Ana sayfa Haber Dünyanın en büyük jet motoru GE9X gökyüzüne havalandı

Dünyanın en büyük jet motoru GE9X gökyüzüne havalandı

1

İlk ticari uçuşunu 2020 yılında gerçekleştirecek olan dünyanın en büyük jet motorunun ilk kez gökyüzüne havalandığı anları gösteren harika bir video yayınlandı. 

Firmanın uzun mesafeli uçuşlarını gerçekleştiren 777 modelinin son versiyonu “777X Megaplane” in güç kaynağı olacak olan dev GE9X, bir Boeing 737’nin gövdesinin genişliğine ve uzunluğuna sahip. 

General Electric geçtiğimiz yılın sonlarında gerçekleştirmeyi planladığı, fakat teknik sorunlar nedeniyle ertelediği prototipin deneme uçuşlarını başlattı. 

GE9X, uçakta seyahat eden yolcuların güvenliğini tehlikeye atmadan uçuş sürekliliğini sağlamak için, uçağın daha küçük boyutlu motorlarının yanına monte edildi. 
3.4 metre çapında, 3.5 metre uzunluğunda fan bulunduran motor, 4.2 metre boyunda bir yuvanın içine oturuyor. 

Diğer üç motoru gölgede bırakan yeni GE9X, özel bir Boeing 747 test uçağının sol kanadının altına monte edilerek Kaliforniya’nın Victorville hava alanından havalandı ve 4 saat boyunca uçuş gerçekleştirdi. 

önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ticari uçuşlarda kullanılacak olan dev motorun deneme süreci de böylece başlatılmış oldu. 

Yeni motor nihai aşamada tüm uçaklardan daha geniş kanat uzunluğuna sahip olan 777X’e güç verecek. 777X’in kanat uzunluğu uç uca park etmiş 4 adet 16 metre uzunluğundaki yarı kamyonetten daha büyük. 

Uçağın kanatları çok büyük olduğu için Boeing özel bir menteşe sistemi geliştirdi kanatlar için. Böylece havaalanlarındaki hızlanma pistlerinde giderken kanat uzunluğu kısaltılabilecek. Bu sistem, yolcu taşımacılığı yapan hiç bir uçakta bulunmuyor. 

777-9X’in içerisinde en az 400 yolcu koltuğu bulunacak. Bu haliyle rakibi Airbus A350-1000 model uçakta bulunan koltuk sayısından 34 adet daha fazla olmuş olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here