Ana sayfa Blog Yapay Zeka İnsanları İkna Edebilir mi?

Yapay Zeka İnsanları İkna Edebilir mi?

0

Yapay zeka insanları ikna edebilir mi sorusuna kadar geldiğimize inanmak bir hayli güç. Zira insanlık henüz yapay zekanın tam anlamı ile tanımını yapamamışken yada yapay zekanın insanlığı ele geçireceği iddialarına karşı tutarlı yanıtlar bulamamışken bu soruya kadar gelmiş olmak biraz anlamsız kalıyor.

Ünlü IBM şirketi insanları ikna etmeye çalışan bir yapay zeka ürettiğini duyurmuştu. Bu yapay zeka geçtiğimiz günlerde dünya münazara şampiyonluğu yaşamış iki İsrailli genç ile karşı karşıya geldi.

ABD’nin San Fransisko kentinde tanıtılan yapay zeka ‘Project Debater’in yaklaşık 6 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğu belirtildi.

Yapay Zeka İnsanları İkna Edebilir mi?

Her tartışma sırasında önce yumuşak, sunileştirilmiş ve bir kadına ait ses tonuyla dört dakikalık açılış konuşması yapan yapay zeka, karşısındakinin karşı tezlerini dinledikten sonra yine 4 dakika boyunca buna karşı olan kanıtlarını sıraladı.

İlk tartışmada yapay zeka, hükümetlerin uzay keşiflerine finansmanı artırması gerektiğini savundu.

Uzay keşiflerini desteklemek iyi tekerleklere yatırım yapmak gibi” diyen Project Debater, ‘bu tarz bir araştırmanın insan zekasını geliştireceğini, gençlere ilham vereceğini ve sağlam bir yatırım olduğunu‘ savundu.

Yapay zeka hatta bunun ‘iyi yollar yapmaktan, okullardan ve sağlık hizmetlerinden de daha önemli olduğunu‘ söyledi.

Bilgisayar açılış tezinde gazeteler, dergiler ve diğer kaynaklardan oluşan zengin bir havuzdan yararlandı. Kapanış konuşmalarından sonra 2. tartışma konusu olan tele-tıp hakkında da ilkinin benzeri bir münazara gerçekleşti.

Beklendiği gibi yapay zeka tartışma sırasında rakamları ve diğer ayrıntılı destekleyici argümanlarını insanlardan daha iyi sundu.
Bilgisayarın ayrıca çarpıcı konulara dikkat çekme konusunda daha iyi olduğu hatta ‘bir bilgisayar olmak‘ konusunda kendine referans gösteren şakalar yaptığı görüldü.

Ancak araştırmacılar ‘Project Debate’in ortama göre davranma konusunda eksiklikleri olduğunu vurguladı. Yapay zekanın yaptığı bazı şakaların yersiz olduğu belirtildi.

İnsanları İkna Edebilen Yapay İnsanlığın Ne İşine Yarar?

Project Debater isimli yapay zekanın henüz ticari bir ürün olarak piyasaya çıkması beklenmiyor. Ancak proje sorumlusu Gil bu teknolojinin ileride avukatlara ya da bilgiye dayalı kararlar veren diğer mesleklere yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Kaynaklar;
cNET
IBM Howes
Project Debater is the company
SputnikTR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here