Ana sayfa Haber Elon Musk’ın beyin çipi şirketi Neuralink maymun üzerinde test yaptı

Elon Musk’ın beyin çipi şirketi Neuralink maymun üzerinde test yaptı

Milyarder girişimci Elon Musk’ın beyin çipi girişimi Neuralink, yeni teknolojinin implantlarını aldıktan sonra basit bir video oyunu oynayan bir maymunu gösteren görüntüleri Cuma günü yayınladı.

0

Elon Musk’ın beyin çipi şirketi Neuralink, maymunların sadece zihinlerini kullanarak Pong oynayabileceğini iddia ediyor.

SpaceX ve Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk’a ait beyin çipi şirketi Neuralink, bir maymunun sadece zihnini kullanarak bilgisayar oyunu Pong’u oynadığı bir video yayınladı.

Şirket tarafından Cuma günü yayınlanan bir YouTube videosuna göre, Pager adlı dokuz yaşındaki erkek makak, beyninin her iki tarafına da yerleştirilmiş bir Neuralink cihazına sahip.

Reddit, Clubhouse benzeri uygulama için çalışıyor

Neuralink, küçük bir alıcı aracılığıyla bilgisayarlarla iletişim kurabilen Bluetooth özellikli implante edilebilir çipler geliştiriyor ve daha önce teknoloji domuzlarda denenmişti.
Pager bir oyun çubuğu kullanarak ekrandaki imleci hareket ettirirken videodaki anlatıcı, “Bir pipetle sunulan lezzetli bir muzlu smoothie için bir bilgisayarla etkileşim kurmayı öğrendi” diyor.
Videoya göre, iki Neuralink cihazı, Pager’ın el ve kol hareketlerini kontrol eden motor korteksine yerleştirilen 2.000’den fazla küçük elektrot aracılığıyla beyin aktivitesini kaydediyor.

ELON MUSK’IN ŞİRKETİ NEURALINK MAYMUN ÜZERİNDE NASIL TEST YAPIYOR?

Neuralink, maymunun nöronlarından gelen bilgileri bir kod çözücüye gönderiyor, bu daha sonra Pager’ın amaçlanan el hareketlerini tahmin etmek ve beyin aktivitesi ile joystick hareketleri arasındaki ilişkiyi modellemek için kullanılabilir.

Kısa bir kalibrasyon süresinden sonra, Pager’ın joystick’i manipüle etmesi yerine, kod çözücüden gelen çıktı, imleci hareket ettirmek için kullanılabilir. Daha sonra joystick bağlantısı kesilir ve Pager sadece beynini kullanarak imleci hareket ettirirken gösterilir.

İnsanların el hareketlerini hayal ederek kod çözücüyü kalibre edeceğini açıklayan anlatıcı, “Amacımız felçli bir kişinin sadece beyin aktivitesi olan bir bilgisayar veya telefonu kullanmasını sağlamaktır” diyor.

ELON MUSK TWEET ATTI

Elon Musk, Perşembe günü Twitter’da cihazlar için planlarını da tartıştı. Cihazın ilk yinelemesi, “felçli bir kişinin akıllı telefonu, baş parmak kullanan birine göre daha hızlı kullanmasını sağlayacak. Daha sonraki sürümler beyindeki Sinir Bağlantılarından vücut motor / duyusal nöron kümelerindeki Sinir Bağlantılarına sinyalleri aktarabilecek ve böylece örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlayacak” diye tweet attı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here