Ana sayfa Oyun Football Manager 2009

Football Manager 2009

0

Football Manager 2009″da 51 farklı şampiyon ve 350 binden fazla oyuncu mevcut.

Football Manager 2009″un, yani Sports Interactive”in her sene modeli değişen araba gibi çıkarmaya devam ettiği oyununun, menajerlik oyunları içinde en iyilerden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten tek bir rakibi var diye düşünüyorum o da Championship Manager. Bakalım önümüzdeki aylarda çıkacak olan yeni sürümünde bizlere o neler sunacak? FM”i diğer menajerlik oyunlarından ayıran özellikleri, oyuncu veri tabanı ve detaylı yönetim paneli olduğunu söyleyebilirim. Grafik olarak ise bir menajer oyunundan beklenenin fazlasını bizlere sunuyor. Bunun sonucu olarak her yeni sezon en çok satılan menajerlik oyunu olmayı başarıyor.

Football Manager 2009 ilk defa 3D grafiklerle karşımıza çıkıyor. Yapımcılar, 3 yıldır bunun için çalışmışlar. Yeni 3D motoru SEGA”nın Virtua Soccer oyunundaki “Motion Capturing” özelliğini kullanıyor. Bu sayede futbolcuların yaklaşık 100 farklı animasyonu izlenebiliyor.

2D grafiklerden ve sadece yazıları okumaktan sıkılanlar artık maçları sanki TV”de gibi izleyebiliyorlar. Böylelikle gerçek bir menajerin neler hissettiğini çok daha rahat anlayabilecekler. Tabii bunun yanında geleneksel oynanabilirlik de korunacak. Yani eğer “ben eski menajerliğimi istiyorum” derseniz tekrar 2D”ye geçiş yapabileceksiniz. Böylelikle sadece yazılı yorumlarla oyununuzu oynayabileceksiniz.

Maçları seyrederken birkaç farklı açıyı kullanabilmek mümkün. özel panel sayesinde pozisyonları ileri ve geri sarabileceksiniz. Aynı zamanda yavaş oynatma ve maçı durdurma şansınız da olacak. Kısacası yakınlaştırma haricinde hemen hemen bütün özellikleri kullanabileceksiniz. önümüzdeki sene 3D grafikler geliştikçe yakınlaştırma özelliğinin de ekleneceğini umut ediyorum. Bunun haricinde ufak tefek komik hataların da olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. örneğin sakatlanan bir oyuncu yerde hazır ol pozisyonunda yatıyor ve sedyeyle saha kenarına taşınması gerekirken ne hikmetse saha kenarına sürünerek gidiyor. Bunların haricinde tribünlerin boşluğu da sürekli göze batıyor. Fakat bunlar ufak tefek problemler ve serinin ilerleyen oyunlarında kesinlikle düzeltileceğinden eminim. Bu yüzden SI Games’in 3B”ye girişi gayet iyi oldu diyebilirim. Maçları 3D izleyebilmenin yanı sıra tasarımcılar oyun sisteminde de bazı değişikliklere gitmiş. Yeni FM”de artık asistan daha önemli bir rol üstleniyor. Artık attığımız golleri, girdiğimiz pozisyonları ve maç içerisinde gerçekleşen her türlü olayı izleyebiliyor olmamız kesinlikle büyük bir artı. örneğin taktiğinizin rakibiniz üzerindeki etkilerini ve oyuncularınızın kadro ile ilgili görüşlerini size iletecek. Ayrıca futbolcuların motivasyonlarını da gözlemleyecek. Aslında asistanın daha etkili bir hale gelmesi tecrübeli oyuncular için pek bir şey ifade etmiyor. Fakat FM ile yeni tanışacaklar için oldukça büyük bir fırsat. Asistan, yeni oyuncuların oyuna alışmasını kolaylaştırıyor.

Oyunun medya ile ilişki kurduğunuz noktalarında da bazı değişiklikler var. Gazetelerden gelen sorulara verdiğiniz cevaplar aynı sistem ile devam ediyor. Geliştirilen nokta ise, futbolcuların diğer takımlara transferleriyle ilgili gazetelerin yaptıkları spekülasyonlar. Her maçın başında ve sonunda basın toplantısı olacak. Bu noktada cevaplarınızı gerçekten düşünerek vermeniz gerekiyor çünkü söyledikleriniz çok daha fazla şeyi etkileyecek. Eğer kendinizi basına sevdiremezseniz oyuncuların morali düşecek ve taraftarların desteği azalacak. Gelelim yöneticilere; kulübün patronu artık sadece lig veya diğer kupa maçları için değil, takım içi durumla ilgili yorumlarda da bulunuyor. örneğin oyuncuların arasındaki ilişkiler ve takımın prestijiyle ilgili yorumlar.

Küçük yenilikler olarak özel antrenmanların çeşitleri ve yenilenmiş istatistik bilgileri gösterilebilir. Ayrıca ilk defa bu versiyonda menajerlik profilinde kadın seçeneği de yer alıyor. Kim bilir, belki de

Football Manager sayesinde gelecekte erkek takımlarının menajerliğini yapan kadınlar çıkabilir.
Oyun çıkmadan demo sürümünü muhtemelen hepiniz oynamışsınızdır diye düşünüyorum. SI Games, FM’yi iki farklı sürümle demo olarak beğenimize sundu ve demoyu indirip kurduktan üç saat sonra makinemden silerek hızla uzaklaşmama neden oldu. çünkü demo gerçekten büyük hatalar içeriyordu ve bunların en önemlisi de meşhur sakatlık sorunuydu. Bu problem 2007’de baş ağrıtıcı olmuştu. FM 2009’da da aynı sorun başgösterince biraz ürkütücü oldu. Fakat forumlarda yaptığım araştırmalar, bu hataların bilindiğini ve SI Games’in oyun piyasaya çıktığı gün bir yama yayınlayacağını öğrendim. Sakatlıktan tutun, oyundaki yüzlerce hatayı düzelttiği doğru, fakat bazı komik durumlar da var.

Başka yeni özelliklere gelecek olursak, öncelikle geçtiğimiz Football Manager’lerde bir oyuncuya transfer teklifi yaptığınızda kabul edilmediğinde tekrar teklif yapabilmek için uğraşıp sağ tıklamanız ve boşu boşuna kolunuzu yormanız gerekirdi. FM 2009’de bu kısım ortadan kalkmış. Artık kabul edilmeyen tekliflerin de tekrar teklif edilebilmesi tuşu oyuna eklenmiş. Tek bir tıklamayla transfer teklifinizi yenileyebilirsiniz.

Yapımda yer alan yenilikler genel olarak bu şekilde olduğunu söyleyebilirim. Football Manager 2009’un tam sürümde bahsettiklerim aynen yer alıyor. Yeniliklerle ilgili fonksiyonları oyunu oynadıkça keşfetmeniz mümkün. Zevkli dakikalar biz büyük usta futbol menejerlerini bekliyor 😉 Herkese iyi eğlenceler…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here