Ana sayfa Haber Boston Dynamics robotları artık dans edebiliyor

Boston Dynamics robotları artık dans edebiliyor

Boston Dynamics robotları son videolarında dans pistini devraldı

0

Boston Dynamics: “Atlas” ve “Spot” robotları pek çok şey yapabiliyordu: koşma, jimnastik rutinleri, parkur, ters takla atma, arkadaşlarından oluşan bir ekibe yol vermek için kapıları açma, bulaşık yıkama ve (kötü bir şekilde) gerçek işler bulma… Ancak şirketin en son videosu, gelecekteki robotik derebeylerimizin repertuarına başka bir etkileyici numara ekliyor. Dehşet dans hareketleri sergilemek gibi.

Videoda, Boston Dynamics’in robot serisinin tamamı (insansı Atlas, köpek şeklindeki Spot ve hokkabaz Handle), The Contours’un “Do You Love Me” setine ayarlanmış heyecan verici, koordine bir dans rutininde bir araya geliyor.

Boston Dynamics, robotlarının dans becerilerini ilk kez göstermiyor. Şirket, Spot robotunun 2018’de Running Man’i “Uptown Funk” için yaptığı bir videoyu sergilemişti. Ancak yeni video, Atlas ile işleri başka bir düzeye taşıyor. robotu dans pistinde yırtıyor: sorunsuz bir şekilde koşarak, zıplayarak, kıvırtarak ve farklı hareketler arasında kendi etrafında dönerek.

Daha fazla robot sıraya girdikçe işler daha da inanılmaz hale geliyor, benim kendi, kuşkusuz korkunç insan dansını utanç verici kılan bir tür koordineli dans rutininde geziniyorlar. Atlas’ın 2016 yinelemesinin sarsıntılı hareketleriyle karşılaştırıldığında, yeni model neredeyse bir CGI tasarımına benziyor.

Boston Dynamics kısa süre önce, robot firmasını SoftBank’tan 1.1 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alan Hyundai tarafından satın alındı. Şirket ilk olarak 1992 yılında Massachusetts Institute of Technology‘nin bir yan ürünü olarak kuruldu ve burada köpek benzeri dört ayaklı robotları (en önemlisi, şirketin ilk ticari robotu olan Spot’un öncüsü olan DARPA tarafından finanse edilen BigDog) 2013’te Alphabet’in X bölümü tarafından ve 2017’de SoftBank tarafından satın alındı.

Burada yer alan Atlas ve Handle robotları hala sadece araştırma prototipleri olsa da Boston Dynamics kısa süre önce Spot modelini 74.500 $ gibi önemli bir fiyata herhangi bir şirkete satmaya başladı. Ama kendi kişisel dansçı robot kölelerinin lejyonunu yaratmaya gerçekten paha biçebilir misin?

Uzaktan Çalışanlara Yönelik Tavsiyeler

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here