Ana sayfa Haber Google ile Oracle davasında karar bozuldu

Google ile Oracle davasında karar bozuldu

Yüksek Mahkeme, Oracle'a karşı verdiği destansı telif hakkı mücadelesinde Google'ın yanında yer aldı.

0

Yüksek Mahkeme, Pazartesi günü Google şirketinin Oracle ile uzun süren hukuk mücadelesine ağırlık vererek, Oracle için 8 milyar dolarlık bir ödülle sonuçlanan bir önceki davada verilen kararı bozdu.

Mahkeme 6-2 kararında Google’ın, Oracle’ın Java yazılım dilinin parçalarını kendi mobil işletim sistemine dahil ettiğinde telif hakkı yasalarını ihlal etmediğine karar verdi. Google, Oracle’ın Android için Java API’leri kodunu kopyaladı ve vaka, yerleşik API’lerin ve telif hakkının yeniden kullanımı üzerine bir yıl süren tartışmayı başlattı.

Google Dysonics’i satın aldı

2018’de bir federal temyiz mahkemesi, Google’ın API’leri kullanarak telif hakkı yasasını gerçekten ihlal ettiğine ve uygulamasının adil kullanım kapsamına girmediğine karar verdi.

Oracle’ın önceki davada kazanmasını tersine çeviren kararda yargıç Stephen Breyer, “Bu kararı incelerken, argüman uğruna, malzemenin telif hakkına tabi olduğunu varsayıyoruz. Ancak burada söz konusu kopyalamanın yine de adil bir kullanım oluşturduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla, Google’ın kopyalanması telif hakkı yasasını ihlal etmedi” diye yazdı. Yargıçlar Samuel Alito ve Clarence Thomas karşı çıktı.

Breyer “Google’ın, yalnızca programcıların biriken yeteneklerini yeni ve dönüştürücü bir programda çalıştırmalarına izin vermek için gereken kod satırlarını içeren Java SE API’sini kopyalaması, bu materyalin yasal bir mesele olarak adil kullanımıydı” şeklinde yazdı.

Küresel İlişkilerden Sorumlu Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Kent Walker, kararı “yenilik, birlikte çalışabilirlik ve bilgi işlem için büyük bir kazanç” olarak nitelendirdi.

GOOGLE İLE ORACLE ARASINDAKİ DAVADA NELER YAŞANMIŞTI?

Oracle ve Google için avukatlar, Google’ın Android’de Oracle’a ait Java API’lerini kullanmasıyla ilgili bir davada kapanış argümanlarını sundular. Oracle, Google’ı bir API koleksiyonunu çalmakla suçlarken, Google, Android’in akıllı telefon pazarını dönüştürdüğünü öne sürdü ve Oracle, kendi akıllı telefon girişimleri başlatılamayınca çaresizlikten dava açtı.

Vakanın yazılım endüstrisi üzerinde genişleyen etkilerinin olması bekleniyor. Jüri, Google’ın Oracle’dan gerçekten kod çaldığını tespit ederse, bu, küçük girişimlerdeki mühendislerin ürünlerini oluşturma yöntemlerini bozabilir ve bunları, programlama dillerini kullandıkları büyük şirketlerin davalarına maruz bırakabilir.

Jüri üyelerini geçen hafta eve göndermeden önce, başkan William Aslup hafta sonu bir API’nin çevrimiçi olarak ne olduğuna bakmamaları gerektiği konusunda şaka yaptı. Bu, jüri üyelerini davayla ilgili kendi araştırmalarını yapmamaları konusunda uyarmayı amaçlayan gönülsüz bir talimattı, ancak muhtemelen her iki hukuk ekibini de rahatsız eden bir korkuya neden oldu.

Oracle’ın davasında sorun, Google’ın Android’de 37 Java API uygulamasının adil kullanım olup olmadığıdır. Google, Java’yı yaratan Sun Microsystems’in her zaman kendi programlama dili ve beraberindeki API’lerin özgürce kullanılmasını amaçladığını iddia etti. Oracle, Sun’ı 2010 yılında satın aldı ve Sun yöneticilerinin Google’ın fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğine inandıklarını ve sadece yasal işlem başlatmadıklarını iddia etti.

Bir temyiz mahkemesi, söz konusu Java API’lerinin telif hakkına tabi olduğuna karar verdi. San Francisco’daki bir bölge mahkemesinde iki haftayı bulan bu dava, Google’ın API uygulamasının adil kullanım olarak kabul edilip edilemeyeceğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu öğleden sonra jüri, birkaç faktörü değerlendirecek. En önemlisi, Google’ın Android’i oluştururken Oracle’ın kodunu dönüştürüp dönüştürmediği ve Android’in kullanılmasının Oracle’ın işine zarar verip vermediği.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here