Ana sayfa Makale Ergonomik Mouse’larla Bilek Ağrılarına Son

Ergonomik Mouse’larla Bilek Ağrılarına Son

Bu mouse’lar sayesinde kol ve bilek kaslarınız çalışırken daha az yoruluyor ve istenmeyen ağrılar meydana gelmiyor.

0

Gerek iş amaçlı olsun gerekse oyun oynama amacıyla bütün gün bilgisayar başında oturan insanlar için bilek ağrısı oldukça önemli bir sorun. Yaşanabilen bu bilek ağrıları zaman zaman tendonlarla da alakalı olabiliyor. Ergonomik yapıda tasarlanmış mouse’ları kullanmak ise bu sık karşılaşılan problemi çözmek için en iyi yollardan biri. Ergonomik mouse’lar kullanım esnasında elinizi hem destekliyor hem de doğru pozisyonda tutmanızı sağlıyor. Bu sayede kol ve bilek kaslarınız çalışma esnasında daha az yoruluyor ve istenmeyen ağrılar meydana gelmiyor. Piyasada değişik tasarımlarla ve özelliklerle satılan pek çok ergonomik mouse mevcut. Peki siz kendiniz için uygun seçeneği nasıl bulacaksınız? Bu yazımızda sizlere piyasada bulabileceğiniz belli başlı ergonomik mouse’ları tanıtacağız.

Logitech MX Vertical

100 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olan Logitech MX Vertical, uzun süreli mouse kullanımlarında karşılaşılabilecek rahatsızlıkları minimum düzeye indirecek şekilde tasarlanmış. Logitech MX Vertical normal bir mouse’un sunduğu bütün temel fonksiyonlara sahip. Ergonomik özelliklerinin yanı sıra tasarımıyla da oldukça dikkat çeken bir ürün. Cihazda kullanılan plastik ve alüminyum detaylar cihaza seçkin bir hava katmasının yanı sıra cihaz kullanılırken de oldukça kaliteli hissettiriyor. Dört aya kadar batarya ömrü sunan Logitech MX Vertical kablolu olarak ya da Bluetooth üzerinden kablosuz olarak kullanılabiliyor. Ürün tüm gün hareket halinde olan kullanıcılar için oldukça uygun bir seçenek. Logitech MX Vertical kesinlikle tercih edebileceğiniz en ideal ergonomik mouse’lardan biri.

Logitech MX Master 2S

Logitech MX Master 2S, 4000 DPI hassasiyetle çalışabilen diğer bir ergonomik mouse modeli. Kablosuz olarak 70 gün batarya ömrü sunan model, sizi sık yaşanan düşük pil probleminden kurtaracak bir ürün. Rahatlık ve özellik bakımından en iyi olmayı hedefleyen Logitech MX Master 2S, avuç içine tam olarak oturan dizaynıyla size gün boyu konforlu bir mouse deneyimi sunuyor. Optik sensör yerine bir lazer sensör barındıran bu model, her türlü yüzeyde sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Oldukça hızlı şarj olabilen Logitech MX Master 2S, Bluetooth üzerinden 3 farklı cihazla bağlantı kurma yeteneğine de sahip. Ürünün Türkiye’deki fiyatı 500 TL olarak belirlenmiş.

Evoluent VerticalMouse

Her ergonomik yapıda olan mouse normal bir mouse gibi gözükmüyor. Evoluent VerticalMouse diğer ergonomik mouse’lara göre daha geleneksel bir yapıda tasarlanmış. Cihaz üzerinde sol ve sağ mouse tuşları ve Scroll tekerleği haricinde ek olarakta bir orta buton bulunuyor. VerticalMouse’u kullandıkça rahat ve destekleyici yapısının takdirinizi kazanacağından emin olabilirsiniz. VerticalMouse’un oyun için ideal bir mouse olmadığını da belirtmekte yarar var. 3000 DPI çalışma hassasiyetine sahip olan cihaz 90 dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

Microsoft Sculpt

Microsoft bu ürünü tasarlarken oldukça minimalist bir yaklaşım sergilemiş. Başparmak desteğine sahip olan Microsoft Sculpt’la çalışırken bilek tendonlarınız yerine ön kol kaslarınız çalışıyor. Destekleyici yapısıyla beraber oldukça rahat kullanılabilen Microsoft Sculpt ile bilek rahatsızlıklarının azaltılması hedeflenmiş. İki tane AA pil ile çalışan bu kablosuz mouse, dahili 2.4 GHz USB aparatıyla bilgisayarınıza bağlanabiliyor. Cihazın yan tarafında bir tane windows tuşu bulunuyor. Bu tuş sayesinde kolaylıkla başlat menüsüne erişmek mümkün oluyor. Ürün üzerinde ayrıca daha hızlı internet gezintileri için bir adette geri tuşuna yer verilmiş. 276 TL’ye satılan Microsoft Sculpt, Microsoft markasını sevenler için iyi bir seçenek.

Razer Death Adder Elite

İşte karşınızda oldukça başarılı bir destek ve ergonomi sunabilen nadir oyun mouse’larından Razer Death Adder Elite. Razer’ın bu modeli oyuncular için oldukça fazla özelliklerle beraber geliyor. Mouse, tutuş şeklinizden bağımsız olarak her şekilde rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Klasik Death Adder görünüşüne ve hissiyatına sahip olan bu model, uzun oyun seanslarında bile sizi yormayacak kadar başarılı tasarlanmış. Başparmak desteği olmayan bu mouse 16.000 DPI çözünürlüklü optik sensöre sahip. Razer, aynı zamanda Death Adder Elite modelinin sol el ile kullanılabilen bir versiyonunu da üretiyor. 330 TL fiyatla satılan bu başarılı ürün, bir oyuncunun tercih edebileceği en mantıklı mouse’lardan.

Yazı: Can Genca


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here