Ana sayfa Makale Geleceğin Ulaşım Araçları

Geleceğin Ulaşım Araçları

Toplu taşıma için beklemekten sıkıldınız mı? Endişelenmeyin, ofisinize gidip gelmek çok daha havalı olacak.

0
Dünyanın ilk uçan arabaları
Geleceğin Ulaşım Araçları

Tesla’larınızı, McLaren’lerinizi ve Aston Martin’lerinizi tabi elinizde tutabilirsiniz. 2018’de, en modern ulaşım seçeneklerinin hırs, ölçek ve adrenalin pompalayan heyecanı, en çekici araçları bile gölgede bıraktı.

Daha fazla laf etmeden, muhteşem ulaşım modlarından bazılarına bakalım.

Otonom otomobiller

Otonom otomobiller

Bu listede otonom araçlara yer verme konusunda durup düşünmek, ulaşım dünyasında ne kadar çabuk hareket edildiğinin bir kanıtıdır. Bilim kurgudan uzak bir şekilde, bu otonom araçlar artık dünya çapında onlarca şirket tarafından geliştiriliyor ve tüm dünyada binlerce kilometrelik test sürüşleri gerçekleştiriyor.

Teknoloji hala gelişiyor, ancak istatistikler, bir bilgisayar tarafından yönetilen bir arabanın aslında bir insan tarafından yönetilen bir araçtan daha güvenli olduğunu gösterecektir. Bir sonraki büyük sorumuz: Bugün doğan çocuklar, sürücü ehliyeti almak sıkıntısına girecekler mi?

Uçan Jet seti

Richard Browning’in jet güdümlü seti

Kendi jet gücü olan Iron Man tarzı bir setle gerçek bir süper kahraman gibi etrafta dolaşmak istemeyen biri varmıdır? Hepimiz İngiliz mucit Richard Browning’in inanılmaz jet güdümlü setinin inceliğinin peşinde olabiliriz.

İnanılmaz uçan elbise seti son zamanlarda İngiltere’de satışa çıktı. Çalıştırmak için bir lisansa ihtiyacınız yok ve pratik tasarımı sayesinde öğrenmenin sadece birkaç dakika sürdüğü söyleniyor.

Ne yazık ki çoğumuz için oldukça pahalı – ilk sürümleri 446 bin dolara satılıyor. Kendi Iron Man takımını hiç hayal etmemiş birinin, bu fiyata çok güleceğini düşünüyoruz. En azından, fiyat düşene kadar.

Uçan otomobiller

BlackFly aracı

Geleceğe ait seyahat seçeneklerine bakarken alçakgönüllü uçan otomobili görmezden gelebilir miyiz? Jetsons günlerinden beri bize söz verilen bu teknolojideki başarısızlık uzun bir süre hayal kırıklığı yaratmıştı. Ne de olsa, kendi uçan otomobilleri için sosyal medyanın çöplüğünden kim vazgeçmez ki?

Neyse ki, uçan otomobiller sonunda 2018’de ortaya çıktılar. Durum şu: Kaliforniyalı yeni bir şirket olan Opener’ın BlackFly aracı, “dünyanın ilk ultra hafif tamamen elektrikli sabit kanatlı dikey kalkış ve inişli (VTOL) uçağı” olarak nitelendirildi. Daha sonra, Alman havacılık şirketi Lilium Aviation’ın iki kişilik VTOL aracı, insan büyüklüğündeki CityAirbus quadcopter, Google’ın kurucularından Larry Page tarafından desteklenen Kitty Hawk Cora ve daha fazlası çıkageldi.

Her zaman yüksekte uçan arabalara olan ilgiyle, sıkıcı, eski moda otobüslerle işe gitmenin karanlık günleri sonunda sona eriyor olabilir.

Elon’un şehirlerarası roket sistemi

SpaceX roket

Saat sabahın 7’sinde kalktınız 2 saat sonra bir başka şehirdeki çok önemli bir iş toplantısı için orada olmanız gerekiyor. Pes edip diğer potansiyel işverenlere yeni bir CV vermeye mi hazırlanır sınız? Elbette ki hayır: Sadece bir saatten daha kısa bir sürede gezegendeki herhangi bir noktaya ulaşabilmeniz için yerel şehir içi roketinize atlayabilirsiniz.

Bu program ilk olarak, SpaceX’in yeniden kullanılabilir BFR’lerini (Büyük F’ing Roketleri) ve tüm büyük şehirlerdeki fırlatma alanlarını da içeren, “noktadan noktaya” Dünya Seyahati yolculuğu vizyonu ile Elon Musk tarafından ortaya atıldı. Şehirden şehire roket sistemi için önerilen güzergahlarda,New York’tan Şangay’a 39 dakika, Singapur’dan Hong Kong’a 22 dakikada, Londra’dan Dubai’ye ya da New York’a 29 dakikada ve Los Angeles’tan Toronto’ya 24 dakikada ulaşılabilir.

Ancak henüz bu seferler çalışmıyor, bu yüzden 2018’de bu toplantınızı kaçırabilirsiniz. Skype’ın ne için olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz.

Hyperloop

Hyperloop

Yukarıdaki konseptte olduğu gibi, sabah işe gidip gelmenin bir parçası olarak kısaca uzaya fırlatılma fikrini beğenmediniz mi? Günün ilk kahvesini bile almadan önce hayatınızı bir roket sisteminin eline verme konusunda endişeli misiniz? Sorun değil: Yeraltı Hyperloop sistemi, bir fütürist metro sisteminde taşıtları 1.200 km/s hıza kadar çıkararak ulaştırmayı vaat ediyor.

İlk olarak Elon Musk tarafından önerilen fikir, dünyanın dört bir yanından gelen diğer araştırmacılar tarafından ele alındı. En son SpaceX pod yarışmalarında, Almanya’nın WARR Hyperloop’u, 460 km/s hızda seyahat edebilen bir tasarımla en hızlı kendinden tahrikli pod sürüşünde rekor kırdı.

Kurulmakta olan bu sistemden hala birkaç yıl uzaktayız, ancak teknoloji şaşırtıcı derecede hızlı ilerlemektedir. Çok yakında, Los Angeles’tan San Francisco’ya normal araçlarla altı saatte yapılan yolculuklar, yarım saate kadar düşebilir. Ya da eve biraz daha yakın bir iş bulabilirsiniz. Ama bunun neresi eğlenceli?

Telebulunma (telepresence) robotları

Elon Musk

Gelin yüzleşelim: 2018’de, kim gerçekten “orada” ve “mevcut” olabilir? Arkadaşlarla takılıyorsak, diğer arkadaşların neler yaptığını görmek için Facebook’a bakıyoruz. İşyerinde uzun bir toplantıda isek, daha heyecan verici iş fırsatları için LinkedIn’le uğraşıyoruz. Değişiklik istiyorsak, eşimizin gelmesini bekliyorsak, son dakikada daha iyi bir seçenek için giyilebilir cihazımızdaki Tinder uygulamasını dikkatle kontrol edebiliriz.

Bu tür bir bağlantıyla, sözde “telebulunma” cihazlarının yükselişini duymak hiç de şaşırtıcı değil. Bu robotlar, Skype veya FaceTime tarzı görüntülü görüşme yeteneklerini bir robot tarafından gerçekleştirilen gerçek hareketle birleştirir. Bir site ziyareti yapması veya hasta bir çocuğun okulda bulunmasına izin verip vermemesi, telebulunma robotlarının yerine getirebilecekleri değerli görevlerdendir.


Bu yazı, Newtech dergisinin Ekim ayı sayısından alımıştır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here