Ana sayfa Haber Uber, Rakibi Careem’i 3.1 Milyar Dolara Satın Alıyor

Uber, Rakibi Careem’i 3.1 Milyar Dolara Satın Alıyor

0

Uber; Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya’daki 98 şehirde faaliyet gösteren rakip bir taksi paylaşım hizmeti olan Careem’i 3.1 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Careem, yakın zamanda Çin, Rusya ve Güneydoğu Asya’daki çeşitli denizaşırı pazarlardan geri çekilen Uber için önemli bir satın alma aracıydı.

14 ülkeyi kapsayan köklü bir şirkete sahip olan Careem, Uber’e önemli bir varlığının bulunmadığı ülkelerde halihazırda faaliyet göstermediği Irak ve Fas gibi pazarlara giriş yapması için iz bırakacak.

Satın Alma İşlemi 2020’ye Kadar Sürecek

Uber’in önümüzdeki ay halka arzının 120 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Ancak şirketin, geçen yıl 11,3 milyar dolar gelirle yaklaşık 3,3 milyar dolar kaybettiği belirtildi. En yakın ABD merkezli rakibi Lyft, halka arzını Mart ayının başında 23 milyar dolara varan bir değerleme oranıyla sundu.

1,4 milyar ABD Doları nakit ve 1,7 milyar ABD Doları tutarındaki dönüştürülebilir notlardan oluşan satın alma, şu anda yasal onaylara tabi. Yetkililer, sürecin 2020 başlarına kadar tamamlanmasını beklediğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here