Ana sayfa Blog 3D Yazıcılarda Sıra Dışı Tasarımlar 

3D Yazıcılarda Sıra Dışı Tasarımlar 

3D yazıcılarla üretilmiş tasarım harikası 8 ürünü bir araya getirdik. 

0

3D yazıcılar uzun yıllardır hayatımızda ve internetten indirilebilen tasarımlarla bile hemen herkes istediği nesneyi kolaylıkla bu yazıcılarda üretebiliyorlar. Tabii bu yaygınlık ve kolaylık, oldukça ilginç tasarımların hayat bulmasına kaynaklık ediyor.  

Örnek vermek gerekirse: Plastik olarak baskı alabildiğiniz bir 3D yazıcıyla eşyalarınız için ihtiyaç duyacağı yedek parçaları üretebilir, kırılan ufak tefek nesnelerin yerine yenilerini çok daha ucuza kendiniz basabilirsiniz. Böylelikle yedek parça aramanıza da gerek kalmaz.  


Benzer İçerik: Biyoplastik ve 3D Yazıcılar İle Üretilen Yeni Tasarımlar Zorlu Center’da!


 

Metal baskı özelliğine sahip 3D yazıcılar da var. Bunlarla insanlar için yapay uzuvların birebir kopyalarını üretmek mümkün.  

Son olarak gıda üretiminde kullanılan 3D yazıcılar da bulunuyor. Bu yazıcılarla çeşitli yiyeceklerin ve tatlıların basılarak üretimi mümkün. İşte sizleri bütün bu yetenekleri bizzat gözlemleyebileceğiniz en ilginç tasarımlarla buluşturuyoruz.  

 

Stratocaster elektro gitar 

 

Fender’ın efsanevi stratocaster gitarları, müzik tarihinde pek çok müzisyen tarafından tercih edilen ikonik sembollerden.

Gerçek ve orijinal bir stratocaster sahibi olmak oldukça maliyetli ve bu nedenle kendinize 3D yazıcıda bir tane üretmeyi ciddi ciddi düşünebilirsiniz. Tabii ki birebir “aynı” olması mümkün değil, ancak bunun oldukça ilginç bir deneyim vadettiğine şüphe yok. 

 

Yapay organ ve uzuvlar 

Baskı teknolojisindeki gelişmeler sadece ticari veya hobi amaçlı sınırlandırmalardan artık çok uzak. Günümüzde tıp alanındaki bazı araştırmalar için 3D yazıcılardan faydalanılıyor. Böylece, günümüzde ‘harika bir haber olarak’ bio-baskı teknolojisinin varlığından söz edebilir.  

Doku onarımı, organ nakli, zarar görmüş veya işlevini yitirmiş parmak, burun, kulak gibi uzuvların yenilenmesi için ciddi umut olan bu konsepte dair ilk sonuçlar gayet başarılı. Üstelik,  bu alanda uzmanlaşmış bir kuruluş olan Organovo tarafından doku-nakli esasıyla kullanılabilecek 3D karaciğer ve böbrek üretimi başarıyla yaptı bile. Gelişmelerini merakla beklediğimiz bu teknolojinin sayısız hayatı kurtarma veya iyileştirme rolü üstleneceğini şimdiden öngörebiliyoruz.   

 

Dünyanın 3D baskı teknolojiyle üretilen en büyük botu 

Evet yanlış okumuyorsunuz… Bu botun tamamı 3D yazıcılar üretti. 3Dirigo olarak isimlendirilen bot 7,62 metre uzunluğunda ve 2.2 ton ağırlığında. Üstelik, Maine Üniversitesi tarafından 3D yazıcıyla basılan bu bot, aynı anda tam 3 farklı Guinness rekoru kırmayı başardı.  

Fakat daha etkileyici olan bir şey varsa, onu üreten yazıcının kendisi. 30,5 x 6,7 x 3 metre ebatlarındaki bu prototip yakın gelecekte savunma sanayi ve altyapı uygulamalarının prototipleşmesi amacıyla kullanılacağı ifade ediliyor.   

 

3D ev 

Çin merkezli bir şirket olan WinSun, ilk 3D baskı teknolojisiyle üretilen eve hayat verdi. Duvarları inşa etmek için betonarme yapıyı katman katman kullandılar. Üstelik, bunun için 4 büyük yazıcı kullandılar.

Maliyetlerden ve insan gücünden edilen tasarrufla beraber bir evin inşa edilmesinin maliyetinin 5.000 dolardan daha az tutacağı belirtiliyor.  

 

Leziz mi leziz pizza 

Acıktıysanız, bugünkü yemeğinizi yazıcınızın size ısmarlayacağını müjdeleyebiliriz. Foodini adını taşıyan bu 3D gıda yazıcısı, pizza üretebilmek için geliştirildi.  

Natural Machines tarafından üretilen bu yazıcı sadece pizza üretmekle kalmıyor aynı zamanda hamburger ve spagetti gibi yiyeceklerin de üretimini gerçekleştirebiliyor.  

Böyle bir yazıcının oldukça üst düzey olduğunu belirtmeliyiz. Bununla beraber, gelecekteki damak tadımızın artık yazıcılardan üretilebileceğini kim bilebilirdi ki?  

 

SNES Mini Raspberry Pi 

Sıradaki modelimiz, oyun severleri yakından ilgilendiriyor. SNES Mini, klâsik konsol dünyasında oldukça sevilen bir parça. Üstelik, iyi durumda bir tanesine sahip olmak hiç de kolay değil. Raspberry Pi’nin çevresini SNES Mini gibi kaplayabilirsiniz. Ayrıca, bu tasarım Duke Doks tarafından internette bir rehber hâlini aldı.

 

3D kemer 

Eğer pantolonunuz bel ölçülerinize uygun değilse, 3D yazıcılar imdadınıza yetişiyor. Kendi ölçülerinize uygun, istediğiniz tasarımda, istediğiniz sayıda kemer üretebildiğinizi düşünün… Geleceğin kemer modası, yalnızca sizin istediğiniz modelleri barındıracaktır hiç kuşkusuz.  

 

Tam boy 3D basılmış Iron Man kostümü 

Bir cosplayer, kostüm üretme konusunu bir adıma daha ileri götürdü. Böylece, çok az kişinin cesaret edebileceği bir çalışmaya imza attı. Oldukça fazla sabır ve 6 aylık zorlu bir üretim sürecinin ardından aldığı sonuç muhteşem oldu. Tam boy, mükemmel görünen, kusursuz bir Iron Man kostümü! Gerçekten de inanılmaz…  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here