Ana sayfa Makale Manzara fotoğraflarında kompozisyon

Manzara fotoğraflarında kompozisyon

Manzara fotoğrafı çekerken nelere dikkat etmeli, kompozisyonu nasıl oluşturmalıyız?

2

David Muench Manzara fotoğraflarını hayranlıkla izlediğim bir üstad. Manzara fotoğrafçılığının duayenlerinden olan Muench’in çalışmalarına bir göz atın derim. O harika, baş döndürücü görüntüleri izlerken ben kendimden geçiyorum.

Evet “manzara fotoğrafı” der geçeriz. Yada “ oooooo şu manzaraya bak der” hemen denklanşöre basarız.

Peki ya sonuç  ?

Sadece çekeriz. İşte yıllardır eğitimlerimde anlatmak istediğim bu. Bu düşüncelerle çekilen fotoğrafların bir çoğu sadece fotoğraf çöplüğü oluyor. Oysa fotoğraf çekmek kadar fotoğraf seyretmeyi de öğrensek, önemsesek. Bütün çözüm burada. İşte böylece çekerek, seyrederek, inceleyerek yol alırsak daha kazançlı oluruz.

Peki Kimdir David Muench  ?

25 Haziran 1936’da Santa Barbara Kaliforniya’da doğmuş. Annesi Joyse botanikçi,babası Josef yazar ve bir doğa fotoğrafçısı. Doğaya düşkün bu ailenin çoçuğuda adeta bu geleneği sürdürmek için fotoğrafçılığı tercih etmiş. Babasını fotoğraf çekerken izliyor ve doğanın ruhu,doğadan beklentiler ve ışık ile büyülnemiş. Bir süre onrada bunları kendi yapmaya başlamış. Kendine has teknikleri ile harikalar yaratan Amerikalı manzara ve doğa fotoğrafçısı. 60’tan fazla kitabının yanında çalışmaları bir çok dergi, poster ve özel kolleksiyonda yer almış. Ansel Adams’ın önerisi ile Yaratıcı fotoğraf merkezinin Koleksiyonunda 200’den fazla fotoğrafı arşivlenmiş. Kahve Masası kitabını fotoğrafçılığın ana aracı olarak seçmiş. Muench’in klasik eseri 4×5 filmi kamerası ile çekilen vahşi manzara fotoğraflarından oluşuyor.

Şu an 82 yaşında olan Muench’in fotoğraflarından birisi 18 yaşında iken Arizona Karayolları dergisinin kapağı olarak yeralmış. Aralık 2015’te ise İlk kez tüm dergiyi Muench’e ayırmış Arizona karayolları.

Bununla da kalmamış iki çocuğu olan Muench oğlu Marc MUENCH’in Manzara ve Hava fotoğrafçılığın da uzmanlaşmasını sağlamış. Kızı Zandria ise Hayvan,doğa ve manzara konusunda uzmanlaşmış serbest fotoğrafçı.

Şimdi gelelim Muench gibi olmasa da güzelim manzara fotoğraflarını çekerken nelere dikkat etmeliyiz ?  Kompozisyonu nasıl oluşturmalıyız ?

Geniş açılı bir görüntü için bulabileceğiniz en iyi ön plana bakın. Bu çalışma için gördüğünüz  çiçek kümeleri veya sudaki bir yansımanın detaylarını ve zerafetini görmek istenen kadrajı  bulmak için saatlerce bir alanı temizlemek için uğraşabilirsiniz. Bunun için gerekirse yerde sürünmek kaçınılmazdır. Çünkü aradığımız açıyı o şekilde elde ederiz.

Mount Assiniboine, Canada

“Kötü hava, iyi fotoğraflar demektir” Bu sanattaki en büyük katkı gökyüzünün kapalı olmasıdır.  Manzara fotoğraflarında en iyi arka plan için kapalı havaları tercih etmek gerekiyor. Her ne kadar kapalı havalardan hoşlanmasakta karanlık bulutlar çekiciliğini o kadar ön plana çıkarır bu durumda. En dramatik sahneler içinse, yağmur öncesi ve yağmur sonrası bulutlar kompozisyonu oluşturmak için harika bir tercih sebebidir. Bu arada fotoğraflarınızı siyah beyaza çevirerek her iki tercih arasında değerlendirme yapmayı da unutmayın.

Bir manzara fotoğrafçısı için çok fazla zaman ve planlama gerekmektedir.  Rastgele bir günde rastgele bir zamanda hiçbir fotoğrafçı istediği fotoğrafı alamaz. Bu yüzden çok ışık ve hava şartları gözlemlenerek çok güzel plan yapılmalı ve bu plana göre fotoğrafa çıkılmalı. Manzara fotoğrafına çıkarken yanınızda mutlaka ND ( doğal yoğunluk ) filtresi bulunmalı. ND filtre, doğal yoğunluk filtresi gökyüzünü koyulaştırmanıza yardım eder ve manzara için en ideal pozlamayı sağlar.

Az öncede dediğim gibi ilk etapta atmosferi yakalamamız gerekiyor. Nasıl bir duygu anlatmak istiyorsak ona göre seçim yapmalıyız. Ürkütücü bir anlatım mı ? yoksa duygusal bir anlatımımı içerecek fotoğrafımız ona karar vermeliyiz. Bu konuya göre çevremizi araştırıp kadraja dahil edeceğimiz objeleri ve buna göre de gökyüzü seçimini yapmamız gerekiyor. Kompozisyon kurallarından olmazsa olmaz olan yönlendirici çizgiler ve üçte bir kuralını kullanarak kadraj yerleşimini yapmamız aleyhimize olacak. Donuk görüntü ve birbirinden uzak kalan objelerin yer aldığı geniş alanlı açılardan uzak durun. Her ne kadar Muench geniş açı tekniği kullanmış olsada ilk etaplarda bir süre uzak durun.

 Şunu asla unutmayın yeterli görüntüye sahip olduğunuzda, onları bir kitapta toplayın.E-kitap ya da kağıt olsun farketmez mutlaka baskı alın. Çünkü bu almış olduğunuz yolu size anlatacak en güzel yoldur.

Fotoğraf için bir konu üzerinde yeni bir şey almak için çok çalışın. Gökyüzü, ay, bulutlar, ön planlar ve sıradışı bakış noktalarını kullanın. Konunuzun etrafında defalarca dolaşın. Fotoğrafınızı ve fotoğraflarınızı kafanızda kurkulayın ve bir konudan bir çok fotoğraf çıkarmayı alışkanlık haline getirin.

Fotoğraflarınıza bir ya da daha fazla ilgi noktası ekleyin – Bu bir yansıma, harika bir ön plan, genişletilmiş bir renk paleti, arkadan aydınlatmalı bir güneş yıldızı ya da bazı ince detaylar olabilir, bunu planlarken başkalarının fotoğraflarının tekrarını değil kendi yaratıcılığınızı kullanarak farklı fotoğraflar üretmeye çalışın.

İyi bir yeri sayısız kez ziyaret edin. Bütün manzara fotoğrafı mekanları günün her saati, farklı hava koşullarında farklı güzellikler akıtır. Bunun için iyi bir mekan keşfettiğiniz zaman orasını sıksık defalarca ziyaret edin.  Onları ziyaret etmek, her zaman yeni bir fırsat ve güzelliğinin birçok yönünü görmenin yeni bir yolunu sunar. Bunu değerlendirin ve sonunda arşivinizdeki fotoğrafları siz değerlendirin.

Kompozisyonlarınızı destekleyin.  Frame yani çerçevenizi düzenlemekte titiz davranın. Kadraja neleri dahil edeceksiniz, neleri kadraj dışı bırakacaksınız bunların hesabını çok iyi yapın. Eğer gökyüzü göz alıcı şekilde bulutlarla dolu ise kadrajın üçte ikisine gökyüzünü üçte birine ise yeryüzünü yerleştirin. Derinlik katmak içinse alttan yapılan bir çekim tercih edin ki bulutlar üzerinize geliyormuş hissi versin. Güneşi her daim izlemeyi bırakmayın. Kameranızın ölçüm sisteminin yanılmasını göz önünde bulundurarak pozlamaya çok dikkat edin. Çerçevenize güneşi dahil etmezseniz daha hoş sonuçlar alırsınız. Doğru ölçüm için denklanşöre yarım basıp ölçümünüzü yapın ve çerçeveyi bu ölçüme göre düzenleyin. Çok sıkıntı çekiyorsanız, kameranızın parlak alan uyarı özelliğini açarak kontrol edebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı paylaşın Yerel gruplarda, ulusal ve uluslararası gruplarda fotoğraflarınızı paylaşın. Fotoğraflarınızı çekip bilgisayarınıza hapsetmeyin. Fotoğraflarınızı heryerde paylaşmaya alıştırın kendinizi. Paylaşarak yorumlar sayesinde daha fazla bilgilere sahip olabilir. Sizin fotoğraflarınızı hiç tanımayan kişilerin keşfetmesini, belki de bu sayede farklı imkanlar elde etmenizi sağlayabilirsiniz.

Doğanın içinde, doğanın  öğretmenliği altında çalışın. Hiçbir üniversite ya da atölye, doğa ve manzara fotoğrafçıları olarak bilmemiz gereken şeyleri size öğretmiyor. Siz temel eğitimi aldıktan sonra doğa ile bütünleşerek kendi eğitminizi kendiniz alacaksınız. Bunun için öğretmeniniz doğa olacak. Bunu asla unutmayın.

Lens seçiminde ise Prime lens konusuna gelince, görüntü kalitesine önem verenler için tabi ki olmazsa olmazlarımız onlar. 14 mm ve 24 mm bence ideal lensler ama tabii ki bütçemizi zorluyor diyenler için elimizdeki ile idare etmek daha mantıklı. Bütün hepsi tamam diyorsak, birde histogram kullanımını alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu pek alışılagelmiş bir tercih olmasa da, benim en çok kullandığım bir özelliktir. Hiztogram grafiği sağa doğru dayanıyorsa az pozlanmış demektir. Eğer hem sağa hem sola dayanıyorsa iki pozlama yapmanız gerekiyordur. Gölgeli alanlar için bir çekim yapıyoruz sonrasın da açık tonları pozlamak için başka bir çekim yapıyoruz.

PS uygulamasında iki görüntüyü birleştiriyoruz. Ya da üç ayrı pozlama ile HDR tekniğini tercih ediyoruz.

Birbirinden güzel manzara fotoğraflarınız için bu küçük tüyoları unutmuyoruz. Hemen Müench’in fotoğraflarını inceliyoruz ve onlar gibi fotoğraf çekmeye çalışıyoruz. Sonuçları keyifle seyrediyoruz. IŞIK GÖNLÜNÜZCE OLSUN, KADRAJINIZ MUTLULUKLA DOLSUN.

David Muench için Kaynaklar : https://www.arizonahighways.com/tags/david-muench

http://www.wikizero.co/wiki/en/David_Muench

https://www.outdoorphotographer.com/on-location/featured-stories/tutored-by-nature/

Yazan: Feridun Arslan


Bu yazı, Photoline dergisinin Ekim ayı sayısından alınmıştır.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here