Ana sayfa Makale Apple CarPlay vs Android Auto

Apple CarPlay vs Android Auto

Google, Apple ve otomobil şirketleri şu anda gösterge tablonuzun kontrolü için aralıksız üçlü bir savaş veriyorlar. Otomobil üreticileri genellikle sürücülerin otomobillerinin kendi bilgi-eğlence yazılımlarını kullanmasını tercih ediyorlar, ancak rakipler daha iyi paketlenmiş ve daha pratik olan alternatifler sunuyorlar.

0

Google ve Apple bu yerel yazılımların yanı sıra kendi aralarında da büyük bir rekabet içindeler. Biz de burada sizlere her iki şirketin kendi ürünleri hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Apple CarPlay

Apple hiçbir zaman bir arabayı sıfırdan tasarlayamayabilir, ancak Kaliforniya merkezli teknoloji devi yine de otomotiv endüstrisinde bir oyuncudur. Uzun bir geliştirme sürecinden sonra 2014 yılında piyasaya sürülen CarPlay yazılımı, otomobile fabrikada yüklenen bir bilgi-eğlence sisteminin üstünde yer alıyor. Apple CarPlay kısaca, iPhone kullanan sürücülere, cihazlarında depolanan verilere erişmek için hızlı ve kolay bir yol sağlıyor.

CarPlay, en azından Apple ve Trafik Güvenliği için AAA Vakfı’na göre dikkat dağıtıcı unsurları azaltarak sürüşü daha güvenli hale getiriyor ve birçok bilgi-eğlence sisteminden daha kullanıcı dostu. Çünkü sürücüler, mobil cihazlarına dokunmadan veya gözlerini yoldan ayırmadan çok çeşitli özelliklere erişebiliyorlar.

Apple CarPlay ne yapabilir?

Apple CarPlay, iPhone ile aynı işlevlerin çoğuna sahip. Sürücüler, adım adım yol tarifi almak, çağrı yapmak, kısa mesaj göndermek ve almak, müzik veya podcast dinlemek için yazılımı kullanabilirler. Özellikler, iPhone kullanıcılarının hemen tanıyacağı büyük simgelerle kullanımı kolay bir arayüzde görüntüleniyor.

Apple CarPlay in Volvo XC90

CarPlay’in özelliklerinin çoğuna, Apple’ın dijital asistanı Siri kullanılarak erişilebilir. Örneğin, sürücü “Alex’i ara”, “Cafe Rio’ya yol tarifi ver” veya “Dropkick Murphys’i çal” diyebilir ve Siri buna uyacaktır. Arabası ses tanıma teknolojisiyle donatılmamış bir sürücü, gösterge paneline gömülü dokunmatik ekranı veya direksiyon ve orta konsolda bulunan çeşitli düğmeleri kullanarak yazılım içinde gezinebilir. CarPlay aktifken iPhone’un ekranı kilitlenir.

Küçük bir üçüncü parti uygulaması seçimi, CarPlay ile uyumludur ve – onun için optimize edilmiştir. İlk sürümler iHeartRadio, Spotify, Pandora ve Stitcher’ı içeriyordu. Oyuna bir süre sonra katılan Tidal, Aralık 2017’de nihayet partiye katılacağını ve CarPlay uyumlu olduğunu duyurdu. Şimdi, insanlar Jay Z veya Beyonce’nin albümlerini doğrudan arabalarına aktarabilirler. Entegrasyonu açıklayan bir tweet’de Tidal, “En sevdiğiniz müziklere ve Tidal çalma listelerine arabanızın gösterge tablosundan erişmeye hazır olun” dedi.

Bununla birlikte, araç ayarları CarPlay’in bir parçası değil, bu nedenle sürücü, klima sıcaklığını ayarlamak, radyo istasyonlarında dolaşmak veya farklı bir sürüş modu seçmek için uygulamadan çıkmak zorundadır.

Hangi telefonlar Apple CarPlay ile uyumludur?

Apple’ın işletim sistemini kontrol panelinde kullanmak isteyen sürücüler, uyumlu bir iPhone’a ihtiyaç duyarlar. iPhone 5’ten beri her iPhone, CarPlay dostudur, ancak uygulama çalıştırmak için cihazın iOS 7.1 veya daha yeni bir sürümü çalıştırması gerekiyor.

Bazı arabalar da kablosuz CarPlay’i destekler. Desteklemeyenlerde iPhone’un sertifikalı bir Lightning-USB kablosuyla arabaya fiziksel olarak bağlanması gerekir. Bu, hala 30 pinli bir iPhone kullanıyorsanız bir yükseltme planlamanız gerektiği anlamına gelir.

Hangi otomobiller Apple CarPlay ile uyumludur?

Otomotiv spektrumunun her yerinden çok çeşitli modeller Apple CarPlay ile uyumludur. Bunlar arasında Chevrolet Spark gibi nispeten basit otomobillerden Lamborghini Aventador S, Volvo, Honda, Chevrolet, Ford ve Porsche gibi üst düzey otomobillere kadar CarPlay uyumluluğu sunan düzinelerce marka var. Bazı şirketlerin müşterilerden teknoloji için fazladan para istediklerini, diğerlerinin ise standart ekipman olarak sunduğunu unutmayın.

Toyota, güvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle CarPlay ve Google’ın rakip yazılımı olan Android Auto’ya karşı yıllarca direndi. Japon firması kısa bir süre önce fikrini değiştirdi ve 2019 RAV4, 2019 Corolla Hatch ve 2019 Avalon da dahil olmak üzere bazı modellerinde CarPlay’i sunmaya başladı. Toyota’ya ait Lexus, yazılımı ES gibi bazı modellerinde de kullanmaya başladı.

Yeni bir araba alma arayışındaysanız, Apple CarPlay ile donatılmış birini bulmak zor değildir. Bu hikaye, otomobil üreticilerinin teknolojiyi benimseme konusunda daha yavaş olduğu Avrupa’da farklıdır, Amerika’da ise kullanım biraz daha yaygındır.

CarPlay ile uyumlu kullanılmış araçların listesi hala nispeten kısadır çünkü yazılım çok kısa bir süredir piyasada bulunmaktadır. Bununla birlikte, Alpine, Kenwood, Pioneer ve Sony, klasik otomobil dünyasına akıllı telefon entegrasyonunu getiren CarPlay uyumlu satış sonrası sistemleri satıyorlar.

Android Auto

Google’ın özel tasarım standardı Android Auto olarak adlandırılıyor. Android Auto nedir? Temel olarak teknoloji, en azından Google ve Trafik Güvenliği için AAA Vakfı’na göre dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirerek daha güvenli bir sürüş sağlıyor. Apple CarPlay gibi, sürücülerin gözlerini yolda ve ellerini direksiyonda tutmaları için geliştirildi. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler.

 

Android Auto ne yapar?

Android Auto, Android destekli akıllı telefonunuzda sevdiğiniz özellikleri alır ve doğrudan arabanızın kontrol paneline yerleştirir. Tanıdık, kullanımı kolay bir arayüzde, okunabilir menüleri ve büyük ikonlar ile bilgileri görüntüler.

Android Auto’nun en iyi parçalarından biri, adım adım yol tarifleri sağlayan ve yoğun trafik algılarsa alternatif bir rotayı otomatik olarak bulan Google Maps ile çalışan navigasyon sistemidir. Ayrıca, kayıtlı hedeflerin üzerine telefonunuzdan da erişir, böylece “Ev,” “İş” veya en sevdiğiniz barın adresini elle girmeniz gerekmez. Yazılım ayrıca, sürücülere milyonlarca şarkıya ve podcast’e isteklerine bağlı olarak erişebilmelerini, internette gezinmelerini ve telefon görüşmeleri ve mesajlar yoluyla bağlantıda kalmalarını sağlıyor.

Yukarıda belirtilen özelliklerin hepsi temel ses komutlarına da yanıt verir. “OK, Google, The Offspring çal” veya “OK, Google, Avustralya’nın başkenti neresi?” diyebilirsiniz. Sesli komutlarla, konuşma-metin teknolojisini kullanarak mesajlara cevap verebilirsiniz. Aracınız ses tanıma teknolojisine sahip değilse endişelenmeyin. Ancak, Android Auto’nun özelliklerine otomobilinizdeki dokunmatik ekranı kullanarak erişebilirsiniz. Android Auto etkinken akıllı telefonunuzun ekranının kilitleneceğini unutmayın, ancak güvenli olduğunda kilidi açmak için hızlıca kaydırabilirsiniz.

Android Auto, Waze, Pandora, iHeart Radio, Skype, WhatsApp ve Spotify gibi bir dizi üçüncü taraf uygulamasıyla da çalışır. Ancak, araç ayarları Android Auto’nun bir parçası değildir, bu nedenle sürücü, klima ayarlarını yapmak, radyo istasyonlarına göz atmak veya farklı bir sürüş modu seçmek için uygulamadan çıkmak zorunda kalır. Bununla birlikte, Google şu anda tüm bu özelliklerin tek bir yerden erişilebileceği yeni, Android tabanlı bilgi-eğlence sistemleri oluşturmak için otomobil üreticileriyle birlikte çalışıyor.

2018 için yeni olan, Google Assistant’ın Android Auto’ya eklenmesidir. CES 2018’de açıklanan bu değişiklik, sürücülerin akıllı ses kontrolleri ile ellerini direksiyonda, gözlerini yolda tutmasına yardımcı oluyor. Akışkan, iki yönlü sohbetler, Assistant’ın yapay zekasıyla mümkün olacak ve otomobil sürmenin yanı sıra tüm favori uygulamalarınız da gezilebilecek.

Hangi telefonlar Android Auto ile uyumludur?

Artık Android Auto’nun ne olduğunu bildiğinize göre, Google’ın yazılımını hangi cihazların ve araçların kullanabileceğini ele alalım. Android Auto, 5.0 (Lollipop) veya üstü ile çalışan tüm Android destekli telefonlarla çalışır. Kullanabilmek için ücretsiz Android Auto uygulamasını indirmeniz ve bir USB kablosu kullanarak telefonunuzu arabanıza bağlamanız gerekir. Google, 2018’de kablosuz Android Auto özelliğini etkinleştirdi, ancak yalnızca Android Oreo veya üstünü çalıştıran Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Nexus 5X veya Nexus 6P cihazlarıyla uyumlu. Ayrıca bir Wi-Fi bağlantısına da ihtiyacınız olacak.

Hangi otomobiller Android Auto ile uyumlu?

Android Auto ile uyumlu düzinelerce yeni otomobil var. Bununla birlikte, bazı üreticilerin alıcılardan bu özellik için fazladan ücret aldığını ve diğerlerinin daha ucuz düzeylerde sunmayı tercih ettiğini unutmayın.

Android Auto uyumlu otomobiller arasında Mercedes-Benz serisinin çoğu üyesi, Cadillac portföyündeki her model, artı çok sayıda Chevrolet, Kia, Honda, Volvo ve Volkswagen modelleri bulunuyor. Android Auto uyumlu bir otomobil bulmak, ucuz bir hatchback, sağlam bir SUV ya da üst düzey bir spor araba olup olmadığına bakılmaksızın, bir sorun olmamalıdır. Tam liste Android Auto’nun web sitesinde bulunabilir.

Kuralın istisnası, Android Auto’ya ve bir dereceye kadar Apple CarPlay’e güvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle direnmeye devam eden Toyota’dır. Alternatif olarak, Japon otomobil üreticisi bilgi işlem sistemini Telenav adlı Kaliforniya merkezli küçük bir şirketten alıyor. Yöneticiler, Android Auto’nun müşteri verilerini nasıl koruduğu ve sürücülerin gerçekten yolda ilerlemeye devam etmesine yardımcı olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikir sahibi olduktan sonra tartışmalı kararı tekrar gözden geçirecekler. BMW ve Porsche benzer nedenlerle Android Auto sunmuyorlar.

Android Auto ile uyumlu olan kullanılmış bir araba bulmak biraz zor olabilir çünkü otomobil üreticilerinin Google’ın kabin içine girmesine izin vermeleri biraz zaman aldı. Hyundai, Kia ve Chevrolet, yazılım 2015’in başında piyasaya sürüldükten sonra Android Auto uyumlu otomobiller geliştiren ilk şirketler arasında yer aldılar. Bunlar sizin zevkinize uymuyorsa, Kenwood, Panasonic, Pioneer ve Sony gibi üreticiler satış sonrası Android Auto uyumlu paneller sundular.

Sürücüler, Android Auto’yu indirerek ve bağımsız bir uygulama olarak kullanarak uyumluluk sorunlarını atlatabilirler. Basitçe yazılımı başlatın ve akıllı telefonunuzu ön cama veya kontrol paneline monte edin. Bir arabanın dokunmatik ekranında veya bir akıllı telefonda görüntülenip görüntülenmemesine bakılmaksızın aynı özellikleri sunar. Bu çözüm, Android Auto’nun 2018 BMW 3 Serisi, 1908 Ford model T veya bunların arasındaki bir şeyde kullanmasına izin verir.


 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here