Ana sayfa Donanım Apple iPad Pro 2018 tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

Apple iPad Pro 2018 tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

0

Apple’dan üçüncü nesil iPad Pro modelleri birkaç gün önceki etkinlikte tanıtıldı. Ekranları ve performanslarıyla dikkat çeken yeni tablet serisi, firmanın cihazlarını ilginç bir pozisyona da sürükledi.

Bilgisayarı yeniden tanımlamaya başlayan Apple, ultra-taşınabilir bilgisayarlara bir alternatif olarak sunduğu iPad Pro modelleriyle özel reklam kampanyaları yürütüyor. Teknoloji dünyasında da hararetle tartışılan konulardan olan bilgisayarın geleceği, firmaya göre iPad’de yatıyor.

Hemen hemen her konuda yenilenen iPad Pro modellerinin özellikleri gibi fiyatı da yenilendi ve yükseltildi.

iPad Pro 2018 Özellikleri

 • 11 inç ve 12,9 inç Liquid Retina LCD ekran, 120Hz yenileme hızı
 • Apple A12X çipseti (8 çekirdekli işlemci)
 • 64GB, 256GB, 512GB ve 1TB dahili depolama seçenekleri
 • En üst kapasiteli model hariç hepsinde 4GB RAM, en üst modelde 6GB RAM
 • FaceID yüz tanıma teknolojisi destekli her yönden çalışabilen TrueDepth kamera sistemi
 • USB-C portu
 • iPhone XR modelinde de yer alan arka kamera

iPad Pro 2018 Fiyatı

 • 11 inç model en az 5899₺, en çok 12.599₺ (1TB depolama, LTE bağlantısı)
 • 12,9 inç model en az 7399₺, en çok 14.099₺ (1TB depolama, LTE bağlantısı)
 • Apple Pencil 2: 929₺
 • Smart Keyboard Folio Kılıf:
  • 11 inç için 1299₺
  • 12,9 inç için 1429₺

5,9mm kalınlıkta gövde ve keskin hatlar

Apple’ın son dönemde çıkardığı cihazlardan alışık olduğumuz yumuşak hatlar ve geçişler, iPad Pro modellerinde hiçbir yerde görülmüyor. iPhone 4 serisinde tanıştığımız düz yan çerçeve, cihazın kendi ayakları üzerinde durmasına imkan sağlarken 5,9mm’lik kalınlık ortaya inanılmaz gibi görünen bir cihaz çıkarıyor.

iPad Pro’ların bu kadar ince olmasının kötü yanlarından bir tanesi direkt olarak arka taraftaki devasa kamera çıkıntısı olarak karşımıza çıkıyor.

Bu kamera çıkıntısı telefonlarda bile rahatsız edici olurken görece devasa bir tablette, özellikle masanın üzerine bırakıldığında, çok can sıkıcı bir hâl alacaktır.

Güle güle Lightning. Hoşgeldin USB-C!

Firmanın diğer cihazlarında hemen hemen tamamen geçiş yaptığı USB-C portu, iPad Pro modellerinde de sonunda kendisine yer buldu. Bu versatil port sayesinde kullanıcılar bilgisayarlarını ya da telefonlarını şarj ettikleri adaptörler ve kablolarla iPad’lerini de şarj edebilir hale gelecekler. Bunun yanında daha yüksek bir bant genişliği de sunan USB Type-C, iPad’in 5K’ya varan çözünürlüklerde harici ekranlara görüntü aktarmasına olanak sağlıyor.

Apple Pencil 2: Yüksek fiyat, yüksek teknoloji

Dijital kalemde gerçek hissiyat uyandırmayı hedefleyerek yola çıkan Apple, ilk modelinde bazı kritik kullanışsızlıklara sahipti. Bu modeli her açıdan geliştirdiği yeni Apple Pencil 2, düz bir yüzeye, dokunmaya duyarlı kenarlara, kablosuz şarja ve daha kısa gecikmeye sahip. Özel olarak Üçüncü Nesil iPad Pro ikilisiyle çalışabilen bu kalem, tabletin herhangi bir kenarına manyetik olarak tutunuyor ve bu sırada tabletten kendisini şarj ediyor. Eski model Lightning portu kullanan Apple Pencil ise maalesef yeni iPad Pro modelleriyle çalışmıyor.

Fiyat: 929₺

Fiyat Yükseltme Politikası ve Apple

Apple’ın tüm ürünlerde uyguladığı fiyat yükseltme politikası, satış rakamlarında düşüş yaşansa bile kâr rekorları kırılmasına imkan sağlıyor. Bu politikaya sığınan ve mühendisliğini kullanmaya devam eden firma, rakiplerinin sahip olamadığı marka ve statü faktörünü özellikle son yıllarda gayet iyi kullanıyor. Ülkemizde ve tüm dünyada markaya dayanarak alışveriş yapan tüketiciler, Apple’ın rakiplerinin gün geçtikçe bazı alanlardan çekilmesine sebebiyet veriyor.

Tam donanımlı bir dizüstü bilgisayara ulaşan ve hatta rahatlıkla geçen fiyatlara satılan iPad Pro modelleri, sizce bu laptopların işini tam anlamıyla görebilir mi? iOS işletim sistemi profesyonel iş yükü için gerçekten uygun mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.


Fiyat bilgileri Apple.com Türkiye sayfasından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here