Ana sayfa Blog E-Ticaret Yapmak İsteyenler için Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-Ticaret Yapmak İsteyenler için Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain adını seçerken göz önünde bulundurulması gereken hususları mercek altına aldık.

0
E-ticarette Domain Seçime

E-ticaret yapmak artık günümüzde geniş kitlelere ulaşmanın en kolay yolu haline geldi. Çok sayıda işletme e-ticareti sadece ülkeyle sınırlı tutmak istemiyor. Farklı ülkelere de satış yapmak ve böylelikle yüksek satış hedeflerine daha kola ulaşmayı planlıyor. Online satış kanalları üzerinden sipariş almak ve müşteri kitlesini daha da genişletmek isteyenlerin ise bazı hususlara dikkat etmesi gerektiğini belirtelim. Öncelikli olarak domain seçiminin titizlikle yapılması lazım…

Öncelikle şayet uluslararası arenada olmak istiyorsanız potansiyel müşterilere ulaşmak için nasıl bir alan adına sahip olmanız gerektiğini çok iyi belirlemelisiniz. Ülke alan kodu ile mi yoksa genel alan kodu ile mi kayıt yapılacağına karar verirken kritik noktaları da göz ardı etmemek gerekir. Country-Code Top Level Domain yani ccTLD internet sitesinin ait olduğu ülkeyi gösteren son uzantıdır. Bu uzantılar da ICANN yani İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu tarafından tahsis ediliyor. Ülkemizin ccTLD’si ise bildiğiniz gibi tr’dir. Girişimcilerin, e-ihracat yapmak isteyenlerin ve aynı zamanda global markaların ülke kodlu alan adını tercih ettiklerini de belirtelim.

Peki, alan adı seçiminde hangi unsurlar önem taşıyor? Domain adını seçerken göz önünde bulundurulması gereken hususları tek tek mercek altına alalım.

  • Kısa Olmalı!

Öncelikle alan adının akılda kalmasının sandığınızdan daha önemli bir unsur olduğunu belirtmeliyiz. İşte bu nedenle uzun domain, e-ihracat yapmak isteyenler için doğru tercih olmayacaktır. Olabildiğince kısa ve akılda kalan bir alan adı seçimi yapmaya özen gösterin. Bu alan adı rahatlıkla hatırlanabilmelidir.

  • Güven Vermeli!

Pek çok işletme, telaffuzu kolay ancak bir anlamı da olmayan kelimelere yönelme gibi büyük bir hata yapıyor. Bu tür alan adlarının kullanıcılara güven vermediğinin altını çizelim. Alışılagelmiş bir hatayı yapmaktan uzak durmak için kesinlikle güven veren ve anlamı da olan bir alan adına yönelin.

  • Tire İle Ayrılmamalı!

Yine yapılan hatalardan biri bilindik markalara benzeyen kelimeleri kullanmak ve tire ile ayırarak yanına birkaç ifade daha eklemek oluyor. Tire ile ayrılan domain de güven vermez. Bu nedenle seçtiğiniz alan adının tire ile ayrılmamış olması da önem taşıyan bir unsurdur.

  • Marka Odaklı Olmalı!

Küçük bir işletme olabilirsiniz ve e-ihracat faaliyetlerinde bulunmayı tercih edebilirsiniz. Yine de marka odaklı bir alan adı seçmenizin çok önemli olduğunu belirtelim. Anahtar kelime araştırması yapmanız ve popüler kelimeler arasından da tercihte bulunmanız gerekiyor.

  • Telif Haklarına Dikkat Edin!

Aklınıza gelen herhangi bir alan adını hemen alarak kullanamazsınız. Yasal çalışma potansiyelini araştırmanız gerekiyor. Daha sonra sıkıntı yaşamamak adına telif haklarına da dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizelim.

  • Kelime Anlamını İyi Araştırın!

Bu durumun sıklıkla yaşanıyor olması nedeniyle basit bir uyarıda bulunalım. Seçtiğiniz kelimenin anlamını çok iyi araştırmalısınız. Yanlış anlaşılmalara izin verecek bir kelime seçmeyin.

  • SEO Odaklı Olmalı!

Alan adının SEO odaklı olması da önemli bir unsurdur. SEO çalışmalarının problemsiz bir şekilde yapılabilmesi için domain seçiminde bu unsuru da göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır.

  • Güvenilir Bir Firma Seçimi Yapın!

Alan adı alırken güvenilir bir firmayı tercih etmeniz de yukarıda sıraladığımız diğer tüm unsurlar kadar önem taşıyor.

Profesyonel Domain Desteklerine Yönelin

Alanı adı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıraladık. Bu liste aklınızın daha fazla karışmasına neden olabilir. İşte bu noktada devreye profesyonel domain desteği sunan firmalar giriyor. Bu firmalardan yardım almanız durumunda en etkili ve aynı zamanda en popüler alan adını almanız da çok kolay olacaktır. Bu noktada da devreye LimonHost’un domain desteği giriyor. Çok sayıda işletme alan adı seçiminde ve alımında bu firmanın desteğinden faydalanıyor.

Öncelikle domain sorgulama hizmetinden faydalanılabildiğini belirtelim. Dünyanın en popüler alan adlarını sorgulayabilir ve beğendiğini alan adını satın alabilirsiniz. Domain alımında güvenilir bir firma bulma sıkıntısı da böylelikle ortadan kalkmış olacak. Bu arada firmanın domain transfer hizmetinin de olduğunu bilmeyenler için aktaralım. Sadece 3 adımda alan adı transfer işlemi gerçekleşebiliyor. Markalaşma ve yatırımlarını dönüştürme hedefine sahip olanlar için bu konunun son derece önemli olduğunun da altını çizelim.

Alan adı transfer işleminin nasıl yapıldığı ya da bu işlemin yapılabilmesi için tescil ettirilen tarihin üzerinden ne kadar zaman geçmesi gerektiği gibi bilgilerin de limonhost.net adresinde mevcut olduğunu söyleyebiliriz. E-ihracat alanında faaliyetlerde bulunmaya hazırlanan tüm işletmelerin öncelikle bu internet sitesini ziyaret etmesini tavsiye ederiz. Özellikle alan adı ile alakalı olan ve işletmeler için büyük önem taşıyan her türlü konuda detaylı bilgiler aktarılıyor. Aynı zamanda domain sorgulama işleminin de hemen yapılması mümkün oluyor.

Bu arada domain sorgulamada yüksek oranlarda indirimler uygulandığını da belirtmeliyiz. İnternet sitesinde bir fiyat listesi de bulunuyor. Hem indirimleri incelemek hem de güncel fiyat listesine göz atmak için mutlaka rotanızı limonhost.net adresine çevirin.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here