Ana sayfa Makale Çok İyi Selfie Çekmenin DNA’sı

Çok İyi Selfie Çekmenin DNA’sı

Pratik öneriler eşliğinde muhteşem selfie için ihtiyaç duyacağınız her şey.

0
Teenagers at summer music festival in crowd taking selfie, enjoying themselves

Çok iyi selfie’ler elde etmek hayal değil! Doğru açı, biraz gülümseme, ücretsiz uygulamalar ve bazı birkaç kolay işlemle muhteşem selfie’ler elde edebilirsiniz. Eğer iyi bir selfie çekmek istiyorsanız, öncelikle bazı detayları tam olarak bilmelisiniz. İçerisinde yer aldığınız zaman ve mekânı ‘bolca yüz’ eşliğinde, tam olarak yansıtmak ve bunun yanında ruh halinizi vurgulamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğine yakından bakacağız…

İyi bir selfie için yapmanız gereken ilk şey ‘en iyi pozu’ yakalamaktır. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Yanıt basit, kadraja sığmak ayrı bir mesele olabilir ama asıl mesele herkesin o ana kanalize olması. Hareket etmemesi, gözlerini açıp kapatmaması. Yani selfie çekerken değişkenleri de hesaba katmalı, biraz da yönlendirici olmalısınız. Hareketli arkadaşınızı uyarın, gülümsemeyen arkadaşa gülümse deyin.

Doğru açı, ışık ve elbette kullanılan cihaz, selfie’nin başarılı bir hale gelmesinde oldukça önemli bir konumda yer alır. Doğru açı, selfie çekerken herkesin belli bir düzlemde yer alması, yani akıllı telefonu çok garip açılarda tutmamanız demektir. Işık konusu da önemli, sizi tam karşınızdan ışıl ışıl parlatacak ışık yerine, onu arkanıza almanız daha iyi sonuçlar için elzem.

Teenagers at summer music festival in crowd taking selfie, enjoying themselves

Poza uygun bir filtre ya da filtrelerin doğru bir şekilde kombin edilmesi de yine iyi bir selfie için önemli noktalar arasında. Bu noktada akıllı telefonunuzda yüklü durumdaki uygulamalar öne çıkıyor. Onları iyi belirleyip, kullandığınızda şaşırtıcı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. İyi bir selfie çekmek ya da çekilen selfie’leri daha iyi bir konuma getirmek için çeşitli uygulamalar vardır. Bu uygulamalar genelde kusurlu ya da istenen şekilde çekilemeyen selfie’lerin düzeltilmesinde oldukça etkilidir. Birçok kişi tarafından kullanılmasının başlıca nedenleri arasında pozları düzeltmeleri yer alır.

Genel olarak kullanıcıların tercih ettiği selfie uygulamaları arasında Perfect365, YouCam – Make Up, PIP Camera, Bestie – Best Selfie Every Time ve Photo Wonder yer alır. Aviary Photo Editor ve MeituPic de iyi uygulamalar arasında bulunuyor. Genelde fotoğraflar üzerinde bazı ayarlamalar yapmanıza, renklerle oynamanıza izin veren uygulamalar denebilir.

İyi bir selfie çekmek ve en iyi pozu yakalamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi sırayla bunların neler olduklarına detaylı bir şekilde bakalım.

1- Doğru ışığı yakalayın

Fotoğraf çekiminde ışık her zaman için önemlidir. Selfie çekimlerinde en iyi pozu yakalamak için başlıca etkenlerden biri ışıktır. Yani doğru bir ışık ile birçok selfie çekiminde istenen sonuçlara ulaşabilir ve bununla birlikte sosyal medyada daha etkili görüntüler paylaşabilirsiniz.

2- Deneme-yanılma yöntemiyle en iyi pozu bulun

Doğru pozu bulmak için yapılması gereken şey farklı açılardan çekim yaparak denemelerde bulunmaktır. Ayrıca selfie çekimlerinde biraz olsun çenenizi kaldırmak iyi bir poz yakalamanız da etkili olacaktır.

3- Arka planı unutmayın

Doğru ışık ve pozun ardından sırada arka plan yer alır. Arka planın karmaşık bir tonda seçilmemesi her zaman için önemli bir konumda yer alır. Böyle bir durumda yapılması gereken ise doğal olmayan ortamları tercih etmemek ve kendinizi her zaman odağa yerleştirmektir.

4- İçten gülümseme faktörü

Fotoğraflarınızda hiçbir zaman içten bir gülümsemeyi ihmal etmeyin. Eğer gülme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, bir süre gözlerinizi kapatın ve bunun ardından çekimi yapın.

5- Fotoğraflarınıza aşırı düzenleme yapmaktan kaçının

Çektiğiniz selfie’lerde çok fazla düzenleme yapmayın. Çok fazla detaya inmeniz çekimin daha etkisiz bir hale gelmesine neden olabilir. Ayrıca filtre kullanırken hiçbir zaman maksimum seviyeyi tercih etmeyin.

7- Cihazınız ne kadar iyi?

2019 yılı akıllı telefonlar açısından devrim niteliğinde bir yıl oluyor. Birçok cep telefonu üreticisi pazarda etkin bir şekilde yer alabilmek için hem uygun hem de çok kaliteli telefonlar ürettiler. Siz hangi cihazı kullanıyorsunuz?

Her zaman iyi bir cihaza sahip olmanız önem taşır. Çünkü fotoğraf çekiminde gelişmiş olan cihazlar hem çekimlerde sizi yormaz hem de istenen görüntüler elde etmenize yardımcı olur. Bu nedenle selfie çekimlerinde cihazların da oldukça önemli bir konumda yer aldığını söylemeden geçmek olmaz.

İşinize en çok yarayacak 5 fotoğraf düzenleme uygulaması (Android-iOS)

CamMe

Dirsekler ve eller dikkati çekebilir, özellikle de selfie’nin köşesinden çıktıklarında. Camme, çerçeveden istenmeyen uzantıları ortadan kaldırmak için tasarlanmış, basit bir el hareketi ile selfie’yi yakalamanıza izin veriyor. Ücretsiz.

Retrica

Ücretsiz bir diğer uygulama olan Retrica, 100’ün üzerinde farklı gerçek zamanlı filtreye sahip (retro ürünlerden, selfie’nize sıcak, neon parlaklığı katacak şekilde tasarlanmışlara kadar uzanıyorlar) ve bir dizi klasik vinyet ile kıyafetler yapabiliyorsunuz.

Perfect365

Fenomenlerden ilham alınarak oluşturulmuş şablonlardan ve 20 farklı araçtan oluşan uygulama, son derece pratik ve üstelik ücretsiz.

 Aviary Photo Editor: Diğerlerinden farklı olarak bu uygulama görselleriniz üzerimde yazı yazmanıza, kırmızı gözleri yok edebilmenize (makyaj yapabilmenize), ayrıca fotoğrafların üzerine metinler girerek daha eğlenceli bir içerik hazırlamanıza katkıda bulunuyor.

Pixlr Express: Kullanıcılarını hızlı olmayı vaat eden Pixlr Express, fotoğraflarınızı düzenlerken, pürüzleri ortadan kaldırmanıza, ışık ayarı ile oynamanıza ve gölgeleme oluşturarak daha şık fotoğraflar elde etmenize katkı sağlıyor. 

Kamera lensinizi temiz tutun


Pek çok akıllı telefon kullanıcısının ihmal ettiği en önemli ve temel detay, hiç şüphesiz ki kamera lensinin temizliği. Kamera lensini koruyan koruyucu cam, parmak izi, ortam kiri, toz ve yağdan kolaylıkla etkilenir ve kirlenir. Kamera arızası olduğunu düşünmeden önce, yumuşak bir gözlük silme beziyle kameranızı silmenizi öneririz.

Mükemmel zaman!

En iyi ön kameralı telefonu seçmek zor bir iş. Kameralı cep telefonu teknolojisi son birkaç yılda iyice gelişti. Sonunda telefonların artık fotoğrafçılar tarafından hor görülmediği bir noktaya geldik. Hem lens ve sensör kalitesi olsun, hem de özellikleri olsun, amiral gemisi akıllı telefonlar artık kalite standartlarıyla oldukça uyumlu ilerliyor. Kısacası, kamera özellikleri için bir telefon satın almak için mükemmel bir zamandayız.

Arka plan için ‘denizi en güzel’ 7 plaj

  • Sarımsaklı Plajı (Ayvalık)
  • Kefalos Plajı (Gökçeada)
  • Ayazma Plajı (Bozcaada)
  • Lara Plajı (Antalya)
  • Kaputaş Plajı (Kaş)
  • Ölüdeniz (Fethiye)
  • Çıralı Plajı (Antalya)

Doğru açı, biraz gülümseme, ücretsiz uygulamalar ve bazı birkaç kolay işlemle muhteşem selfie’ler elde edebilirsiniz.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here