Ana sayfa Makale Apple Watch 6 Beklentileri Karşıladı mı?

Apple Watch 6 Beklentileri Karşıladı mı?

Sağlık odaklı yenilikleri ile göz dolduran Apple Watch Series 6, beklentilere ne ölçüde yanıt verdi?

0

Apple tarihinde ilk kez bir lansmanda iki Apple Watch birden tanıttı. Aynı zamanda iPhone serisinden aşina olduğumuz ‘SE’ takısını, akıllı saat serisine de taşıyarak potansiyel müşterilerine mütevazı fiyatlı yeni bir seri sundu. Elbette çok daha inovatif geliştirmelere sahne olan 6. Nesil Apple Watch, bir kez daha spot ışıklarının hedefindeydi. Yeni model, kullanıcılara genel sağlık durumları hakkında daha fazla bilgi sunan devrim niteliğindeki Kanda Oksijen özelliğine sahip oluşuyla dikkat çekti.

Apple Watch Series 6 aynı zamanda, çok sayıda önemli donanım geliştirmesi sunuyor. Daha hızlı bir S6 System in Package (SiP) ve yeni nesil hep açık altimetrenin yanı sıra yeni kasa renkleri ve kayışlarından oluşan harika bir renk paleti ile şimdiye kadarki en renkli ürün serisinin sunulması bu donanım geliştirmeleri arasında yer alıyor.

Tasarım yine aynı

Aslında ‘görsel’ tasarıma dair bazı yenilikler gelebilir miydi? Elbette. Ancak Apple, bir kez daha yalnızca donanımsal iyileştirmelerle yetindi. Bu arada tasarıma dair de pek hissedilmeyen değişiklikler söz konusu; cihaz biraz daha küçüldü.

Neden bilmiyoruz ama Apple’ın akıllı saat serisi tam 6 senedir görsel tasarım açısından pek bir değişiklik sunmuyor. İlk nesil Apple Watch ile 6. Nesil arasındaki tek fark yanlardaki tuşların üzerinde yer alan renkler. Bu kesin olarak bir hayal kırıklığı. Apple Watch’ın tasarımı artık değişmeli. Diğer yandan akıllı saat donanımsal ölçekte sınırları zorlamaya devam ediyor. Hiç çekinmeden, rakiplerinin üzerine giderek en iyiye dair çıtayı daha da yukarılara çekmeyi biliyor.

Performans, Ultra Geniş Bant ve hız

Apple Watch Series 6, daha fazla özellik ve gücü barındıran donanım sayesinde yüksek bir performansa sahip. iPhone 11’deki A13 Bionic çipi temel alan yeni bir çift çekirdekli işlemci kullanan, yükseltilmiş S6 SiP yüzde 20’ye kadar daha hızlı çalışarak uygulamaların yüzde 20 daha hızlı açılmasını sağlıyor. Bu arada, tüm gün süren 18 saat pil ömrünü koruyor. Ayrıca, Apple Watch Series 6 U1 çip ve Ultra Geniş Bant antenlere sahip. Bu, kısa mesafe kablosuz konum belirleme özelliğiyle yeni nesil dijital araba anahtarları gibi yeni deneyimleri desteklemesini sağlayacak.

 

Apple Watch Series 6 daha hızlı şarj oluyor. Tamamen şarj olması 1,5 saatten kısa sürüyor ve kapalı ve açık hava koşuları gibi belirli antrenmanların takibi için gelişmiş pil ömrü sunuyor.

Apple Watch Series 6’daki gelişmiş Hep Açık Retina ekran, açık havada kullanıcının bileği aşağıdayken Apple Watch Series 5’e göre 2,5 kata kadar daha parlak. Bu parlak güneş ışığında saat kadranını görmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Kullanıcı şimdi bileği aşağıdayken kolaylıkla Bildirim Merkezine ve Denetim Merkezine erişebiliyor, komplikasyonlara dokunabiliyor ve hatta saat ekranını uyandırmak zorunda kalmadan kaydırarak kadranları değiştirebiliyor.

Kandaki oksijen doygunluğunu ölçebiliyor

Apple Watch Series 6, kullanıcının kanındaki oksijen doygunluğunu kolayca ölçen yeni özelliğiyle önceki Apple Watch modellerinin sağlıkla ilgili kabiliyetlerini genişletiyor. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar genel fitness ve sağlık durumlarını daha iyi anlayabiliyor. Oksijen doygunluğu veya SpO2, kırmızı kan hücrelerinin ciğerlerden vücudun kalanına taşıdığı oksijen yüzdesini ifade eder ve bu oksijenli kanın tüm vücuda ne derecede iyi taşındığını gösterir.

 

Ciltteki doğal değişkenleri gidermek ve sonucun doğruluğunu artırmak için Kanda Oksijen sensörü yeşil, kırmızı ve kızılötesi LED’lerden oluşan dört kümenin yanı sıra kandan geri yansıtılan ışığı ölçmek için, Apple Watch’un arka kristalinde bulunan dört fotodiyotu kullanıyor. Apple Watch sonrasında, Kanda Oksijen uygulamasında yerleşik olarak bulunan ve kan oksijenini yüzde 70 ve yüzde 100 arasında ölçmek için tasarlanan gelişmiş bir özel algoritmadan yararlanıyor. Kullanıcı hareketsizken isteğe bağlı ölçümler alınabiliyor ve uyku durumu dahil, aktif değilken periyodik arka plan ölçümleri gerçekleşiyor. Tüm veriler Sağlık uygulamasında görünüyor ve kullanıcı kanındaki oksijen düzeyinin nasıl değiştiğini görmek için zaman içindeki eğilimleri takip edebiliyor.

 

Apple Watch Series 6’daki Kanda Oksijen sensörünü ve uygulamasını gösteren bir GIF.

Yeni Kanda Oksijen sensörü ve uygulaması kanın oksijen doygunluğunu kolaylıkla ölçüyor ve böylece kullanıcılar genel fitness ve sağlık durumlarını daha iyi anlayabiliyor.

 

Apple, kandaki oksijen düzeylerinin gelecekteki sağlık uygulamalarında nasıl kullanılabileceğini araştırmak için Apple Watch kullanımını içeren üç sağlık çalışmasını gerçekleştirmek üzere araştırmacılarla güçlerini birleştiriyor. Bu yıl Apple, kandaki oksijenin ve diğer fiziksel işaretlerin uzun vadeli ölçümlerinin astımı yönetme ve kontrol etmeye nasıl yardımcı olabileceğini incelemek için University of California, Irvine ve Anthem ile ortak çalışma yürütecek. Ayrıca, Apple kanda oksijen ölçümleri ve diğer Apple Watch ölçümlerinin kalp yetmezliğinin yönetilmesine nasıl yardımcı olabileceğini daha iyi anlamak için Kuzey Amerika’daki en büyük sağlık araştırması kuruluşlarından biri olan University Health Network’teki Ted Rogers Centre for Heart Research ve Peter Munk Cardiac Centre’daki araştırmacılarla yakın bir işbirliği yapacak.

 

Son olarak, Brotman Baty Institute for Precision Medicine bünyesinde bulunan Seattle Flu Study’deki araştırmacılar ve University of Washington School of Medicine öğretim üyeleri Apple Watch’taki Kalp Atış Hızı ve Kanda Oksijen gibi uygulamalardan alınan sinyallerin nasıl grip ve COVID-19 gibi solunumla ilgili rahatsızlıkların erken belirtileri işlevini görebileceğini araştıracak.

 

Kordonlar ve diğer aksesuarlar

Bu sonbaharda, kullanıcılar her tarz tercihine uyacak etkileyici yeni kasalar ve kayışlar konusunda her zamankinden daha fazla seçeneğe sahip oldu. İlk defa olarak, gümüş rengi, uzay grisi ve altın rengi alüminyum kasa seçeneklerine, özel uyumlu parlak kırmızı kayışa sahip (PRODUCT)RED Apple Watch ile yeni mavi bir renk seçeneği de katıldı. Paslanmaz çelikten modeller şimdi, grafit (çarpıcı zengin gri-siyah renk tonu) ve yenilenen klasik sarı altın rengi seçeneğiyle sunuldu. Apple Watch Edition doğal ve uzay siyahı titanyum seçeneğiyle sunuluyor.

Tamamen yeni üç kayış modeli müşterilere, klasik klips veya tokalar olmaksızın özel ve rahat bir uyum sağlayan yenilikçi seçenekler sunuyor. Sektörde ilk kez, ultra hafif Solo Loop kesintisiz ve gerilebilir bir kayış tasarımına sahip ve iki malzeme seçeneğiyle sunuluyor: yumuşak silikon ve örgü iplik.

Apple Watch Nike, Nike Spor Kordon ve Nike Spor Loop için yeni renk seçenekleri sunuyor. Ayrıca yeni Nike Kompakt saat kadranı birden çok Nike Run Club komplikasyonuna olanak tanıyor. Apple Watch Hermès, yeni canlı renk çeşitlerinde Simple veya Double Tour modelleriyle eşleşen gümüş veya uzay siyahı renklerinde paslanmaz çelikten kasalar sunuyor.

Sonbahar koleksiyonunda ayrıca, Simple Tour Hermès Attelage ve daha ince Attelage Double Tour kayışlar bulunuyor. Markanın binicilik geçmişine gönderme yapan mükemmel bir kasa bağlantısı ve komplikasyonlar için artırılmış seçenekler sunan yeni bir Hermès Circulaire saat kadranı da var.

Apple Operasyon Direktörü Jeff Williams

“Apple Watch Series 6, bir saatin yapabileceklerini tamamen yeniden tanımlıyor. Kanda Oksijen sensörü ve uygulaması gibi güçlü yeni özelliklerin eklenmesiyle Apple Watch, genel sağlık durumu hakkında daha fazla bilgi sağlayarak daha da vazgeçilmez hale geldi.”


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here