten alan etkileyici bilişimsel fotoğrafçılık özelliklerinin yanı sıra, yeni çift kamera sistemi sayesinde, iddialı fotoğraflar ve videolar çekmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştıran benzeri görülmemiş bir kamera deneyimi sunuyor.

Ultra Geniş kamera ve ƒ/1.6 diyafram özellikli Geniş kamera kullanan bu gelişmiş kamera sistemi, yüzde 27 daha fazla ışık alarak loş ışıkta daha da muhteşem fotoğraflar ve videolar çekmenizi ve iPhone’da şimdiye dek sunulan en hızlı çekimleri yapmanızı sağlıyor. Her ortamda daha iyi fotoğraflar çekmeniz için şimdi TrueDepth, Geniş ve Ultra Geniş kameralarda bulunan Gece modu ve daha hızlı çalışan Deep Fusion, iPhone 12 modellerinde bilişimsel fotoğrafçılığı bir üst seviyeye taşıyor.

Kullanıcılar Gece modunu kullanarak daha parlak görüntüler elde ediyor, loş ışıkta çektikleri fotoğraflar daha iyi bir kontrasta sahip oluyor ve Deep Fusion özelliğiyle çekilen fotoğraflarda daha fazla dokuya karşılık daha az gren göze çarpıyor. Smart HDR 3, beyaz dengesi, kontrast, doku ve doygunluk değerlerini ayarlayarak son derece doğal gözüken fotoğraflar elde etmek için yapay öğrenmeyi akıllı bir şekilde kullanıyor.

Apple iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max

iPhone’dan en iyi şekilde yararlanmak isteyen kullanıcılar için inovasyonun sınırlarını zorlayan ileri teknolojilerle dolu ve güçlü bir 5G deneyimi sunan iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max, çıtayı ileriye çekiyor. iPhone 12 Pro modelleri yeni bir tasarıma ve bir iPhone’da daha önce görülmemiş bir dayanıklılık sağlayan yepyeni Ceramic Shield ön yüzeyle korunan iPhone’da bugüne kadar görülmüş en büyük kenardan kenara Super Retina XDR ekranlara sahip. Bir akıllı telefondaki en hızlı çip olan, Apple tasarımı A14 Bionic çip fotoğraflarda daha yaratıcı bir kontrol için yepyeni Apple ProRAW gibi etkileyici bilişimsel fotoğrafçılık özelliklerine güç veriyor ve ilk kez, saniyede 60 kareye kadar uçtan uca Dolby Vision video deneyimine imkan sağlıyor.

Yeniden düşünülmüş pro kamera sistemleri büyük bir Ultra Geniş kamerayı, iPhone 12 Pro Max’te daha da büyük bir odak uzunluğuna sahip bir Telefoto kamerayı ve hem aydınlık hem loş ortamlarda profesyonel kalitede muhteşem fotoğraflar ve videolar çekmek için yeni Geniş kameraları içeriyor. iPhone 12 Pro modelleri, etkileyici artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri için yeni bir LiDAR Tarayıcısı ve yüksek güçlü kablosuz şarj ve iPhone’a kolayca takılan yepyeni bir aksesuar ekosistemi sunan MagSafe ile geliyor.

Yeni tasarım ve inovatif ekran teknolojileri

Birinci sınıf malzemelerle tasarlanan iPhone 12 Pro modelleri, cerrahi sınıf paslanmaz çelikten kenar şeridine ve hassas bir şekilde işlenmiş mat cam sırta ve bir iPhone’da ilk kez, olağanüstü dayanıklı Ceramic Shield’e sahip. Herhangi bir akıllı telefon camından daha sert olan Ceramic Shield ön yüzey, camın ötesine geçiyor. Ceramic Shield ön yüzey, sertliğini önemli oranda artırmak ve düşmelere karşı performansını 4 kat daha iyileştirmek için nano seramik kristallerle güçlendirildi.

Alışık olduğunuz boyutlarda daha küçük kenarları olan etkileyici bir şekilde daha büyük kenardan kenara ekranlara sahip 6.1 inç iPhone 12 Pro ve 6.7 inç iPhone 12 Pro Max modellerinde, sektördeki en iyi renk doğruluğu için sistem genelinde renk yönetimi özelliğine sahip bir Super Retina XDR ekran bulunuyor.

iPhone 12 Pro Max ise bir iPhone’daki en büyük ekrana ve etkileyici ve gerçeğe çok yakın bir görüntüleme deneyimi için neredeyse 3,5 milyon pikselle en yüksek çözünürlüğe sahip. Bu OLED ekranlar, 1200 nit maksimum parlaklığa ulaşarak HDR video içeriklerine hayat veriyor.

 

Pro kamera sistemi

Pro kamera sistemi, gücünü A14 Bionic’ten alan, son teknoloji ürünü kamera donanımıyla her seviyedeki fotoğraf ve video tutkunları için daha da çok yönlü bir araç haline geldi. A14 Bionic, yeni görüntü sinyali işlemcisi (ISP) ile birlikte görüntü kalitesini artırıyor ve geleneksel kameralarda mümkün olmayan güçlü bilişimsel fotoğrafçılık özelliklerini mümkün kılıyor.

iPhone 12 Pro modelleri, bu yıl içinde kullanıma sunulacak yeni Apple ProRAW formatını da destekliyor. Bu yeni format, Apple’ın birden fazla kare işleme ve bilişimsel fotoğrafçılık teknolojisini RAW formatının çok yönlülüğüyle bir araya getiriyor. Kullanıcılar iPhone’da yerleşik olarak veya diğer profesyonel fotoğraf düzenleme uygulamalarıyla renk, detaylar ve dinamik aralık üzerinde tam bir yaratıcı kontrol sahibi olabilecekler.

iPhone 12 Pro’nun arkadan görünümünde pro kamera sisteminin lensleri görülüyor.

iPhone 12 Pro modellerindeki Pro kamera sistemi loş ışıkta daha da iyi bir performans için yeni Geniş kameralar, büyük bir Ultra Geniş kamera ve büyüleyici resimler ve videolar çekmek için bir Telefoto kameradan oluşuyor.

iPhone 12 Pro’da, fotoğraf ve video çekimlerinde yüzde 27 daha iyi bir loş ışık performansı için, bir iPhone’daki bugüne kadarki en hızlı diyafram değeri olan ƒ/1.6 ve yedi bileşenli lense sahip Geniş kamera, dar alanlarda daha geniş alanları ve büyüleyici manzaraları çekebilmek için 120 derece görüş alanına sahip Ultra Geniş kamera ve optik zoom aralığını 4 kata çıkararak portre fotoğrafları çekmek için ideal çözümü sunan 522 mm odak uzunluklu bir Telefoto kamera bulunuyor.

iPhone 12 Pro Max, pro kamera deneyimini daha da ileri götürüyor. Yeni ƒ/1.6 diyaframlı Geniş kamera 1.7μm pikselli yüzde 47 daha büyük bir sensörle, loş ışıkta yüzde 87’ye varan dev bir iyileşme sağlıyor. Ayrıca, büyük bir Ultra Geniş kamerası ve yakın çekimler ve daha dar kesitler için daha büyük bir esneklik sağlayan 65 mm odak uzunluğuna sahip bir Telefoto kamerası da bulunuyor. Sistem toplam olarak 5 kat optik zoom aralığı sunuyor.

İlkler…

iPhone 12 ve iPhone 12 mini’deki yeni çift kamera sistemimde Ultra Geniş kamera ile yeni bir Geniş kamera bulunuyor. Ayrıca ilk defa tüm kameralarda Gece modu var.

Ekran boyutları:

iPhone 12 – 6.1 inç

iPhone 12 mini – 5.4 inç

iPhone 12 Pro – 6.1 inç

iPhone 12 Pro Max – 6.7 inç

Yeni iPhone’larda kullanılan A14 Bionic işlemci, aynı zamanda akıllı telefon sektöründe 5 nanometre üretim teknolojisiyle üretilen ilk çip.

Renkler

iPhone 12 ve iPhone 12 mini etkileyici bir görünüme sahip alüminyum kasa ile birlikte beş renk seçeneğiyle sunuluyor: mavi, yeşil, siyah, beyaz ve (PRODUCT)RED.

Farklı ekran boyutları ve özelliklerle gelen modellerde temel alınan Apple politikası farklı bütçelere yönelik daha fazla seçenek…


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here