Ana sayfa Haber 2021 Dünya Basın Fotoğraf Yarışması kazananları açıklandı 

2021 Dünya Basın Fotoğraf Yarışması kazananları açıklandı 

0

125 ülkeden 4 bin 315 fotoğrafçının katıldığı ve 74 bin 470 fotoğrafın yarıştığı “Dünya Basın Fotoğraf Yarışması” (World Press Photo Awards) kazananlar belli oldu. Jüri, genel haberler, spor, çevre ve portreler dâhil olmak üzere sekiz kategoride inceleme yaptı. Kazananları seçmeden önce 4 bin 315 fotoğrafçının 74 bin 470 fotoğrafına baktı. 

Dünya Basınında Yılın Fotoğrafı

Mads Nissen – The First Embrace

COVID 19 salgınından iklim krizine, trans haklarından sosyal adalet protestolarına… Global sorunlarla boğuşan 2020 yılını belgeler nitelikte fotoğraflar vardı. Mads Nissen “The First Embrace” adlı fotoğrafı ile kazandı. Fotoğraf, pandemide Brezilya’nın São Paulo kentindeki Viva Bem bakım evinde geçiyor. Fotoğrafta sağlık çalışanı yaşlı kadını kucaklıyor. Böylece, Dünya Basınında Yılın Fotoğrafı ödülünü kazandı.  


Göz atmak isteyebilirsiniz; Fotoğrafta Duygu Varsa…


 

Dünya Basın Fotoğrafı Hikâyesi

Antonio Faccilongo/ Habibi

“Dünya Basın Fotoğrafı Hikâyesi” branşında ise, İtalyan fotoğrafçı Antonio Faccilongo başarıya imza attı. İsrail – Filistin çatışmasından etkilenen aşk hikâyelerini anlatan fotoğraf serisi birinciliği elde etti.  

2021 Dijital Hikâye Anlatma Yarışması’nın bağımsız jürisi oyladı. Ayrıca, Minneapolis’te George Floyd’un Ölümünden Sonra Yedi Günlük Protestoları Yeniden Yapılandırıyor. Holly Bailey / The Washington Post ve Matt Daniels, Amelia Wattenberger / The Pudding’i Yılın Dünya Basın Fotoğraf Etkileşimi olarak seçti. 

Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Çevrimiçi Videosu ödülünü Yang Shenlai / Tang Xiaolan kazandı. Bu ödülü  Wuhan’dan Geri  Çağırma sayesinde kazandı.  Video, Wuhan’dan Geri Arama bir dizi kaydedilmiş telefon görüşmesini anlatıyor. Ayrıca, COVID-19’un ilk merkez üssündeki bir ailenin hesabını veriyor.  

Dünya Basın Fotoğraf Yarışması, her kazanan fotoğraf için 5.000 Euro nakit para ödülü veriyor.  Ayrıca, bu yıl ilk kez, Dünya Basın Fotoğraf Festivali 15-17 Nisan 2021 tarihlerinde çevrimiçi oldu.

Ralph Pace – World Press Photo 2021

Ödüllü fotoğraflar, genellikle 120’den fazla şehri ve 50 ülkeyi içeriyor. Ayrıca, 4 milyondan fazla insanın izlediği, bir yıl boyunca dünya çapında bir sergide bir araya getiriyor. Üstelik,  fotoğraf Yarışması’nın kazanan hikâyeleri, altı dilde mevcut.(İngilizce, Felemenkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca)  2021 Dünya Basın Fotoğrafı Yıllığını, Lannoo Yayıncıları dağıtıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here