Ana sayfa Haber Android 12’ye Windows benzeri özellik geliyor!

Android 12’ye Windows benzeri özellik geliyor!

Android 12, silinen dosyalar için bir çöp kutusunu özelliğini getirmeye hazırlanıyor. Ancak şu an deneme aşamasında olan bu özellikte öne çıkan bir detay var: Silenen dosyaları kurtar...

0

Android 12’ye Windows benzeri bir özellik geliyor: Çöp kutusu (yani; Geri Dönüşüm Kutusu)… Google, uzun zamandır daha geleneksel masaüstü işletim sistemlerinin bir parçası olan Android cihazlara bir özellik eklemeye hazırlanıyor gibi görünüyor: bir çöp kutusu (veya Windows’un adını verme şeklini tercih ederseniz, bir geri dönüşüm kutusu). XDA-Developers, Google’ın henüz resmi olarak duyurmadığı özellikleri ortaya çıkarmak için Android 12 kodunu araştırıyor ve en sonuncusu olan “Çöp Kutusu” için ana Ayarlar uygulamasındaki bir satır bizlerle paylaşıyor.

“Çöp Kutusu” na dokunduğunuzda, Android 12, sisteminizde silinen dosyaların ne kadar depolama alanı kapladığını söyleyen ve size boşaltma seçeneği sunan bir iletişim kutusu açılıyor. Tıpkı Windows veya Mac’te olduğu gibi çalışması gerekiyor gibi görünüyor. Ancak pratikte çeşitli nedenlerden dolayı çok daha karmaşık olduğu iddia ediliyor.

Battlefield 6, PlayStation 4 ve Xbox One’da olmayabilir

ANDROID 12 İLE GELMESİ BEKLENEN WINDOWS ÖZELLİĞİ ÇÖP KUTUSU (GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU) ANDROID 11’DE DE VAR AMA…

Android aslında Android 11’de, uygulamaların dosyaları anında ve tamamen silmek yerine gizlemek için kullanabileceği bir çöp API’sine sahip, ancak çok az kullanılmış gibi görünüyor. Google’ın kendisi Google Files uygulamasında onu desteklemeye hazırlanıyor gibi görünüyor, ancak şu ana kadar canlı sürümünde gösterilmedi.

Çöp özelliği zaten Android 11’de var, ancak birkaç uygulama bunu kullanıyor gibi görünüyor; ve yapmış olsalar bile, çöpe atılan dosyaları kurtarmanın henüz bir yolu yok. Android 12’de, XDA’nın ortaya çıkardığı ayarlar da kurtarma sunmuyor gibi görünüyor, ancak Google’ınki gibi bağımsız dosya yönetimi uygulamaları bunu yapabilir.

Android dosya yönetimi, masaüstü işletim sisteminizde olduğu kadar kolay değildir. Örneğin, daha yeni kapsamlı depolama ayarları, “çöpe atılan” dosyaların, dosya adlarının önüne bir nokta koyarak teknik olarak yalnızca yerinde gizlendiği anlamına gelir. Ayrıca, her farklı Android üreticisi Google tarafından sunulan uygulama yerine kendi dosya yönetimi uygulamasını kullanmayı seçebilir ve bu uygulamalar yeni çöp kutusu API’sini destekleyebilir veya desteklemeyebilir.

BU YENİ ÖZELLİK KAFA KARIŞTIRDI

Çok karışık. Ancak, daha yeni güvenlik modelleriyle zaman içinde gelişen tüm işletim sistemlerinde olan budur. Nihayetinde, teorik olarak istediğimiz şey, silinmiş dosyaların kurtarılması için kontrol edilebilen, anlaşılması kolay bir çöp kutusu. Google, en azından Android’i bu yönde itiyor gibi görünüyor.

Buradaki anahtar kelime, yine de “itmek”. Çöp / geri dönüşüm kutusu gibi bir özelliği uygulamak, ekosistemdeki herkesi harekete geçirmeyi gerektirir ve Android çok büyük bir ekosistemdir. Android güncellemelerinin yapılandırılma şekli nedeniyle, yüzlerce üreticiyi ve binlerce geliştiriciyi etkileyen derin sistem güncellemelerinin uygulanması gerçek anlamda yıllar alır. Ayrıca, elbette çoğu Android telefonun en son Android sürümünü ilk etapta alması çok uzun sürüyor.

Android 12’deki diğer özellikler, bu tür komplikasyonlar tarafından engellenmeyecektir. Görünüşe göre Google, güç düğmesini basılı tutarak Asistan’ı aramanıza izin verecek ve yeni emoji ekleyecek, yeni ana ekran düzenleri sunacak ve diğer bazı küçük UI öğelerini değiştirecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here