Ana sayfa Makale Şehirleri Akıllandıran Teknolojilerde Son Gelişmeler

Şehirleri Akıllandıran Teknolojilerde Son Gelişmeler

Metropollerin tüm dinamiklerini hızlandıran sürdürülebilirlik eksenindeki akıllı teknolojilere dair son durum mercek altında.

0

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızın her alanında yenilikler girerken yaşadığımız çevre de bunlarla gelişiyor. Yeni teknolojiler hayatımızı kolaylaştırırken şehirler de inovasyon ekseninde akıllanmaya devam ediyor. Şehir hayatının her noktasına değinen yeni teknolojiler sayesinden trafik, yaşanabilirlik, erişim ve çevre gibi alanlarda inovatif fikirler bir bir hayata geçiriliyor.

Akıllı şehircilik ne kazandırıyor?

Birçokları için akılı şehir denilince akla akıllı telefon uygulamaları ve şehir hayatını kolaylaştırmak için hayata geçirilen yazılımlar gelmekte. Bu ilk planda akıllı şehir uygulamalarına örnek olarak gösterilse de geniş yelpazede değerlendirilmesi gereken konsepte uygun bir kapsam değil. Akıllı şehir uygulamaları kentin şehir yönetimi anlayışında modern yöntemleri esas alırken hem kentin kendi içerisindeki yaşamını hem de kentte yaşayanların hayatını kolaylaştırmak için yeni teknolojilerin hayata geçirilmesini sağlamayı esas alıyor. Bu kapsamda kentin birçok aşamasındaki süreçleri hızlandırarak o kentte yaşayan bireylerin ihtiyaçlarına yönelik hızlı çözümler sunulması hedefleniyor.

Ulaşım sorununun akıllı şehir ile çözülmesi

Günümüzdeki tüm metropollerin ortak sorunu olan trafik için akıllı şehir uygulamaları yeni çözümler getiriyor. Her geçen gün yükselen araç sayısı, buna bağlı olarak yakıt tüketiminin artması ile birlikte çevreye verilen zarar başta olmak üzere birçok sorun gündemde. Bu sorunların ortadan kaldırılması ve şehirde yaşayan vatandaşların hem zamanlarını daha iyi değerlendirmeleri hem de yaşam kalitelerinin artması için bilgi teknolojilerinden yararlanılıyor.

Trafik sorunun çözülmesi için kullanılan en önemli teknoloji araçlarının başında şehrin çeşitli noktalarına yerleştirilen sensörler ile verilerin toplanması ve bu verilerin analiz edilerek değerlendirilmesi örnek gösterilebilir. Sıkışan trafiğe daha hızlı müdahale, araçların alternatif yollara yönlendirilmesi gibi anlık kararların yanı sıra uzun vadede hangi yolların hangi saatlerde daha yoğun kullanıldığı gibi verilerin toplanması trafik sorunun çözülmesinde daha etkin bir süreç sağlayabiliyor.

Akıllı şehir uygulamaları ile trafikte toplu taşıma ve halkın mobilitesi için yeni teknolojiler entegre edilebiliyor. Bununla birlikte yakın gelecekte hem toplu taşıma araçlarında hem de kişisel araçlarda sürücüsüz otomobil teknolojisi ile birlikte daha sistematik yolculukların hayata geçmesi bekleniyor.

Enerji kullanımında akıllı yönetim ve sürdürülebilirlik

Akıllı şehir uygulamaları enerji tüketimini daha etkin kullanmak için birçok yenilik getirmekte. Kaynakların verimli kullanımı ve buna bağlı olarak yüksek giderlerin ve olası elektrik kesintilerinin önüne geçilmesi için akıllı uygulamalar büyük bir önem arz ediyor.

Öte yandan akıllı şehir konsepti, çevresel dezavantajların giderilmesi için kaynakların daha doğru kullanımı ve modernizasyonu noktasında büyük bir etken halini almış durumda. Örnek vermek gerekirse kentin sanayi, yaşam veya okul gibi hangi bölümünde; günün hangi saatinde ne kadar elektrik ihtiyacının olduğunun tespit edilmesi mümkün olabiliyor. Bu sayede de ihtiyaç duyulan bölgede elektrik arzı arttırılarak daha etkili bir kullanım sağlanabiliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması ile birlikte de bu alanlarda da modern uygulamalar sayesinde daha etkin kullanım yapılabiliyor. Modern şehircilik anlayışında önemli bir yer tutan rüzgar ve güneş enerjisi gibi kaynakların yaygınlaştırılması için doğa ve ekonomi dostu stratejiler geliştirilebiliyor. Enerji ihtiyacını ve enerjinin akıllı kullanımı için şebeke hatlarında uçtan uca kontrol sağlayan akıllı sistemler sayesinden olası kaçak veya hasarlara anında müdahale edilebiliyor. Ayrıca akıllı şehir uygulamaları yanı sıra yüksek verimlilik sağlayan A sınıfı ürünlerin tercih edilmesi de vatandaşlar açısında atılabilecek adımlar arasında yer alıyor.

Yönetim sürecinde akıllı çözümler

Günümüzde dijital sistemler şehirlerin yönetim süreçlerini hızlandırmaya devam ederken şehir hayatı akıllı şehir uygulamaları ile daha fazla kolaylaşıyor. Artık şehrin altyapısından tüm birimlerine kadar her süreç anlık olarak izlenebiliyor ve sorunlara anında hızlı müdahale edilebiliyor. Bu sayede şehir hayatı sekteye uğramadan tüm hızıyla devam edebiliyor. Sosyal ve güvenlik gibi oldukça önemli alanlarda akıllı şehir uygulamaları sayesinde şehirde yaşayan herkesin hayatı kolaylaşıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte şehir insanının hayatına temas eden akıllı şehir uygulamalarının yönetim sürecine olan etkisi de artarak devam ediyor.

Hayatımız ‘akıllanıyor’

Akıllı şehir çözümleri, şehirde yaşayanların hayatlarını kolaylaştıran; vatandaş öncelikli çözümler sunan bir bütündür.
İşte günümüzde uygulanan ve hayatımıza girecek olan akıllı şehir uygulamalarına dair öne çıkan örnekler;

Akıllı yol uygulamaları

 • Kaza sonrasında oluşan yoğunluk için alarm sistemi
 • Sadece yoldan araç geçişinde aktif olan akıllı yol aydınlatmaları
 • Yoğunluk durumuna göre trafik ışığı hesaplama sistemi
 • Trafik yoğunluğunun akıllı sensörler ile bildirilmesi
 • Elektrikli ve hibrit araçlar için şarj noktaları
 • Emniyet şeridi ve hız ihlallerinin denetlenmesi

Akıllı park uygulamaları

 • Parkların güvenliği için görüntü analizi yapmaya sağlayan kamera sistemi
 • Yağmur suyunun geri kazanımı için akıllı sistemler
 • Parklarda yenilebilir enerji kullanımı
 • Toprak analizinin online yapılması ile su ihtiyacının belirlenmesi
 • Akıllı sensörler ile tehlikeli hastalıklara karşı uyarı sistemleri

Akıllı cadde tasarımları

 • Yaya ve araçlar için akıllı yönlendirme işaretleri
 • Görüntü analizi yapabilen kamera sistemleri ile daha güvenli alanlar
 • Enerji üreten yol sistemleri
 • Dumansız cadde, çöp geri kazanımı gibi çevre odaklı uygulamalar
 • Engelli bireyler için engelli dostu alanlar ve şarj noktaları

Akıllı kamu binaları

 • Kamu binalarında geri dönüşüm uygulamaları ile sıfır atık
 • Bina ve diğer alanlarda yenilenebilir enerji kullanımı
 • Enerji verimliliği sağlamak için akıllı aydınlatma ve ısıtma kontrolü sağlayan sistemler
 • Acili durumlar sınrasında devreye giren çevrimiçi alarm sistemleri

Akıllı şehir kutusu

 • Şehrin çeşitli noktalarına koyulacak akıllı kutular ile hava kalitesi ölçümü
 • Bölgedeki gürültü ve ses şiddetinin ölçülmesi ve analiz edilmesi
 • WiFi hizmeti verilmesi

Yağmur suyu ve sel alarm sistemi

 • Akıllı sensörler ile olası seller için alarm sistemi
 • Müdahale ekipleri için hava tahmini ve risk tahminlerinin yapılması
 • Müdahale ekiplerinin araç kullanımları için akıllı entegrasyon

Şehir için “Nesnelerin İnterneti” kiti

 • Şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilen IoT yani Internet of Things – Nesneleri İnterneti kitleri ile sıcaklık, gürültü, ısı ve nem gibi çeşitli parametrelerde ölçümler yapılması ve bunların toplanması ile tüm durumlara karşı hazırlıklı olunması sağlanmaktadır.

Akıllı şehir platformu

 • Akıllı şehir yönetim sistemleri ile veri toplama, gerçek zamanlı kontrol, geçmiş veriler ile karşılaştırma ve herkes için açık şehir ortamları ve kurumlar için bulut teknolojileri barındıran uygulamalar bütünüdür.

Altyapı akıllandırması

 • Başta deprem olmak üzere afet durumlarında şehirde yaşayanların hayati tehlikelerle karşı karşıya kalmaması ve yaşam kalitesinin devamlığı için kritik altyapıların akıllı hale getirilmesidir. Bu sayede afet anında ve sonrasında vatandaşların bilgi sahibi olunması ile birlikte şehir yaşamının sorunsuz bir şekilde devam etmesi amaçlanmaktadır.

Toplumsal olay analizi

 • Veri analizleri ile şehirde yaşanabilecek toplumsal olayların yer ve büyüklük tahminin yapılması ve erken uyarı sistemlerinin kurulması.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here