Ana sayfa Haber ABD Başkanı Donald Trump’tan, TikTok için son uyarı!

ABD Başkanı Donald Trump’tan, TikTok için son uyarı!

ABD Başkanı Donald Trump, perşembe günü yaptığı açıklamada, popüler uygulama TikTok'un yaratıcısı Çin şirketi ByteDance için uygulamayı satması ya da yasaklaması için belirlediği son tarihi 20 Eylül olan süreyi uzatmayacağını söyledi.

0
TikTok sarmalında Çin

2016 yılında Çin şirketi ByteDance tarafından yaratılan, Çin’de bilinen Douyin, Musical.ly uygulamalarına benzeyen video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkanı sunan sosyal medya uygulaması TikTok‘la ABD Başkanı Donald Trump‘ın restleşmesi devam ediyor.

TRUMP TİKTOK İÇİN BYTEDANCE’I SON KEZ UYARDI

Trump 3 Kasım’da yapılacak olan seçimler öncesinde ülkenin en önemli eyaletlerinden birisi olan Michigan’a gitmeden önce havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. TikTok ile ilgili gelen bir soruya ABD başkanı “Neler olacağını göreceğiz, ya kapatılacak ya da satacaklar. TikTok için verdiğimiz satılma tarihini daha uzatmayacağız” dedi.

TRUMP’IN TİKTOK İLE ARASINDA YAŞANANLAR

Başkan Trump, 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, bir yürütme emrinde ByteDance’ın “ABD ulusal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde harekete geçebileceğine” dair inandırıcı kanıtları olduğunun iddia etmişti.

Bu iddialar üzerine ByteDance şirketi, Trump’ın söylediğinin ‘aşırı derecede siyasallaşmış’ bir yürütme emri olduğunu belirterek Trump yönetimine dava açmıştı. Şirketin davayla ilgili açıklamasında ‘Dava yerine yapıcı diyaloğu tercih ediyoruz’ ifadeleri yer almıştı.

Trump daha sonra ABD kolunun bir Amerikan şirkete satılmadığı takdirde, TikTok uygulamasını 15 Eylül’de yasaklayacaklarını belirtmişti.

Bu açıklamanın ardından dünyaca ünlü ABD şirketi Microsoft, TikTok uygulaması için Çin firması ByteDance ile uygulamanın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda kolunun satılması için bir görüşme gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

TikTok ile ilgili eleştirmenler, ABD kullanıcıları hakkında topladığı verilerin Çin hükümetinin eline geçebileceğinden endişe ediyor, ancak TikTok, verilerini Çin dışında sakladığını ve Pekin’in bu bilgileri ele geçirme girişimlerine direneceğini söyledi.

TikTok sözcüsü Hilary McQuaide geçen ay CNN’e yaptığı açıklamada “TikTok ABD’nin kullanıcı verileri, çalışanların erişimi üzerinde sıkı denetimlerle ABD’de saklanmaktadır. TikTok’un en büyük yatırımcıları ABD’den gelmektedir. Ailelere neşe ve anlamlı kariyerler getirmek için çalışmaya devam ederken, kullanıcılarımızın gizliliğini ve güvenliğini korumayı taahhüt ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Siber güvenlik uzmanları, TikTok’un ulusal güvenliğe yönelik potansiyel riskinin büyük ölçüde teorik olduğunu ve uygulamanın kullanıcı verilerinin Çin istihbaratı tarafından tehlikeye atıldığını gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

TİKTOK UYGULAMASI REKOR KIRIYOR

Uygulama, ABD ve diğer Batı ülkelerinde popülaritesini artırdı ve kendi ülkesi dışındaki kullanıcılarla önemli bir ilgi gören ilk Çin sosyal medya platformu oldu.

Analiz şirketi Sensor Tower’a göre, bu yılın ilk üç ayında 315 milyon kez indirildi ve tarihteki diğer uygulamalardan daha fazla üç ayda bir indirildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here