Ana sayfa Haber Xiaomi Dönebilen Kamera Patenti Aldı

Xiaomi Dönebilen Kamera Patenti Aldı

0

Xiaomi, dönebilen bir ekran altı kamerası için patent aldı. Bu teknoloji sayesinde ana kamera, 180 derece dönecek. Böylece tek bir kamerayı iki amaçla kullanacağız. Yani ana kamerayı selfie kamerası olarak kullanabileceğiz.

Çinli şirket, orta sınıf ve üst düzey akıllı telefon dizisiyle kendisine bir niş oluşturdu. Şirket, teknoloji endüstrisinin akıllı telefon kategorisinde aktif araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Kısa süre önce kavisli bir ekrana ve bir ekran altı kameraya sahip bir konsept telefon sergilemişti.

Xiaomi, dönebilen bir ekran altı kamerası patenti aldı

Tabii ki şirket, yenilikçi kavisli ekranlar ve ekran altı kamera teknolojisi üzerinde çalışan tek şirket değil. Fakat bu yeni dönebilen kamera tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

LetsGoDigital adlı sitenin keşfettiği WIPO belgelerine göre, şirket bu patentin başvurusunu 2020 yılının Şubat ayında yapmış. Bu başvuruyu, ekran altı kamerası olan bir ‘Terminal cihaz’ için yapmış. Bunlara göre, belki bu sene içerisinde bahsettikleri cihazı görürüz.

Patente göre, dönen ekran altı kamera, cihazın arka kısmında yer alıyor. Üçlü kamera kurulumunun üst kısmında, dönebilen bir lens bulunuyor. Dokümantasyon belgesinde kapsamlı ayrıntılar mevcut ve ekranın altında, dahili olarak döndürülen kameranın çalıştırılması için bir manyetik sürücü modülünün kullanılabileceğini gösteriyor.

Xiaomi, yeni kamera patenti
Xiaomi, yeni kamera patenti

Dönebilen kamera ne zaman karşımıza çıkacak?

Ek olarak dokümanlar, ön kamerayı aktif etmek için arka kameranın dönebildiğini de gösterdi. Ekranı, kamera modülüne uyacak şekilde ayarlamış ve eşit derecede güçlü bir fotoğraf çekimi sağlamışlar. Böylece, arka kamerayı rahatlıkla ön kamera olarak kullanacağız. Aynı zamanda patentte bazı küçük detaylar da mevcut.

Bu dönen ekran altı kameranın, Mi Mix 4 modelinde olacağı söylentileri mevcut. Fakat tabii ki bu konuda henüz resmi bir açıklama veya güvenilir bir sızıntı yok. Şirket patenti aldığı için, bu kamerayı belki yakın bir zamanda yeni bir modelde görürüz. Ama şimdiden kesin bir şey söylemek mümkün değil.

MacBook Air 2021 Renkli Tasarımı Ortaya Çıktı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here