Ana sayfa Donanım Webmaster nedir?

Webmaster nedir?

0

İnternette gezerken hepimizin duyduğu bir terimdir webmaster, peki gerçekten kime webmaster denilir? Webmasterlar ne yaparlar? Webmaster hangi niteliklere sahiptir? En önemlisi hangi programları kullanır? Hangi sitelerden hizmet alırlar? Tüm bu sorularınızın cevabını burada bulabileceksiniz. Webmaster, web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster’lar, yazılım, grafik, animasyon, uzaktan sunucu kurulumu işlemler vb görevlerde uzman olan kişilerin oluşturduğu ekipte koordinasyon sağlama görevi alabilirler. Webmasterların çalışma biçimleri farklı koşullara göre değişmektedir. Bir firmada tam zamanlı bir çalışan olarak, bir projede proje bazlı bir görev alarak veya dışarıdan freelance iş alarak çalışabilirler. Maddi kazanç için değil, gönüllü olarak bu işi yapanlar kendilerine Webservant derler. Webmasterlar, bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler.

 

 

Webmaster nedir?

 

Webmasterlar tasarıma karışmazlar. Sitenin tasarımı ile web tasarımcılar, içerikleri ile ise site yöneticileri ilgilenirler. Kodlamaları hayal güçleriyle alakalıdır. Webmasterlar .php veya .asp gibi bir programlama dilinin yanı sıra Mysql, Mssql gibi veritabanlarının en az bir tanesine hakim olmak zorundadır. Küçük sitelerin webmasterları genelde sahipleriyken, büyük sitelerde webmaster bir çeşit koordinatördür. Bu işi tam zamanlı bir iş olarak yapan insanlar olduğu için, bir meslek olarak kabul edilebilir. Bir web sitesinin yönetimini üstlenen kişiye “Webmaster” adı verilir. Günümüzde bu işi tek bir kişinin yapması çok zordur. Bunun için genelde bir web sitesini birden çok kişi “takım” ruhuyla ayakta tutar.

 

Bir web projesinin oluşumundan ilerlemesine ve internette başarılı bir noktaya gelmesine kadar yardımcı olmak amacıyla çalışmalıdır. Sadece sayfa veya kodlar ile olan bilgisi ile değil bir sitenin Google arama sonuçlarında en iyi sırada çıkmasından SEO”ya kadar bilgi sahibi olmalıdır. Günümüzde çok sık rastlanan anahtar teslim projelerde görev alan webmasterlar, proje bitiminden sonra sitenin Google aramalarında ön sıraya çıkmasına yardımcı olan SEO optimizasyonunu doğru yapmadığı sürece sağlıklı verim elde edemez. Webmasterların kullandıkları internet programlama dilleri
 

Webmaster nedir?

 

 

ASP: Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojidir.
.NET: Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojidir.
AJAX: Bütün işlemleri tek bir sayfa içinde döndürür.
CSS: Style dosyalarını içinde barındırır sayfa renk yazı fontu ve bunun gibi verileri burdan alır ve sayfaya uygular ayrı bir programlama dilidir.
PHP: Web programlama dilidir.
JavaScript: Bir script dilidir.
HTML: Web işaretleme dilidir.
ColdFusion: Bir web programlama dilidir.
Python: Güçlü Programlama çatılarınıda barındıran bir programlama dilidir.

 

 

 

SEO nedir ?

Seo İngilizce kökenli bir kelimenin kısaltmasıdır. Açılımı SEO = Search Engine Optimization’dur. Türkçesiyle arama motoru optimizasyonu demektir.  SEO,  bir web sitesinin Google dostu olması (Google’da üst sıralara çıkabilmesi) için yapılan iyileştirme çalıştırmalarının bütününe verilen isimdir.

 

Backlink nedir?
öncelikle backlink başta sitelerde gerek link bildirimi, gerek blokların yorum bölümlerine atılan mesajlar, gerekse oluşturulan profillerde sitenizin isminin ve adresiniz geçmesidir. Bu işlem sitenizin google arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlar. Genellikle SEO çalışmalarında bu yapılır. Backlink denemek; Google için sitenizin başka siteler tarafından tavsiye edilmesi anlamındadır. Bu işlemi siteler için siz yaparak para kazanabilirsiniz. Bu konuda tüm dünyada inanaılmaz bir pazar oluştu. Web site sahipleri site içeriklerinin optimizasyonu ile uğraştıkları için sitelerinin başka sitelerde tanıtılmasına pek zaman ayıramazlar. Bu sebeple bu işler için başkalarını çalıştırırlar. Sizlerde bu site sahiplerinin ilanlarına bakarak kendinize evde para kazanacak bir iş bulabilirsiniz. Bu hizmet genellikle bir paket halinde yapılıyor. örneğin 100 sitede sitenizi tanıtma ve link verme 30 TL gibi. Backlink oluşturma hizmetini verdiğiniz kişiler için Google a bir gösteriş ve tavsiye etme yöntemidir. Bu işlem sitenin pagerank değerini doğrudan etkilemektedir. Günümüzde oldukça önem gösterilen bir yapım çalışmasıdır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here