Ana sayfa Haber YouTube doğruluk kontrolünü getiriyor

YouTube doğruluk kontrolünü getiriyor

Google'ın sahibi olduğu YouTube 24 Eylül'de, anketler ve salgınla ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmek amacıyla doğruluk kontrol özelliğini Avrupa'ya genişleteceğini söyledi.

0
YouTube mobil uygulama değişikliği
FILE PHOTO: People are silhouetted as they pose with mobile devices in front of a screen projected with a Youtube logo, in this picture illustration taken in Zenica October 29, 2014. REUTERS/Dado Ruvic/File Photo

YouTube, yanlış bilgilere karşı uluslararası bir savaşın parçası olarak doğruluk kontrolü bilgi panellerini İngiltere ve Almanya’ya getiriyor. Coğrafi genişleme, ABD, Brezilya ve Hindistan’daki benzer panellerin başarısını takip ediyor.

YouTube, İngiltere ve Almanya’daki kullanıcılara bazı video aramalarında doğruluk kontrol panelleri göstermeye başlayacak. Bu kontrol panelleri, kullanıcıların konuyla ilgili makaleler yayınladığı konular için yapılan aramalarda görünür.

AMAÇ YANLIŞ BİLGİLERİN YAYILMASINI ÖNLEMEK

Google’ın YouTube için yaptığı bu hamlesi, çevrimiçi platformların Covid-19 ile ilgili yanlış bilgilerin verildiği yönündeki artışın yaşanması sonrasında getirildi.

YouTube İngiltere genel müdürü Ben McOwen Wilson doğruluk kontrolünün genişletilmesi ile ilgili olarak, “Yetkili kaynakları ortaya çıkarmak, ilgili ve yetkili bağlam sağlamak ve zararlı yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmak için attığımız pek çok adımdan biriydi” açıklamasını yaptı.

OPPO’DAN LOL TEMALI 2 YENİ ÜRÜN

YouTube daha önce şu açıklamayı yapmıştı:

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, YouTube’a haberler ve bilgi almak için giderek daha fazla kişinin geldiğini gördük. Covid-19 salgını ve tüm dünyaya yayılması, izleyiciler için hızlı hareket eden olaylar sırasında doğru bilgi almanın ne kadar önemli olduğunu yeniden doğruladı.

YouTube’un baş ürün sorumlusu Neal Mohan’a konuyla ilgili şunları söyledi:

Kullanıcılar YouTube’da belirli bir iddia etrafında arama yaparken, bu doğruluk kontrollerinin doğru şeyleri karşılarına çıkarmayı amaçlıyoruz.

NO MAN’S SKY GÜNCELLEMESİ YAYINLANDI

YOUTUBE DOĞRULUK KONTROLÜ ARACI NE İŞE YARAR?

– Bölgeye özgü “bilgi panelleri”, “yanlış bilgilendirmeye yatkın” belirli arama terimleri kullanıldığında kullanıcıları uyarır.

– Doğrulanmış üçüncü taraf doğruluk denetçileri tarafından bilgilendirilen hizmet, kullanıcıları doğrudan “aldatmaca uyarısı” ve “sahte” gibi terimler aracılığıyla arama sonuçlarındaki olası anlaşmazlıklar konusunda bilgilendirir.

DOĞRU BİLGİ ÖN PLANDA

– Düz Dünya teorisi, aşılama karşıtı korkutuculuk veya 5G radyasyon korkusunun tavşan deliğine düşen herkes Encyclopedia Britannica, NHS ve Dünya Sağlık Örgütü gibi yetkili kaynaklara yönlendirilecektir.

– YouTube, hızlı gelişen haber döngüleri, söylenti ve asılsız iddiaları yönetmek için savaşıyor. Önümüzdeki günlerde Birleşik Krallık başta olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinde arama sonuçlarında bu tür paneller yayınlanmaya başlayacak.

DOĞRULUK KONTROLÜ BİLGİ PANELLERİ NASIL ÇALIŞIR?

– Doğruluk kontrolü makaleleri, yalnızca onaylanmış bir yayıncıdan ilgili bir doğruluk kontrol makalesi mevcut olduğunda ve izleyici tarafından belirli bir iddianın girildiği durumlarda görünecektir.

– Örneğin, “Londra’yı kasırga mı vurdu?” yazan bir kişi, muhtemelen ilgili bir doğruluk kontrolünü tetikleyecektir. Oysa “kasırga” gibi daha genel bir terim için arama yapan birisinin karşısına bu doğruluk kontrolü çıkmayacaktır.

ONAYLI KAYNAKLARA YÖNLENDİRİLECEK

– BBC Reality Check, Full Fact ve Ferret Fact Service dahil olmak üzere bu süreci denetlemek için yerel olarak ilgili kuruluşlar devreye alındı. Avrupa ülkelerinde de güvenilir haber kaynaklarına izin verilecek.

– Her yayıncının, halka açık hak talebi inceleme yönergelerine uymasının yanı sıra ya Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı’nın (IFCN) İlkeler Kuralları’nın onaylı bir imzası olması ya da kendi başına yetkili bir yayıncı olması gerekir.

– Her doğruluk kontrolü makalesi, izleyicilerin mesajla ilgili fikirlerini paylaşmasına olanak tanıyan geri bildirim işleviyle kendi doğruluk kontrolüne de açık olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here