Ana sayfa Makale En İyi Apple Arcade Oyunları

En İyi Apple Arcade Oyunları

Oyun dünyasının yeni trendi Apple Arcade platformunun öne çıkan yapımları…

0

Apple Arcade, 1 aylık ücretsiz deneme sunan, ardından da aylık abonelikle çok sayıda oyuna erişim sağlayan yenilikçi bir anlayış. Apple’ın tıpkı müzik ve film akışı platformlarında olduğu gibi oyun kapsamında da kullanıcılarına sunduğu bir platform. Oyunlarla dolu yepyeni bir dünya. Şimdilik 100’ü aşkın oyun söz konusu Apple Arcade’de. 2019’un yeniliklerinden biri olan bu yeni platform Apple ile dünyanın en yaratıcı oyun geliştiricileri arasında güç birliğine sahne oluyor.

Ücretsiz deneme süresinden sonra ayda 34,99 TL’ye devam edebiliyorsunuz.

Apple Arcade ile;

 • 100’den fazla yepyeni oyuna sınırsız erişim,
 • Aboneliği aileden beş kişiyle paylaşım,
 • Reklam yok, ek satın alımlar yok,
 • Bir aygıtta başlanan oyuna başka bir aygıtta devam edebilme,
 • Hem online hem offline oynayabilme imkanları var.
 • Ayrıca ekran Süresi ve ebeveyn denetimleriyle uyumlu.

Apple Arcade platformuna dahil olduğunuzda sizi çok sayıda iddialı oyun bekliyor. İşte bu oyunlar arasında, ilginç hikayeleri ile birlikte öne çıkanlar…

The Enchanted World

The Enchanted World; oyununda, oyuncular bulmacaları çözerek ve zorlu görevleri yerine getirerek parçalanan dünyasını yeniden birleştirmeye çalışan bir peri rolüne bürünüyor. Bu oyunu yaratan, her ikisi de 33 yaşında olan iki iyi arkadaş, Ivan Ramadan ve Amar Zubcevic için bu oyunun anlamı bundan çok daha fazla: Burada savaş zamanında büyüyen bir çocukla ilgili bir metafor söz konusu. Ramadan ve Zubcevic 1990’larda Balkanlar’daki çatışmalar sırasında Saraybosna’da büyüdü ve aileleri onları etraflarındaki şiddet ve tehlikelerden korumak için yaratıcılıklarını kullandı.

Oyunun hikayesini, geliştiricilerinden dinleyelim…

“Saraybosna dört yıl kuşatma altında kaldı,” diyor Zubcevic. “Elektrik yoktu … su akmıyordu, bir kuyuya gitmek zorundaydınız … [ailelerimizle] birlikte gidiyor ve kapları geri taşımalarına yardım ediyorduk — onlara yardım etmek bizim için bir oyundu.”

“The Enchanted World” bu çocukluk anılarının içinde doğdu. Geliştirici Noodlecake ile birlikte yayınlanan oyunda Balkan müzikleri ve folkloruna da yer veriliyor. “Oyunumuz, en kötü durumlarda bile sabırları ve hayal güçleriyle kendileri ile arkadaşları için bu büyülü dünyaları yaratan tüm o çocuklar için,” diyen Zubcevic ardından şunu ekliyor: “Dünyaları bu yüzden büyülü ve bence bu yüzden her zaman öncekinden daha iyisini yapabiliriz”

Patterned

Borderleap’in “Patterned” oyununda, oyuncular karmakarışık bulmaca parçalarını renklendiriyor ve tatmin edici bir tuvali tamamlamak üzere bir araya getiriyor. Blacksburg, Virginia’daki ekibin arkasındaki tek geliştirici olan 43 yaşındaki Nate Dicken, bu oyunu bir huzur bulma yöntemi olarak tasarlamış. Desenler dünyanın değişik yerlerinden 15 tasarımcıdan sağlanmış. Bu tasarımcıların 14’ü kadın. Nate, “Patterned” oyununu özel olarak Apple Arcade için geliştirmiş. Geçtiğimiz yedi yıl içinde bir düzineden fazla iOS oyunu tasarlayan Dicken şunları vurguluyor: “App Store benim için yaptığım şeyi yapmamı sağlayan platform anlamına geliyor. Apple Arcade olmasaydı bu oyunu yapmazdım.”

Overland

“Overland”, sırasıyla 37 ve 38 yaşındaki Adam ve Bekah Saltsman tarafından kurulan Finji’nin geliştirdiği bir kıyamet sonrası yol macerası oyunu. Grand Rapids, Michigan’da yaşayan çift “Overland” oyununu iki küçük çocuklarıyla birlikte en sevdikleri klasik masa oyunları, kitaplar ve filmlerden esinlenerek geliştirdiler. Oyuncular, durumu hızla kötüye giden ABD’de arabayla batıya doğru gidiyor, hayatta kalanları kurtarıyor, ihtiyaç duydukları malzemeleri topluyor ve arada bir yanlarına bir sokak köpeği alıyorlar.

Finji’nin yaratıcılığını tetikleyen ne? Adam ve Bekah bunu, şirketin yaşam kalitesine verdiği öneme bağlıyorlar. Bekah şunu vurguluyor: “İnsanların tam bir yaşama sahip olmalarını ve oyunlar üretmelerini istiyorum. Bu nedenle, bunu sağlamak için ne yapmamız gerekiyorsa, onu yapacağız. Ekibimin üyeleri çocuk sahibi olmak istiyorsa — bunun için ne kadar zamana ihtiyaçları var? Bu arkadaşlarla çalışmak ve onlarla muhteşem bir şey yapmak istiyorum.”

Card of Darkness

“Card of Darkness” oyununda, oyuncular üzerinde mizahi bir şekilde elle çizilmiş karakterler bulunan kartlara dayanan problemleri çözüyorlar. Tek başına çalışan 34 yaşındaki geliştirici Zach Gage, bu oyunu hayata geçirmek için efsanevi animatör Pendleton Ward ile birlikte çalışmış.

Gage hayatını video oyunları geliştirerek ve sanatla uğraşarak geçirmiş. İlk iPhone çıktığında, bir fırsat görmüş. “iPhone’a baktım ve bunun bir sanat platformu olduğunu söyledim,” diyor Gage. “SynthPond” adındaki ilk oyununu 2008 sonbaharında tasarlayıp piyasaya çıkarmış. Bu, App Store’daki ilk oyunlardan biri. Gage, o günden bu yana bir düzineden fazla iOS oyunu tasarladı.

Apple Arcade’i iş modelinin geliştiricileri özgürleştirdiğini düşünen Gage şunları vurguluyor: “Oyunlar öyle bir noktaya gelmeli ki insanlar kitap veya filmler hakkında tartıştıkları gibi oyunlar hakkında da tartışmalı. ‘Buna nasıl reklam eklerim?’ diye düşünmekle zaman harcamama gerek olmadı. Sadece inanılmaz sanatçılarla çalıştım ve sanat yaptım. Apple Arcade tam da bunu yapmama izin veriyor.”

What the Golf

Golf sporuyla aranız olsun olmasın bu spor türünün sizi cezbedeceğine şüphe yok. Mantık aynı, golf sopanızla vurduğunuz topu deliğe sokmaya çalışıyorsunuz. Ancak bazı farklılıklar da söz konusu. Örneğin sizden topu sadece bayrak direğine çarptırmanız istenebiliyor. Seviye değiştikçe zorluk artıyor. Çılgınca bir atmosfer söz konusu. Bazen futbol sahasındasınız, bazen dağlarda, tepelerde… Senaryolar farklılaşıyor. Bu da klasik arcade tarzından farklı bir yerde konumlanmasını sağlıyor.

The Pinball Wizard

Langırt tarzı bir oynanışa sahip olan The Pinball Wizard, RPG türüne de küçük bir selam maiyetinde. Oyunda topa vurarak belirli yerlere isabet ettirmeye çalışıyorsunuz, diğer yandan zindanlar ve korkunç başka yerlerde geçtiği anlar da mevcut. Bu da oyunun heyecan katsayısını artırıyor. Eğlenceli bir yapım olduğu kesin.

Shinsekai Into the Depths

Oyuncular postapokaliptik, ürkütücü bir su altı dünyasında antik bir medeniyetin izlerini sürüyor. Bir yandan da deniz canavarlarıyla savaşıyor, denizaltı kullanıyor ve çok daha fazlasını yapıyorlar. Üstelik olaya daha da fazla özgünlük katmak için müzikler ve ses efektleri su altında kaydedildi.

Sonic Racing

Kirpiler, motorları çalıştırın! Hızlı bir tempoya sahip bu yarışta, konsol kalitesinde grafikler ve yenilikçi bir oyun anlayışı sizi bekliyor.

Kazanmak içinse biraz stratejik davranmanız şart.

Sayonara Wild Hearts

Yarış ve ritm büyüleyici bir şekilde bir araya geliyor. Tamamı kadınlardan oluşan bir motosiklet çetesi sokaklara dökülüyor. Bu oyun, fütüristik neon grafikleri ve coşkulu indie müzikleriyle oynanabilir bir müzik klibi hissi veriyor.

LEGO Brawls

LEGO evreninde geçen çok oyunculu bu aksiyon-dövüş macerasında bloklar havada uçuşuyor. Oyuncular kendi karakterlerini yaratıyor, makineler oluşturmak ve kontrol etmek için takım arkadaşlarıyla iş birliği yapıyor ve zorlu bir savaşı kazanmaya çalışıyorlar.

Where Cards Fall

Grafikleriyle alıp götüren epik bir oyun ile kapatıyoruz… Çocukluktan yetişkinliğe uzanan zorlu bir yolculuk. Büyüleyici bir hikâye. Birbirinden ilginç bulmacalar. Kahramanımız lisede ve sonrasında yaşanan duygulardan ve bir takım güvensizliklerden yola çıkıyor. Ve kendine yeni rotalar çizip engelleri aşmaya çalışıyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni’nden kaçın. Gölgelere hükmedin. Bir prensi kurtarın. Lise ortamında ayakta kalın. Apple Arcade ile her şey mümkün.

Sıkılmak yok!

Apple Arcade keşifler için yaratıldı. Burada sevdiğiniz her türden oyunu oynayacaksınız. Üstelik daha önce hiç görmediğiniz türden oyunlar da bulacaksınız. Her ay yepyeni karakterler, hikayeler ve dünyalar eklenmeye devam edecek. Asla sıkılmayacaksınız.

Apple Arcade’in özellikleri

 • 100’den fazla yepyeni oyuna sınırsız erişim,
 • Aboneliği aileden beş kişiyle paylaşım,
 • Reklam yok, ek satın alımlar yok,
 • Bir aygıtta başlanan oyuna başka bir aygıtta devam edebilme,
 • Hem online hem offline oynayabilme,
 • Ekran Süresi ve ebeveyn denetimleriyle uyumlu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here