Ana sayfa Haber Twitter, Trump’ı kalıcı olarak yasakladı

Twitter, Trump’ı kalıcı olarak yasakladı

Önce geçici olan karar artık Twitter tarafından kalıcı hale getirildi

0

Twitter, Cuma günü, Trump yanlısı bir çetenin ABD Kongre Binası’na saldırmasından birkaç gün sonra Başkan Donald Trump’ı kalıcı olarak yasakladı.

Twitter Cuma günü yaptığı açıklamada, “@realDonaldTrump hesabından gelen son Tweetleri ve bunların etrafındaki bağlamı yakından inceledikten sonra hesabı daha fazla şiddete teşvik etme riski nedeniyle kalıcı olarak askıya aldık” dedi.

“@RealDonaldTrump hesabından gelen son Tweetleri ve etrafındaki bağlamı yakından inceledikten sonra, daha fazla şiddet kışkırtma riski nedeniyle hesabı kalıcı olarak askıya aldık. https://t.co/CBpE1I6j8Y ”

-Twitter Güvenliği (@TwitterSafety) 8 Ocak 2021

Yasak, başkanın ABD Kongre Binası’na giren ve Kongre’nin Joe Biden’ı Seçilmiş Başkan olarak onaylamasını bozan bir çeteyi kışkırtmasından sonra geldi. Twitter, seçimin çalındığına dair yalanları yineleyen mesajlar yayınladıktan sonra başlangıçta Trump’ın hesabına “Sivil Dürüstlük politikamızın tekrarlanan ve ciddi ihlalleri” nedeniyle 12 saatlik bir yasak koymuştu.

O sırada Twitter, sivil dürüstlük veya şiddet içeren tehditler dahil olmak üzere kurallarını ihlal etmeye devam ederse Trump’ın kalıcı olarak yasaklanacağını söyledi. Twitter Cuma günü yaptığı açıklamada, Trump ‘ın ilk askıya alınmasından bu yana yayınlanan iki yeni tweetin platformun kurallarını ihlal ederek kalıcı olarak askıya alınmasına neden olduğunu söyledi.

Xbox Series X ve Series S Türkiye fiyatları düştü

“Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden gerilimler ve 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’nı şiddetli bir şekilde işgal eden kişilerle ilgili küresel sohbette yaşanan artış nedeniyle, bu iki Tweet, ülkedeki daha geniş olaylar bağlamında okunmalı ve Twitter Cuma günkü blogunda yaptığı açıklamada, şiddeti teşvik etmek de dahil olmak üzere Başkan’ın açıklamalarının farklı izleyiciler tarafından harekete geçirilebileceği yollar ve bu hesabın son haftalardaki davranış şekli bağlamında ”dedi.

Perşembe günü Facebook, Trump’a en azından Açılış Günü’ne kadar devam edeceğini söylediği “süresiz” bir yasak koydu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Trump’ın platformu “demokratik olarak seçilmiş bir hükümete karşı şiddetli ayaklanmayı kışkırtmak için” kullandıktan sonra, risklerin “çok büyük” olduğunu söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here